שתף קטע נבחר

מדינה אחת, 841 שפות

רק 8 מיליון איש חיים בפפואה גינאה החדשה, אבל אפשר למצוא בה עשירית מהשפות המדוברות בעולם. בין הסיבות: הג'ונגלים, האיים והממשלה החלשה

אם אתם נוסעים לפפואה גינאה החדשה אתם לא צריכים לקחת איתכם מילון, אלא ספרייה שלמה. 841 שפות מדוברות במדינה, מה שהופך אותה לאלופת העולם ללא תחרות. בפפואה גינאה החדשה אפשר למצוא כעשירית מהשפות המדוברות בעולם.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

מספר הדוברים של שפה מסוימת במדינה באוקיינוס השקט יכול להיות מקומץ אנשים בג'ונגל (היקף של משפחה מורחבת) עד למיליונים בערים הגדולות. רק שמונה מיליון איש יש בפפואה גינאה החדשה. היא קטנה מספרד, שבה חיים 46 מיליון איש. בספרד יש בסביבות תריסר שפות. לפי המומחים הסיבות לכך ששפות רבות כל כך השתמרו בפפואה גינאה החדשה הן חולשה של הממשלה, העמקים והג'ונגלים המרוחקים והעובדה שבשטחה יש קרוב ל-600 איים.

פפואה גינאה החדשה 841 שפות  (צילום: EPA)
רקדנים מחכים לביקורו של נשיא סין בפפואה גינאה החדשה(צילום: EPA)

רבות מהשפות המגוונות של פפואה גינאה החדשה התפתחו ללא הפרעה במשך עשרות אלפי שנים. כדי לתקשר במהלך היומיום התושבים מדברים בדרך כלל בין שלוש לחמש שפות, ומבינים עוד דיאלקטים רבים אחרים.

 

האירוניה היא שלפעמים הם מתקשים לתרגם משפט פשוט לשפת האם שלהם - במיוחד כשמדובר במספרים גבוהים מעשר או כשדוברי שפות כפריות מנסים לתאר את החיים בעיר הגדולה. כשסוניה פגי, שעובדת במשרד בבירה פורט מורסבי, נדרשת להגיד בשפת אמה "יש יותר מ-800 שפות בפפואה גינאה החדשה" היא מתקשרת לאבא שלה כדי לוודא שהיא אומרת את המשפט נכון. שפת אמה היא וולאה, שמספר הדוברים שלה במדינה עומד על אלפים בודדים.  

פפואה גינאה החדשה 841 שפות  (צילום: AFP)
בבירה פורט מורסבי(צילום: AFP)

פפואה גינאה החדשה 841 שפות  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פפואה גינאה החדשה 841 שפות  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

מפה פפואה גינאה  החדשה (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
  

השפה הנפוצה ביותר במדינה היא טוק פיסין, שפה קריאולית - כזו שהתפתחה מבליל של שפות שונות. טוק פיסין התפתחה בעיקר מאנגלית. היא אחת משלוש השפות הרשמיות בפפואה גינאה החדשה, יחד עם אנגלית והירי מוטו. האחרונה שייכת למשפחת השפות האוסטרונזיות, שנפוצות באיים באוקיינוס השקט.

 

ג'ני הומראנג, שמתחילה קורס ללימוד טוק פיסין באוניברסיטה באוסטרליה, אמרה שבין 80 ל-85 אחוז מהשפה מגיע מאנגלית. "אבל יש שם גם קצת גרמנית ופורטוגזית", היא מציינת. למעשה, טוק פיסין היא סוג של שפה "סופגת". מקורן של חלק מהמילים בה מגיע משפות רחוקות כמו טייוואנית ושפתו של שבט הזולו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
841 שפות בפפואה גינאה החדשה
צילום: EPA
מומלצים