שתף קטע נבחר

לבד בלי ממ"ד: ל-40% מתושבי נתיבות אין מיגון בבית

כאלף מתושבי העיר בילו את ליל האזעקות במקלטים העירוניים. משפחת אדרי שביתה ניזוק מפגיעת רקטה התפרצה לממ"ד של השכנים וניצלה. ראש העיר ביקש הלוואה בערבות המדינה לטובת המיגון. הנשיא ריבלין: "על הבעיה לעלות לסדר יומה של הממשלה"

ילדי מפשחת בובליל מנתיבות תופסים מחסה במקלט ()
ילדי משפחת בובליל מנתיבות תופסים מחסה במקלט

כאלף מתושבי נתיבות בילו את ליל האזעקות והטילים שפקד אותם (בין שני לשלישי) במקלטים העירוניים. במהלך סבב ההסלמה הנוכחי בדרום ספגה העיר כמה פגיעות בשטחה - בהן פגיעה ישירה בבית ובבניין המועצה הדתית. למרות הרגיעה שהושגה אתמול, גם תושבי העיר סבורים שסבב אלים נוסף הוא רק עניין של זמן. עד אז, גורמים שונים מנסים לקדם את מיגון הבתים. ראש העיר יחיאל זוהר הציע שהמדינה תסייע במתן הלוואות לאוכלוסייה החלשה, וגם נשיא המדינה ראובן ריבלין ביקר בעיר ואמר כי יש להתייחס לבעיה ולהעלותה לסדר היום של הממשלה.


ביתו של יצחק אדרי (29), מתנדב בשירות לאומי, נהרס מפגיעת טיל. בבית הישן ברחוב בעלי המלאכה שבו הוא מתגורר עם משפחתו - אין ממ"ד. אדרי מספר שבאזעקה הראשונה הם התחבאו מתחת לשולחן, ורק באזעקה השנייה נכנסו לדירת שכנים שבה יש ממ"ד.

 

"לקראת השעה 5:45 נשמעה האזעקה הראשונה", הוא מספר. "אין לנו לאן ללכת כי בכל הרחוב אין ממ"דים או מיגוניות. יש לנו רחוב שלם מלא באנשים ואפס מיגוניות. נכנסנו מתחת לשולחן הסלון עם תינוק בן שמונה חודשים וילדה בת שנתיים.

 

 

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין נתיבות הסלמה דרום (צילום: מארק ניימן/לע
נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין נתיבות הסלמה דרום(צילום: מארק ניימן/לע"מ)

ירי רקטות מעזה ב נתיבות ()
ירי רקטות מעזה לנתיבות

נזק מנפילת רקטה בבניין המועצה הדתית הנתיבות (צילום: רדיו דרום)
נזק מנפילת רקטה בבניין המועצה הדתית הנתיבות(צילום: רדיו דרום)
 

"כשנכנסתי הביתה לקחת את המוצץ של הילד הכל היה אפוף עשן ומלא בזכוכיות. הייתי בהלם", אמר אדרי. "נכנסתי לחדר השינה וראיתי חור בקיר מרסיס שהמשיך לקיר ממול, חדר לרהיטים וניפץ את הצעצועים של הילדה. משם הוא נכנס למקרר ונעצר בתנור. הכל היה הרוס. אפילו המיטה של הילד".

 

בימים אלה אדרי עובר בין בעלי מקצוע כדי לקבל הצעות מחיר לתיקון הנזקים. אשתו וילדיו מתארחים בתל אביב אצל חברים. "הילדה מתעוררת באמצע הלילה וצועקת 'אזעקה, אזעקה'. לא יכולנו להישאר שם. גם כל האחים והאחיות והמשפחה שלנו גרים בנתיבות וגם להם אין ממ"ד", הוא מספר.

 

יפית בובליל (45) אם ל-10 ילדים, בהם נהוראי בן ה-10 שתועד תופס מחסה בחדר המדרגות בתמונה שריגשה את המדינה, סיפרה: "אני מנסה לעטוף את הילדים ולתת להם הרגשה שהכול בסדר, אבל בתוכי אני מפורקת לרסיסים. אני לא יכולה לאסוף ולגונן עליהם".

אשקלון פגיעת פגיעה בית ירי מטח רקטה רקטות עזה חמאס (צילום: נועה גליקשטיין-קרן)
גם באשקלון - פגיעה ישירה בבית(צילום: נועה גליקשטיין-קרן)

ילדי מפשחת בובליל מנתיבות תופסים מחסה במקלט ()
תופסים מחסה בחדר מדרגות. משפחת בובליל
  

בובליל הוסיפה: "גם אם אני רצה מהבית למקלט - באמצע יש נפילות. המרחק הוא אמנם 15 שניות ממקלט, אבל אנחנו לא מספיקים להגיע. כשהיו אזעקות הילדים רצו ותפסו מחסה בחדר המדרגות".

 

ראש העיר זוהר אמר: "פעלנו לתת פיתרונות וסיוע ל- 40% מתושבי העיר שאין להם מיגון בבתיהם. למרות הקרבה לרצועת עזה, למרבה הצער, אנחנו לא נכללים כחלק מעוטף עזה.

 

"אני במרחק קילומטר מעוטף עזה ועוטף את העוטף. חלק מהתושבים בנתיבות בנו ממ"ד על חשבונם. אבל החלשים שבהם משלמים מחיר".

 

זוהר מציע שהמדינה תיתן לתושבים הלוואה בערבות שתוחזר כעבור עשר שנים לטובת המיגון. הוא פנה לנשיא המדינה שאמר: "מעוטי היכולת וחסרי הישע נמצאים במצב שבו אין להם הגנה. אנחנו כמדינה צריכים לאפשר להם לחיות בשלום. הבקשה של ראש העיר צריכה לעלות על סדר יומה של ממשלת ישראל וסדרי העדיפות התקציבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדי משפחת בובליל מנתיבות תופסים מחסה מירי הרקטות
מומלצים