שתף קטע נבחר

סבתא ביקשה אפוטרופסות על נכדיה – ותביא לשינוי החוק

החוק קובע שמי שקיבלה אומנה לא תשמש אפוטרופוס לרכוש. אבל ביהמ"ש הכריע במקרה חריג של שני יתומים, והיועמ"ש הודיע שהחוק ישונה

בית המשפט למשפחה בבאר שבע קיבל לאחרונה בקשה של סבתא לשני נכדים, ומינה אותה כאפוטרופוס הן לגופם והן לרכושם של שני הילדים, שהתייתמו מהוריהם שמתו מסרטן. השופטת אפרת שהם דליות שוכנעה כי יש לכבד את צוואת ההורים, גם אם הדבר סותר את הוראות החוק, שלפיו מי שמונה לאומנה לא ישמש אפוטרופוס לרכוש. במקביל הודיע היועמ"ש לממשלה שהוחלט לפעול לשינוי הסעיף בחוק.

 

הילדים נותרו יתומים לאחר שאמם הלכה לעולמה בפברואר האחרון, שנים אחרי האב. ההורים הותירו אחרים צוואה שבה ביקשו שהאפוטרופסות על ילדיהם תימסר לסבתא, על מנת שתיקח חלק פעיל בחינוכם ובגידולם, ותדאג להם בכל מישורי החיים, כולל ניהול רכושם.

 

אלא שבתחילת ההליך התנגד נציג היועמ"ש לממשלה להיבט הכלכלי - כלומר למינויה של הסבתא כאפוטרופא לרכושם של הילדים, בטענה שהיא יכולה להחזיק בהם רק במסגרת הכרתה כאמנה שלהם בהתאם לחוק אומנה לילדים, הקובע כי "לא יהיה אומן אפוטרופוס על רכושו של הילד".

 

מנגד טענה הסבתא באמצעות עו"ד אלה שינפלד שאין להחיל את חוק האומנה על המקרה, אלא יש לנהוג על פי צוואת הההורים. היא הוסיפה שיש להעניק את המשקל המכריע לחוק הכשרות והאפוטרופסות, שלפיו על בית המשפט לתת עדיפות למי שהמנוח ציווה בצוואתו, כל עוד אין בכך פגיעה בטובת הקטין.

 

בהמשך הודיע נציג היועמ"ש כי על רקע הסתירה בין שני החוקים, ולאחר דיון שהתקיים במשרד הרווחה, הוחלט שיש מקום לפעול לשינוי החקיקה באופן שיישב את ההתנגשות האמורה.

 

בנסיבות אלה הבהירה השופטת אפרת שהם-דליות שאף שבפועל הסעיפים הרלוונטיים טרם תוקנו, הרי שנציג היועמ"ש ביקש להותיר את שיקול הדעת בידי בית המשפט, ובכך למעשה הוסרה ההתנגדות למינוי הסבתא כאפוטרופא.

 

"הוריהם המנוחים של הקטינים, שאין טובים מהם להכיר את הצרכים של ילדיהם ולהכיר את אופייה של המבקשת ומערכת היחסים של המבקשת עם הקטינים, שמו מבטחם וביקשו להפקיד בידיה את הקטינים", נכתב בפסק הדין.

 

בנסיבות אלה, ולאחר שעיינה בתסקירים שהכינו שירותי הרווחה, השופטת לא מצאה סיבה לסטות מהוראות ההורים המנוחים בצוואותיהם, וציינה כי "המבקשת מהווה עוגן משפחתי חם ואוהב עבור הקטינים".

 

לכן, בסיכומו של דבר מינתה השופטת שהם-דליות את המבקשת כאפוטרופא של קבע על כל ענייניהם של הילדים, והורתה לה לשתף פעולה עם כל הגורמים הרלוונטיים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים