שתף קטע נבחר

בועז הרפז הודה בזיוף המסמך: "הדרמה הגדולה חזרה לממדיה המזעריים"

מיד אחרי שבית המשפט אישר את הסדר הטיעון שצפוי לשלוח אותו לריצוי 220 שעות עבודות לתועלת הציבור, הביע בועז הרפז אנחת רווחה: "אני שמח לחזור לחיי השקטים, המערכת הרשיעה אותי לפני ההליך", אמר ל-ynet

 

בועז הרפז בבית משפט השלום תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"אני מרוצה שהפרקליטות הבינה שגודל התיק הוא לא מה שתואר בהתחלה, ואני שמח לחזור לחיי השקטים". כך אמר ל-ynet (יום א') סגן-אלוף במיל' בועז הרפז, שהודה והורשע מוקדם יותר היום בזיוף המסמך שנקרא על שמו ובשימוש במסמך המזויף.

 

שמונה שנים אחרי חשיפת המסמך שהוביל לסערה של ממש בצמרת הצבאית, אושר בבית משפט השלום בתל אביב הסדר טיעון בעניינו של הרפז. הפרקליטות וסנגוריו יבקשו לגזור על הרפז 220 שעות עבודות לתועלת הציבור.

 

"הדרמה הגדולה שנופחה חזרה לממדיה המזעריים", אמר הרפז. "היה לא פשוט, המערכת בעצם מחליטה שהיא מרשיעה אותך לפני ההליך ואתה סופג. היו שנתיים של עיכוב יציאה מהארץ, שלילת רישיון נשק, חברות שלא העסיקו אותי, שלילת הוויזה".

 

הרפז אמר עוד כי "כמובן שיש בי חרטה לאן שהאירוע התגלגל. ההסדר מעמיד את הדברים על דיוקם, ומעמיד את הפרופורציה לכל האירוע. אני חוזר לאלמוניות ומקווה לחזור לעבודה בייצוא הביטחוני. היו אופציות אחרות, כמו חשיפת הקלטות שישפכו אור על הפרשה, ובחרו באופציה הזאת".

 

הקצין במיל', שטלטל כאמור את צה"ל, סירב להתייחס ישירות לרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי שנחקר בפרשה אך התיק נגדו נסגר. עם זאת, הרפז ציין כי "כל אחד שייקח אחריות על עצמו". הוא הוסיף: "נגרם לי עינוי דין, זה היה נוראי ובלתי נסבל. אני שמח שגיליתי סביבי אנשים מעם ישראל, וחלק מהאנשים שחשבתי שהם ידידיי התגלו כרחוק מכך".

 

בראייה לאחור, מדוע עשית את מה שעשית?

"לגבי המסמך זאת חוכמת הבדיעבד, אי אפשר לבכות על מה שהיה לפני שמונה שנים".

 

סנגוריו של הרפז, עורכי הדין עמית חדד ונועה מילשטיין ממשרד "חדד רוט ושות'", מסרו כי "בשעה טובה הגיעה לסיומה הפרשה שכונתה בטעות 'פרשת הרפז'. מה שהתחיל כאירוע שפותח מהדורות חדשות, הסתיים היום בהסדר תקדימי.

 

"לאחר משא ומתן ארוך ובסיועו של בית המשפט שנכנס לעומקם של דברים, תוקן כתב האישום ללא היכר. גם העונש שנקבע בסופו של דבר - עונש של שעות לטובת הציבור בלבד - מלמד על הנסיבות המיוחדות של התיק הזה, ועל חלקו השולי של בועז בפרשה. הגיע הזמן שבועז הרפז ישוב לחייו הקודמים".

 

את הרפז ייצג בתיק גם עורך הדין יעקב וינרוט ז"ל.

 

המסמך, דברי הכזב והנאשם היחיד 

כתב האישום המקורי, שהוגש נגד הרפז באוקטובר 2016, ייחס לו קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בכוונה לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף ושיבוש מהלכי משפט.

 

הרפז היה הנאשם היחיד בפרשה, ונטען כי הוא היה אחראי למסמך המזויף שלכאורה פגע אז ברמטכ"ל לשעבר אשכנזי, ונועד להריץ את השר יואב גלנט, שמועמדותו לתפקיד הרמטכ"ל נפסלה.

 

בכתב האישום המקורי תואר כיצד הרפז הכיר את אשכנזי בעת כהונתו כרמטכ"ל. באותה תקופה נוצרה מתיחות בין אשכנזי ומקורביו לבין שר הביטחון דאז אהוד ברק ואנשי לשכתו, ובראשם ראש המטה של ברק יוני קורן.

אשכנזי, הרפז, ברק ובניהו. רק מחבר המסמך הואשם (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן) (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן)
אשכנזי, הרפז, ברק ובניהו. רק מחבר המסמך הואשם(צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן)

 

עמית חדד  (צילום: ניר קידר)
סנגורו של הרפז, עו"ד עמית חדד(צילום: ניר קידר)

באפריל 2010, סיפר הרפז בכזב לאשכנזי ולראש לשכתו דאז ארז וינר כי הוא נחשף למסמך שמגולל תוכנית שתכליתה לפגוע באשכנזי ולהאדיר את שמו של גלנט.

 

כדי לבסס את המידע הכוזב ולעמוד בדיבורו, החליט הרפז ליצור מסמך שקרי, המדמה בכזב מעורבות חיצונית-אזרחית בהליך מינוי הרמטכ"ל, ולפיו גלנט, או מי מאנשי שלומו, משתמשים בשירותיה של חברה לקבלת ייעוץ תדמיתי-אסטרטגי, לצורך קידום מועמדותו של גלנט לתפקיד הרמטכ"ל.

 

הרפז מסר את המסמך המזויף לווינר כדי שזה יעבירו לאשכנזי, ואמר לווינר כי הוא קיבל את המסמך מעובדת של החברה וזאת כדי להסתיר את דבר הזיוף ולשוות אמינות למקורו. בהסתמכו על המצג הכוזב שהציג הרפז בפני וינר, הציג אשכנזי במועדים שונים את המסמך המזויף בפני קצינים בכירים שנמנו עם המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל.

 

"שיראה כתוכנית אסטרטגית" 

לפי כתב האישום המתוקן, "במועדים שונים במהלך חודש אפריל 2010 ועוד קודם לכן נחשף הנאשם, למידע ממקורות שונים, שממנו הסיק כי קיימת תוכנית שתכליתה פגיעה ברא"ל אשכנזי והאדרת שמו של אלוף גלנט. הנאשם סיפר על כך לרא"ל אשכנזי ואל"מ וינר ואמר להם, כי יעביר לידיהם מסמך המבסס מידע זה.

 

"הנאשם ערך את פרטי המידע שאסף ממקורות שונים על מסמך, והוסיף ללא סמכות על המסמך את הלוגו של חברת EURO RSCG ISRAEL ופרטיה, כך שיראה כתוכנית אסטרטגית, המתייחסת בין היתר, לקידום מינויו של אלוף גלנט לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 ולפגיעה במעמדו של רא"ל אשכנזי ובמעמדם של מתמודדים נוספים לתפקיד הרמטכ"ל".

 

תיקי החקירה נגד הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, ראש לשכתו בעבר ארז וינר ודובר צה"ל דאז אבי בניהו, נגנזו בהיעדר אשמה פלילית.

 

בהתאם להחלטת השופט צחי עוזיאל הבוקר, נקבע כי סנגוריו של הרפז יהיו רשאים לבקש חנינה וקיצור תקופת ההתיישנות של ההרשעה, ושהפרקליטות לא תתנגד לכך.

 

לפי הפרקליטות, "ההחלטה על הגעה להסדר התקבלה בגלל שיהוי של יותר מארבע שנים בהגשת כתב האישום נגד הרפז ובשים לב לכך שהנאשם סבל לאורך אותן שנים מנזקי החקירה ועינוי הדין כאילו הורשע כבר - גם על דרך של הוצאתו ממרשם אגף הפיקוח על היצוא הביטחוני של משרד הביטחון (שמנע ממנו לעסוק בעיסוקו) וגם על דרך של ביטול ויזה לארצות הברית, וגם בנסיבות רפואיות משפחתיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בועז הרפז
צילום: מוטי קמחי
מומלצים