שתף קטע נבחר

"רמבו" הוסגר לבית הדין בהאג

אלפרד יקטום מהרפובליקה של מרכז אפריקה נאשם בפשעי מלחמה. הוא גייס ילדים להילחם וכשנבחר לפרלמנט פתח בירי בתוך בית המחוקקים

אלפרד יקטום, חבר פרלמנט ברפובליקה של מרכז אפריקה ומנהיג מיליציה לשעבר, הוסגר בסוף השבוע לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, ושם יעמוד לדין בגין פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. לא נמסר מהם בדיוק האישומים נגד יקטום, שבמהלך המלחמה זכה לכינוי "רמבו". זו הפעם הראשונה שהרפובליקה של מרכז אפריקה מסגירה נאשם בפשעי מלחמה לבית הדין בהאג.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

אלפרד יקטום הרפובליקה של מרכז אפריקה הוסגר ל בית הדין הפלילי הבינלאומי ב האג (צילום: AFP)
מעצרו של יקטום בחודש שעבר(צילום: AFP)

בספטמבר 2014 פתח בית הדין הבינלאומי בחקירה בנוגע לפשעים שבוצעו במדינה מאז 2012. המיליציה שאותה הנהיג יקטום פעלה בדרום המדינה, וב-2015 הטילה עליו ארה"ב סנקציות בשל התקפות שביצעו לכאורה אנשיו נגד מוסלמים, בשל הרג אזרחים ובשל גיוסם של 153 ילדים בתור לוחמים.

 

יקטום נבחר לחבר פרלמנט בשנת 2016. בחודש שעבר הוא נעצר אחרי שפתח באש בתוך בית המחוקקים כשנבחר נשיא חדש לפרלמנט. את הירי הוא ביצע ברובה במהלך עימות עם מחוקק אחר.

אלפרד יקטום הרפובליקה של מרכז אפריקה הוסגר ל בית הדין הפלילי הבינלאומי ב האג (צילום: AFP)
המיליציה גייסה 153 ילדים(צילום: AFP)

הרפובליקה של מרכז אפריקה היא אחת המדינות העניות בעולם, אף שהיא עשירה ביהלומים ובאורניום. בשנים האחרונות היא מנסה להתאושש ממלחמת האזרחים שהתנהלה בה בשנת 2013. המלחמה ההיא פרצה כשהנשיא הנוצרי פרנסואה בוזיזה הודח על-ידי מורדים מוסלמים ברובם. בתגובה הקימו הנוצרים, שהם 80% מתושבי המדינה, יחידות משמר.

 

כ-12,500 חיילים של האו"ם מוצבים ברפובליקה – אחד מכוחות שמירת השלום הגדולים ביותר של האו"ם ברחבי העולם. האלימות בין המגזרים שם נמשכת, ורק ביום שישי האחרון נהרגו במרכז המדינה כ-40 בני אדם. בסוף השבוע מת מפצעיו איש מכוח שמירת השלום של האו"ם שנפצע בהתקפה על בסיס במערב המדינה. באירוע אחר נשרף למוות כומר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מעצרו של "רמבו" במרכז אפריקה
צילום: AFP
מומלצים