שתף קטע נבחר

מטפסת לשחקים: אשדוד קופצת לגובה

במבט חולף על פני עיר הנמל המרכזית בארץ כבר ניכר שינוי. איך הפכה העיר שתוכננה מוקדם על פי רבעים סדורים למטרופולין שצומחת לגובה ולחלוצה הדרומית בתחום ההתחדשות העירונית? צפו

בשיתוף קלוד נחמיאס

  

לעיר אשדוד היסטוריה מפוארת ועשירה שמתחילה במאה ה-17 לפני הספירה - מרכזיותה והקרבה לים הפכו אותה מאז ומעולם לפנינה אסטרטגית נחשקת ועיר נמל עוד בראשיתה. בשנת 1956 הגיעו מספר משפחות לחולות הזהובים של העיר, ועם השנים הפכה אשדוד לעיר החמישית בגודלה במדינה ולשער מסחרי משמעותי של מדינת ישראל. "החלום שלי היה להביא מגדלים לעיר הזאת", מספר ל-ynet קלוד נחמיאס, בעלי קבוצת יזמות הנדל"ן "קלוד נחמיאס" ומוותיקי העיר אשדוד. "התחלתי כפועל בניין בעיר הזו, ותמיד הבנתי את היתרון הבולט שלה: המרחק העצום בין בניין לבניין, והים שנגלה אלינו מכל פינה אפשרית בעיר", הוא מוסיף.

 

 

אשדוד (צילום: ירון שרון )
מהחולות הזהובים לעיר החמישית בגודלה בישראל(צילום: ירון שרון )

 

היתרון התכנוני שאותו ציין נחמיאס מיוחס לאופן ההקמה והבנייה של העיר בסוף שנות החמישים. העיר אשדוד נחשבת לאחת הערים היחידות בארץ שתוכננו מראש על פי רבעים סדורים. "אשדוד הוקמה בסוף שנות ה-50 כבסיס תכנוני על פי חלוקה לשכונות וביניהן כבישים רחבים - עם כל החשיבה והיתרונות בתכנון הרבעים בעיר, הבעיה הייתה חוסר האינטראקציה בין השכונות השונות", מתאר האדריכל וולטר שינקמן מקבוצת "קלוד נחמיאס".

 

אשדוד (צילום: ירון שרון )
"לא הייתה אינטראקציה בין השכונות השונות"(צילום: ירון שרון )

 

לקראת יום הילד הבינלאומי פורסמו בתחילת השבוע נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטקה על אודות ילדי ישראל. העיר אשדוד מככבת במקום הרביעי עם 31.3% ילדים מכלל האוכלוסייה - נתון שמעיד על התפתחותה העתידית של העיר. "אשדוד היא עיר נפלאה, גדולה, מודרנית, והתושבים שלה נהנים מצמיחה מתמדת", מספרת שוש נחמיאס, מבעלי קבוצת היזמות "קלוד נחמיאס". "המיקום שלה מצוין, במרחק קצר ממרכזים עירוניים כמו תל אביב-יפו וירושלים, והיא ללא ספק עיר שמנוהלת בחוכמה מתוך הסתכלות רחבה קדימה וחשיבה לטווח רחוק", מוסיפה נחמיאס שמתגוררת בעיר זה שנים.

 

שוש וקלוד נחמיאס (צילום: גדי קבלו)
שוש וקלוד נחמיאס: "העיר מנוהלת בחשיבה לטווח ארוך"(צילום: גדי קבלו)

 

 

את תנופת הנדל"ן בעיר רואים בכל כיוון - בית החולים אסותא, הנמל העתידי, קריית הספורט וכמובן גורדי השחקים שלא מפסיקים לטפס לגובה. "אשדוד ממוקמת במרכז ובסמיכות ובצמידות לרצועת חוף מהרחבות והיפות שבישראל - וזו אחת הסיבות לאטרקטביות שלה", אומר ל-ynet השמאי אוהד דנוס, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין. "אנחנו נמצאים בעשור של עליות מחירים, וגם העיר אשדוד נהנתה מהעליות האלה, אבל לא בקנה המידה של הממוצע הארצי. אם הממוצע הארצי עומד על כ-100% עליות, באשדוד אנחנו מדברים על עלייה של כ-70% - מה שאומר שהיא טרם מיצתה את מלוא הפוטנציאל שלה", מעריך דנוס.

 

הדמיה של נמל אשדוד החדש (הדמיה: משרד האוצר)
תנופה נדל"נית: הדמיה של נמל אשדוד החדש(הדמיה: משרד האוצר)

 

כחלוצה בענף הנדל"ן למגורים מובילה אשדוד גם בתחום ההתחדשות העירונית עם פרויקט פינוי בינוי ראשון מסוגו במחוז דרום ובאחת השכונות הוותיקות ביותר בעיר. "מגדלי הדקל מהווים את פרויקט ההתחדשות העירונית הראשון במחוז דרום - זה סימן להתחדשות אורבנית. מתשעה בניינים ישנים של שלוש עד ארבע קומות, אנחנו מבצעים חמישה בנייני מגדלים של 29 קומות. בגלל ההתחדשות העירונית ובשל הגידול באוכלוסייה אשדוד עולה לגובה. למעשה, השטח המוניציפלי של העיר הוא מוגבל, אין לנו לאן להתפזר, ולכן הצורך הוא להעלות לגובה את מתחמי המגורים", מתאר האדריכל שינקמן.

 

קלוד נחמיאס (הדמיות viewpoint)
שכונה ותיקה מתחדשת: פרויקט פינוי-בינוי ראשון במחוז דרום(הדמיות viewpoint)

 

לא רק תל אביב:  כשחושבים על בנייה לגובה בישראל - אין ספק שתל אביב-יפו היא העיר הבולטת ומובילת המגמה. אלא שבשנת 2015 נכנסה לראשונה אשדוד (העיר היחידה מחוץ לגוש דן) לרשימת 20 גורדי השחקים הגבוהים בישראל עם מגדלי K שבעיר. "דבר מאוד מעניין שאתה מגיע לעיר אשדוד זה שאתה רואה שאיכות הבנייה פה, הרמה ההנדסית של המבנים, רבי הקומות שנבנים פה עם נוף ישיר לים  - זה בהחלט משהו שהוא ייחודי לעיר בקנה המידה, בהיקפים ובאיכות התכנון והבנייה שנמצאים כאן. אני חושב שהמקום היחיד שניתן אולי להשוות אליו מבחינת הרמה זאת העיר תל אביב-יפו  עם מגדלי היוקרה שלה, ושם אנחנו מדברים על מספרים שהם בערך פי חמישה", אומר השמאי דנוס.

 

קלוד נחמיאס (הדמיות viewpoint)
"אפשר להשוות את אשדוד לת"א באיכות הבנייה" - הדמיה מפרויקט עסקים בעיר(הדמיות viewpoint)

 

"הפרויקטים באשדוד הם פורצי דרך ברמה הלאומית", מצהיר חיים קקון, סמנכ"ל השיווק של קבוצת "קלוד נחמיאס". על איכות הבנייה בפרויקטים בעיר הוא מרחיב: "יש באשדוד מגדלים מפוארים עם עיצוב אדריכלי שנותן דגש על רצועת החוף המרהיבה של העיר".

 

"אין לי ספק שהמגמה הארצית של העלייה לגובה היא תופעה שתמשיך ותגבר -  כמו שקרה בניו יורק ובלונדון. אני מעריך שבחמש השנים הבאות העיר אשדוד תקלוט עוד 80-70 אלף תושבים, ותיראה אחרת מכפי שאנחנו מכירים אותה כיום", מסכם קלוד נחמיאס.

 

 בשיתוף קלוד נחמיאס

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה באדיבות viewpoint
מבט על: העיר אשדוד עולה לגובה
הדמיה באדיבות viewpoint
מומלצים