שתף קטע נבחר

איראן הוציאה להורג את "סולטן המטבעות"

בעקבות חזרת הסנקציות האזרחים הנואשים פנו לשוק השחור לאגור מטבעות זהב ודולרים, כשהמטבע המקומי צולל לשפל של כל הזמנים. איראן משדרת משפטים של "פושעים כלכליים", והבוקר תלתה את אחד המורשעים

איראן הציאה להורג גבר שסחר במטבעות זהב וכונה "סולטן המטבעות", וגבר נוסף שסייע לו. איראן, שנמצאת בשיאו של משבר כלכלי, הראתה לאזרחיה שלא תגלה שום סובלנות בניסיון לשמור על ערך המטבע שלה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הטלוויזיה הממלכתית דיווחה ש"הסולטן", ווהיד מזולמין, נתלה לפנות בוקר יחד עם מוחמד איסמאעיל גאשמי. בחודש יולי נתפס מוזלמין בן ה-58 עם שני טונות של מטבעות זהב ונשלח למאסר. בספטמבר נגזר עליו עונש מוות. איראן הרשיעה אותם ב"הפצת שחיתות". מעורבים אחרים בפרשה נשלחו לכלא.

סולטן המטבעות ווהיד מזולומין נידון למוות ב איראן (צילום: רויטרס)
ווהיד מזולמין בספטמבר, אז נגזר עליו מוות בתלייה(צילום: רויטרס)

המשבר הכלכלי באיראן, שהחל עוד לפני הפרישה האמריקנית מהסכם הגרעין, הלך והחריף בחודשים האחרונים. המטבע המקומי צלל לשפל. בשנה שעברה היה ערכו של הריאל האיראני 40 אלף לדולר אחד. השנה צלל ל-135 אלף לדולר. האיראנים הנואשים פנו לשוק השחור בניסיון לאגור מטבעות זהב ודולרים אמריקניים, ולהציל את החסכונות שלהם.

 

באוגוסט, באישור המנהיג העליון עלי חמינאי, הוקמו באיראן בתי משפט מיוחדים לעבירות כלכליות. עד כה הם גזרו לפחות שבעה עונשי מוות. חלק מהמשפטים הועברו בשידור חי, למען יראו וייראו.

סולטן המטבעות ווהיד מזולומין נידון למוות ב איראן (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
  

חמינאי אמר היום שאיראן יכולה לפתור את הבעיות הכלכליות שלה באמצעות שימוש טוב יותר ביכולותיה "הגיאוגרפיות, האנושיות והתרבותיות", וגם במשאבים התת קרקעיים שלה וביחסים הבינלאומיים שלה. "אם ננצל כראוי את היכולת הלאומית שלנו – נפתור את הבעיות הכלכליות".

 

בשבוע שעבר אמר נשיא איראן חסן רוחאני שהרפובליקה האיסלאמית נמצאת במצב של "מלחמה כלכלית". בחודשים האחרונים התקיימו ברחבי איראן הפגנות ספורדיות. איראן דיכאה את ההפגנות האלה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ווהיד מזולומין, שנתלה לפנות בוקר
צילום: רויטרס
מומלצים