שתף קטע נבחר
צילום: אוהד צויגנברג

להפיל את התיק

נתניהו כבר בקמפיין - שולף את מהפך 92’ של רבין ואוסלו, ובמקום לתת לבנט את תיק הביטחון מפיל עליו את תיק הפלת הממשלה. הרכבת לבחירות יצאה מהתחנה | פרשנות

גם בשבוע שבו מצבו הפוליטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו בשיא, בלשון המעטה, נתניהו נלחם כאילו זה עתה נכנס למסלול. מבחינתו קמפיין הבחירות כבר התחיל - ואין לו תחמושת מיותרת לבזבז.

 

בנימין נתניהו  (צילום: רויטרס)
למרות התחינות משותפיו שלא לפרק את הממשלה - נתניהו בקמפיין בחירות(צילום: רויטרס)

שיא האבסורד הפוליטי מתרחש בימים האחרונים לנגד עינינו: עד כה התחננו שותפיו הקואליציוניים של נתניהו שלא ייקח אותם לבחירות וביצרו את הקואליציה הזאת מכל כיוון. האויבים הפכו לשותפים, השברים הפכו לבריתות, ראשי המפלגות עלו על בריקדות, הכל כדי למנוע בחירות. אבל משהו בשבועיים האחרונים החל להשתנות.

 

מערכת הבחירות המוניציפלית שחיזקה חלק מהשחקנים, שיקולים כלכליים ותקציביים והיחלשותו היחסית של נתניהו בצל ההסלמה בדרום לצד ההמלצות לכתבי אישום נגד כל סביבתו הקרובה בפרשת הצוללות, החדירו בשותפים מוטיבציה לדחוף את כל המערכת לבחירות. הרעיון הרומנטי של ממשלת ימין-ימין הוא טוב ויפה, אבל אף אחד מהם לא יאפשר לנתניהו "לשתות" את המנדטים של הגוש פעם נוספת - ובזה השותפים מאוחדים ומסכימים.

 

 

הראשון שזיהה את המשתנים המפורטים ואת הזעם בציבור על כישלון עזה וגם יישם מהלך מתאים היה יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן. התפטרותו ביום רביעי הכניסה את המערכת הפוליטית לטלטלה וגררה רצף אירועים בלתי נשלטים שבשיאם איים יו"ר הבית היהודי: תיק הביטחון או בחירות. 

 

בנט ידע היטב מה הוא עושה והכניס עצמו למצב שבו הוא מנצח בכל מקרה: או שהוא ימצא את עצמו ממונה לשר ביטחון במקרה, או שיזרז את נתניהו ללכת לבחירות במועד שטוב לו ורע לראש הממשלה. נתניהו לא אהב את האולטימטום הזה. יש שטוענים שזעם עליו. למרות זאת, הוא שמר על איפוק והשרה אווירה לפיה על שהדרישה הזאת סחטנית ולא הגיונית - היא עוד עשויה להתממש.

 

 

פגישת נפתלי בנט עם גיל יוחנן (צילום: יואב דודקביץ')
"נתניהו יאמלל אותו ויפיל עליו את תיק פירוק ממשלת הימין". בנט(צילום: יואב דודקביץ')

מי שמכיר את נתניהו שנים רבות ידע לומר מיד שנתניהו לא באמת מתלבט לגבי בנט. מכריו חיברו את רצף האירועים וקבעו עוד לפני הפגישה עם שר החינוך כי נתניהו יחזיק אותו באוויר, יאמלל אותו קצת ובסוף יפיל עליו את תיק פירוק ממשלת הימין. האירועים האחרונים קלעו בול לתיאוריה. בנט היה האחרון שזומן לנתניהו, באיחור של 24 שעות משאר השותפות, הוא שמע בדיוק את מה שהיה ברור שייאמר ("תיק הביטחון יישאר אצלי"),

וגם היה היחיד שההודעה לעיתונות בסוף הפגישה לא תואמה עמו.

 

זמן קצר לאחר הפגישה בין השניים יצאה הודעה לעיתונות שלפיה נתניהו בכלל רוצה להמשיך עם הממשלה, וכאן שוגר גם רמז עבה: מי שמסכן את העסק ומחזיר את ישראל להפלת ממשלת הימין ב-1992 הוא לא אחר מאשר בנט. לא היה חסר הרבה כדי שגם תיק אוסלו ייפול על יו"ר הבית היהודי.

 

קמפיין הבחירות של נתניהו התחיל כבר לפני חצי שנה ועכשיו הוא רק מגיע לשיאו, ונפתלי בנט מתאים לקמפיין כמו כפפה ליד. למרות זאת, גורמים בליכוד אמרו כי "עם נתניהו זה לא נגמר עד שזה לא נגמר. הסיכויים שלו קלושים עד בלתי-קיימים, אבל נתניהו יילחם עד הרגע האחרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
התחיל את הקמפיין. נתניהו
צילום: ירון ברנר
מומלצים