שתף קטע נבחר

ר"מ צ'כיה מכחיש שמעל: "הבן שלי חולה נפש"

אנדריי באביש מואשם שהשתמש בכספי האיחוד האירופי לקידום עסקיו. כשהמשטרה חיפשה את בנו התברר שעזב את צ'כיה. בשבוע שעבר נחשף הבן: "אבא אמר לי להסתתר כדי שלא יחקרו אותי". רה"מ: "הוא תחת טיפול תרופתי. גם בתי סובלת, יש לה הפרעה דו-קוטבית"

אלפי צ'כים ניצלו בסוף השבוע את יום השנה למהפכת הקטיפה האנטי-קומוניסטית של 1989 כדי להפגין נגד ראש הממשלה אנדריי באביש, המסובך בפרשת שחיתות. המפגינים התאספו אתמול (שבת) אחר הצהריים מול מצודת פראג, מושבו של הנשיא הצ'כי, ומשם יצאו לצעדה בכיכר העיר העתיקה. במהלכה דרשו מבאביש ומבעל בריתו, הנשיא מילוש זמאן, להתפטר.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

צ'כיה ראש הממשלה אנדריי באביש הפגנה ש יתפטר בגלל מעילה (צילום: רויטרס)
באביש. "לעולם לא אתפטר"(צילום: רויטרס)

צ'כיה ראש הממשלה אנדריי באביש הפגנה ש יתפטר בגלל מעילה (צילום: AFP)
מפגינים נגד ראש הממשלה, אתמול בפראג(צילום: AFP)

באביש הוא איש עסקים, מיליארדר והפוליטיקאי הפופולרי ביותר בצ'כיה, החברה באיחוד האירופי ובנאט"ו. בשנה שעברה הואשם כי השתמש שלא כדין בשני מיליון אירו מהאיחוד האירופי לקידום עסקיו. לשם כך העביר לכאורה את הבעלות על אותם עסקים לבני משפחתו, בהם בנו, אנדריי באביש הבן. בנו ובתו של ראש הממשלה מואשמים גם הם בפרשה.

 

בשנה שעברה ביקשה המשטרה לתשאל את באביש הבן, אולם הוא עזב את המדינה. לפני כמה ימים הצליחו שני עיתונאים לאתר אותו בשווייץ, שם הוא גר עם אמו, אשתו לשעבר של ראש הממשלה. הכתבים פרסמו הקלטה שבה נשמע באביש הבן מספר כי אביו הוא שביקש ממנו אשתקד להסתתר, כך שהמשטרה לא תוכל לשוחח איתו.

צ'כיה ראש הממשלה אנדריי באביש הפגנה ש יתפטר בגלל מעילה (צילום: AFP)
הבן טוען: "לא יודע על מה חתמתי". בהפגנה בפראג(צילום: AFP)

צ'כיה ראש הממשלה אנדריי באביש הפגנה ש יתפטר בגלל מעילה (צילום: EPA)
אלפים בבירה הצ'כית, אמש(צילום: EPA)

לדברי הבן, שסבל במהלך חייו מבעיות נפשיות, כשהמשטרה עמדה לפנות אליו הוא אולץ לנסוע לחצי האי קרים, שרוסיה סיפחה מאוקראינה לפני ארבע שנים, ושם נעצר על ידי שני רוסים. הוא טוען כי הועמדה בפניו ברירה: לקחת "חופשה ארוכה" או להתאשפז בבית חולים פסיכיאטרי.

 

לדברי באביש הבן, אחד מהרוסים שעצרו אותו בקרים היה פסיכיאטר שטיפל בו בעבר בבית חולים פסיכיאטרי בפראג. היעלמותו של הבן באותם ימים גרמה לחקירה להיתקע. לכתבים סיפר כי במסגרת הפרשה אולץ לחתום על מסמכים שאת פשרם לא הבין.

 

בתגובה על פרסום ההקלטה של בנו אמר באביש כי הבן לוקה בנפשו ונמצא תחת טיפול תרופתי. לדבריו הוא נסע לקרים ביוזמתו שלו ואיש לא החזיק אותו שם: "אף אחד לא חטף את הבן שלי, הוא עזב את צ'כיה מרצונו". ראש הממשלה הדגיש כי גם בתו אנדראה המעורבת בפרשה אינה בקו הבריאות, ואמר כי היא סובלת מהפרעה דו-קוטבית.

צ'כיה ראש הממשלה אנדריי באביש הפגנה ש יתפטר בגלל מעילה (צילום: EPA)
הפוליטיקאי הכי אהוד בצ'כיה. המיליארדר באביש(צילום: EPA)

צ'כיה ראש הממשלה אנדריי באביש הפגנה ש יתפטר בגלל מעילה (צילום: AFP)
המפגינים: "לא רוצים להעמיד לדין ראש ממשלה, תלך"(צילום: AFP)

בימים האחרונים מתלבטת מפלגת "הסוציאל-דמוקרטים" מהמרכז-שמאל, אחת השותפות בקואליציה של באביש, אם לפרוש מממשלתו בעקבות הריאיון עם הבן. מפלגות האופוזיציה קראו לערוך הצבעת אי-אמון נגד ממשלתו של באביש, ומעריכים שהיא תתקיים ביום שישי הקרוב. מקור במפלגת הסוציאל-דמוקרטים סיפר כי כמה מנציגיה בפרלמנט נוטים לבחור בהישארות בקואליציה.

 

ראש הממשלה באביש מכחיש את הטענות נגדו, ובסוף השבוע הדגיש כי לעולם לא יתפטר. הוא זוכה לתמיכה מהנשיא מילוש זמאן, שביום חמישי אמר כי הוא מעריך שהעניינים יירגעו. זמאן אמר כי אם בהצבעת האי-אמון תיפול ממשלתו של באביש הוא ייתן לו הזדמנות להקים ממשלה חדשה.

 

בהפגנה בפראג אתמול קראו המשתתפים "תתפטר!" ו"אנחנו לא רוצים להעמיד לדין ראש ממשלה!". רבים הדליקו נרות לזכר מהפכת הקטיפה, ולהקות ניגנו ברחבי העיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אנדריי באביש. גם הבן והבת מואשמים
צילום: רויטרס
מומלצים