שתף קטע נבחר

למצוץ את המוצץ של הילד - ולהפחית את הסיכון לאלרגיה

חוקרים מצאו ירידה ברמות נוגדני האלרגיה אצל ילדים שהוריהם מצצו את המוצץ שלהם כדי "לנקות" אותו. המחקר תומך בתיאוריה קודמת שגרסה שסביבה "נקייה" מדי מגבירה את שכיחות האלרגיות

מה אתם עושים כשהמוצץ של התינוק שלכם נופל? אם אתם מכניסים אותו לפה שלכם כדי "לנקות" אותו ונותנים בחזרה לתינוק, אתם עשויים להפחית את הסיכוי שלו ללקות באלרגיה. כך לפחות על פי מחקר קטן היקף שתומך בממצאים קודמים דומים. המחקר נערך על ידי מכון הנרי פורד והוצג בכנס האמריקני לאלרגיה ואסתמה.

 

מנקים את המוצץ עם הפה? אתם יכולים להרגיש פחות אשמים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מנקים את המוצץ עם הפה? אתם יכולים להרגיש פחות אשמים(צילום: shutterstock)
 

החוקרים ראיינו מעל 100 אמהות לתינוקות מספר פעמים לאורך תקופה של 18 חודשים. האמהות נשאלו כיצד הן נוהגות לנקות את המוצצים. מתוך הנסקרות, 74 אמהות אמרו כי ילדיהן משתמשים במוצצים, 12% מהנשים דיווחו כי הן נוהגות למצוץ את המוצץ אם נפל.

 

עוד כתבות:

זו הסיבה שבגללה רצוי להימנע מלתת אנטיביוטיקה לתינוק

מחקר בי"ל ענק: במבה בגיל הרך מונעת אלרגיות

אלרגיה למזון: "מפחדת לשלוח את בני לגן ללא סייעת"

 

החוקרים מצאו כי מציצת המוצץ על ידי האמא הפחיתה את רמות הנוגדנים מסוג IgE המשתתפים בתהליכי אלרגיה, החל מגיל 10 חודשים ועד גיל 18 חודשים. החוקרים מודים כי היקף המחקר קטן, ונדרשים מחקרים נוספים, אולם הם מאמינים כי האפקט נובע מהחדרת חיידקים מפה ההורה לפיו של התינוק.

 

  

ממליצים להורים לא להימנע ממציצת המוצץ

בעולם הרפואה מקובלת שנים רבות תיאוריית ההיגיינה, הגורסת כי ילדים שגדלו בבתים "נקיים" מדי, סובלים בשכיחות גבוהה יותר מאלרגיות. על פי תיאוריה זו, חשיפה למיקרואורגניזמים בשלב מוקדם של החיים מעוררת את מערכת החיסון, ומגינה בהמשך החיים מפני אלרגיות.

 

המחקר הנוכחי אינו הראשון שמציע קשר בין מציצת המוצץ על ידי ההורים לבין הגנה מפני אלרגיות. מחקר שוודי שפורסם בשנת 2013 כבר הראה שאצל ילדים שהוריהם נהגו למצוץ את המוצץ שלהם, נמצאו רמות נמוכות יותר של נוגדנים מסוג IgE. ילדים אלה נטו גם לסבול פחות מדלקות עור בגיל 18 חודשים.

 

החוקרים סיכמו כי נדרשים מחקרים נוספים שיקבעו האם אכן חיידקים העוברים מפה ההורה לילדו הם אלה שמגינים בפני מחלות אלרגיה בהמשך החיים. עם זאת הם ממליצים להורים לא להימנע מהמשך מציצת המוצץ בפיהם.

 

ואלו זיהומים הכי שכיחים סביבכם? צפו: 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הפחתת הסיכון לאלרגיות
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים