שתף קטע נבחר

האם העבירה את הילדים דירה בניגוד לצו - ביהמ"ש אישר

בית המשפט למשפחה אסר על אישה גרושה לעבור מהדרום למרכז, אך היא עברה בכל זאת. האב ביקש לערער אבל נדחה בבית המשפט המחוזי

בית המשפט המחוזי בבאר שבע אישר לאחרונה מעבר דירה של אם גרושה עם שלושת ילדיה מדרום הארץ למרכז, וזאת חרף צו שהוציא בית המשפט למשפחה שאסר עליה לעשות זאת. השופטת גאולה לוין הביעה את מורת רוחה מהתנהלות האם, אבל אישרה את המעבר בדיעבד באופן זמני כדי לא לטלטל את הילדים שוב.

 

מזה כשנה מנהלים ההורים סכסוך משמורת חריף על ילדיהם שהוביל לסרבנות קשר כלפי האב. לפני כשנה דחה בית המשפט למשפחה את בקשת האם לעבור עם הילדים למרכז הארץ, לכל הפחות עד שיתקבלו חוות דעת מקצועיות בנוגע לטובת הקטינים. אלא שבקיץ האחרון פעלה האם על דעת עצמה ועברה עם הילדים תוך הפרת צווי מניעה של בית משפט.

 

בתגובה ביקש האב לקנוס אותה ולהחזיר את המצב לקדמותו, אך בית המשפט למשפחה קבע כי חרף מורת הרוח שמעוררים מעשי האם, טלטלה נוספת עלולה לפגוע בילדים. לכן המעבר אושר עד להכרעה סופית בתיק המשמורת. האב לא ויתר והגיש בקשת רשות לערער על החלטה זו בבית המשפט המחוזי, שבה הדגיש עד כמה מעשיה של האם חמורים ומזיקים לו ולילדים.

 

מנגד טענה האם שהאב הסכים למעבר במסגרת טיפול משפחתי שאליו נשלחו, וחזר בו רק אחרי שכבר שכרה דירה. היא הוסיפה כי לנוכח סרבנות הקשר ממילא הילדים לא יכולים כרגע לעבור לאביהם.

 

אבל השופטת גאולה לוין קבעה שאין כרגע אפשרות להתערב בהחלטתו של בית המשפט למשפחה. "מתוך התיק עולה תמונה מדאיגה מאוד של שלושה קטינים שמסרבים לקשר עם אביהם, באופן המעורר חשש כי מדובר בתסמונת של 'ניכור הורי'", כתבה. "תופעה שמתגלית אצל ילדים להורים בסכסוך משמורת, שבאה לידי ביטוי בהתנכרות של הילדים לאחד ההורים ללא צידוק, שהאחראי לקיומה הוא ההורה האחר".

 

ואולם, מאחר שההליך נמצא בחיתוליו, קבעה השופטת כי כרגע עדיף להשאיר את המצב כמות שהוא, חרף הקושי הגלום בכך, וזאת לנוכח סרבנות הילדים להיפגש עם אביהם וטובתם נכון לעכשיו.

 

היא ציינה שהמקרה ממחיש את המגבלות של "הטיפול המשפטי" בבעיות סרבנות קשר, שכן לא אחת נאלצים השופטים לתת גושפנקא דווקא לצד שלא מכבד את החלטותיהם כדי לשמור על טובת הקטינים.

 

לקראת סיום פסק הדין הזכירה השופטת לוין לאב שמדובר במצב זמני בלבד וכי להתנהלותה הקלוקלת של האם יהיה משקל בעת ההכרעה הסופית על המשמורת.

 

לפיכך היא דחתה את בקשת האב. עם זאת, וכדי להביע את מורת הרוח ממעשי האם, היא החליטה לחייב אותה בהוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד של 15 אלף שקל על אף דחיית הבקשה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד חנה גרויס
מומלצים