שתף קטע נבחר

המזונות הופחתו: "להימנע מבית עשיר מול בית עני"

האם, שעברה לגור עם בן זוג, מרוויחה יותר. האב שנישא שוב מפרנס 2 ילדים נוספים. ביהמ"ש הורה לצמצם את הסכום מ-3,600 שקל ל-2,000

בית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון קיבל לאחרונה את תביעתו של אב לשני ילדים, שבמסגרתה ביקש להפחית את סכומי המזונות שלהם התחייב בהסכם הגירושים לפני כשש שנים: השופטת חני שירה קבעה כי כמה שינויים בחייהם של בני הזוג, בצירוף עם הלכת בית המשפט העליון מהשנה שעברה, מצדיקים את צמצום הסכום מ-3,600 שקל בחודש ל-2,100 שקל.

 

האב טען באמצעות עו"ד אסי סגל שמאחר שבתחילת ההליך לא היה מיוצג, הוא לא היה מודע להלכת בית המשפט העליון בדבר מזונות במצב של חלוקת זמנים שווה יחסית בין ההורים (במקרה זה החלוקה היא 40% אצל האב ו-60% אצל האם).

 

טענתו המרכזית הייתה שחל מה שמוגדר בלשון המשפטית "שינוי נסיבות מהותי", שכן הוא נישא בשנית ונולדו לו שני ילדים נוספים. במקביל עברה האם לגור עם בן זוג בעיר אחרת, והיא מרוויחה כיום משכורת גבוהה יותר מבעבר.

 

האם, שיוצגה על ידי עו"ד ישראל ויסבלט, טענה מנגד שמדובר בשינויים שחלקם צפויים, ובכל מקרה אינם מצדיקים הפחתת מזונות, מה גם שהאב קיבל 300 אלף שקל במסגרת היוון מדור, כאשר דירת הצדדים הועברה אליה.

 

השאלה המרכזית שנדרשה להכרעה הייתה אם האב הוכיח שאכן חל "שינוי נסיבות מהותי" במצב הדברים, המצדיק הפחתת מזונות. השופטת חני שירה סברה כי האב אכן הוכיח שינוי שכזה, מאחר שהוצאות החינוך של הילדים פחתו באופן ניכר (הפסקת צהרון), לאב נולדו שני ילדים נוספים, והאם עברה להתגורר בעיר אחרת (עם בן זוג), עובדה שמחייבת את האב לנסיעות ארוכות.

 

נקבע כי כל השינויים האלה במצטבר, יחד עם ההלכה של בית המשפט העליון, מביאים למסקנה שיש מקום להפחתה של המזונות.

 

כמו כן, השופטת התחשבה בכך שהאם משתכרת כ-13,200 שקל בחודש ואילו האב 11,800 שקל, ולאחר תשלום המזונות וקבלת קצבת ילדים, האם למעשה מקבלת מדי חודש 17 אלף שקל, בעוד שלאב נותרים 8,200 שקל. זאת, אל מול העובדה שהילדים נמצאים אצל האב 40% מהזמן, ו-60% מהזמן אצל האם.

 

במצב זה היא סברה כי עקרונות השוויון אינם יכולים להתקיים. לדבריה, יש להימנע ככל שניתן ממצב שבו יש בית עשיר לעומת בית עני, וזאת לפני בחינת ההוצאות של האב על ילדיו הנוספים והמשכנתה על ביתו החדש.

 

לאחר שבחנה את הדברים החליטה השופטת שירה כי סכום המזונות החודשי יופחת מ-3,600 שקל ל-2,200 שקל. בנוסף נקבע כי לנוכח התמשכות ההליך, ההפחתה תחל רטרואקטיבית מדצמבר 2017 (הסכום ינוכה בחודשים הבאים עד איפוס החוב).

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים