שתף קטע נבחר

אב קרס כלכלית ובריאותית – המזונות הופחתו

גבר טען בביהמ"ש שבעקבות מאבק הגירושים הוא איבד את היכולת להתפרנס ובריאותו נפגעה. הסכום הופחת מ-7,000 שקל בחודש ל-4,200 ש'

בית המשפט למשפחה בתל אביב קיבל לאחרונה תביעה שהגיש אב גרוש להפחית את המזונות שהוא משלם לשני ילדיו, והורה לצמצם אותם מ-7,000 שקל בחודש ל-4,200 שקל בלבד. השופטת תמר סנונית פורר קבעה שהאב עמד בנטל השכנוע שהידרדרות במצבו הכלכלי והבריאותי מהווה "שינוי נסיבות מהותי".

 

בני הזוג, הורים לשניים, נישאו ב-2005 והתגרשו תשע שנים לאחר מכן. תביעת מזונות שהגישה האישה הסתיימה בהסכם שעליו חתמו בדצמבר 2013 ולפיו האב ישלם 7,000 שקל לחודש עבור שני הילדים. במאי 2017 הגיש האב תביעה לשינוי מזונות וביקש באמצעות עו"ד שי שמחיוב להורות על הפחתה בשל שינוי קיצוני במצבו הכלכלי, הבריאותי והנפשי.

 

הוא סיפר שבשל מאבק הגירושים הקשה ותשלומי המזונות הגבוהים הוא ביצע טעויות רבות בעבודתו ואיבד את יכולתו להתפרנס כעצמאי. כשחזר לעבור כשכיר ב-2014 משכורתו לא אפשרה לו לשאת במזונות ובחובות שנטל על עצמו. הוא קרס כלכלית והגיע לחובות בסך חצי מיליון שקל ולהליכי פשיטת רגל.

 

האב הוסיף שבשנים האחרונות חלה אצלו החמרה קיצונית במחלה שממנה סבל בעבר באופן שלא מאפשר לו לישון בלילות, ולכן הוא סובל מחרדות וישן במהלך היום. לדבריו ביטוח לאומי קבע לו 44% נכות ודרגת אי כושר עבודה של 65%.

 

הבעל לשעבר הדגיש שהוא מרוויח כיום 2,100 שקל בחודש בלבד, וציין שבמסגרת הליכי פשיטת הרגל קצב בית המשפט את סכום המזונות ל-1,000 שקל שאותם הוא משלם כסדרם.

 

האישה, שיוצגה על ידי עו"ד חגית לב, טענה מנגד כי בעלה לשעבר לא הוכיח שינוי נסיבות מהותי ויש מקום דווקא להעלאת סכום המזונות, שכן הוא לא מקיים את הסדרי השהייה שנקבעו בהסכם הגירושים וצורכי הקטינים גדלו. לדבריה, האב עובד יחד עם בת זוגו החדשה מביתם המפואר ומסווה את הכנסותיו. היא הוסיפה שהיא משתכרת כ-6,000 שקל בחודש ומצבה הכלכלי לא מאפשר קיום בכבוד לה ולילדים.

 

השופטת תמר סנונית פורר קיבלה את התביעה באופן חלקי. היא הבהירה כי התערבות בית המשפט בסכום מזונות שנקבע בהסכם תתבצע רק במקרים שבהם המבקש עומד בנטל השכנוע הכבד להראות שחל שינוי נסיבות מהותי. זאת מתוך הבנה שהסכמי גירושים הם מארג כולל של הסכמות, והתערבות תפר את האיזון שאליו הגיעו הצדדים.

 

עם זאת, הוסיפה, מסמכים שצירף האב מעידים כי אכן "אירע דבר" ומצבו אינו כפי שהיה. השופטת שוכנעה כי השינויים בבריאותו ובמצבו הכלכלי מהווים שינוי נסיבות מהותי המצדיקים הפחתה משמעותית של המזונות.

 

בפסק הדין צוין כי האב נמנע מלחשוף את התמונה העובדתית המלאה בנוגע למצבו, ולכן ההפחתה תהיה בשיעור של 40% בלבד. בסופו של דבר קבעה השופטת סנונית פורר כי האב ישלם 4,200 שקל לחודש עבור שני הילדים במקום 7,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים