שתף קטע נבחר

"אפשר גם לאנוס ברשת": הושק המטה הלאומי להגנה על ילדים

לצלילי השיר "חדר משלי" של ארקדי דוכין - בעיבוד מיוחד בהשתתפות אגם בוחבוט ועדן פינס - השיק המשרד לביטחון פנים יחידה ייעודית להגנה על ילדים מפני פגיעה באינטרנט. מעתה יוכלו ילדים והורים לפנות אל מוקד 105 בכל שעה ולקבל סיוע. השר ארדן: "המרחב האינטרנטי פרוץ ומסוכן"

 

 

המשרד לביטחון פנים השיק היום (ב') יחידה משטרתית חדשה בשם "105" - שמטרתה להגן על ילדים מפני פגיעה באמצעות רשת האינטרנט. היחידה תהווה כתובת לפניות בנושאים מגוונים בהם הפצת תכנים פוגעניים, אלימות ובריונות ברשת, סחיטה ופגיעה מינית, וכן במקרים שמעוררים חשש לאובדנות.

 

היחידה, שקמה כמערך אזרחי-משטרתי, תספק לילדים ולהורים מענה טלפוני במשך 24 שעות ביממה ובכמה שפות, כאמור בחיוג למספר 105, ותאוייש על ידי גורמי משטרה ואנשי מקצוע רלוונטיים.

השקת הקמפיין החדש נגד אלימות ברשת (צילום: אוהד צויגנברג)
מתוך השקת הקמפיין החדש נגד אלימות ברשת(צילום: אוהד צויגנברג)

"אנחנו שואפים להגביל זמן מסכים ולהיות מעורבים בתכנים שאליהם הילדים נחשפים, אבל צריך להודות אנחנו לא תמיד שם ובטח לא תמיד מודעים עד כמה המרחב האינטרנטי פרוץ ומסוכן", אמר השר לביטחון פנים גלעד ארדן. "אנחנו הראשונים בעולם להקים מטה במודל שכזה, שיודע לטפל בראייה כוללת בנזקים שעלולים להיגרם לילדים שלנו בעולם הדיגיטלי החדש".

 

השר ארדן הוסיף כי "האחריות שהמדינה נוטלת על עצמה מהיום - לדאוג יותר לילדי ישראל - לא מפחיתה מאחריות הכבדה שמוטלת גם על חברות האינטרנט להפוך את המרחב המקוון לבטוח יותר. קידמתי את 'חוק הפייסבוק' שמטיל אחריות על כל חברות האינטרנט וספקיות התוכן, ואני מתכוון להמשיך לקדם אותו".

השקת הקמפיין החדש נגד אלימות ברשת (צילום: אוהד צויגנברג)
מוקד 105: מענה אכיפתי-פלילי וגם טיפולי-תמיכתי(צילום: אוהד צויגנברג)

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך אמר באירוע השקת היחידה והקמפיין כי "ההגנה על הילדים שלנו ברשת היא מהיום בראש סדר החשיבות של המשרד לביטחון פנים ושל משטרת ישראל". אלשיך הוסיף כי רשת האינטרנט מאפשרת כיום כל סוג של פשיעה וכי ניתן אף "לאנוס ברשת".

 

הוא הוסיף כי "ככל שאנחנו חושפים יותר עבריינים ועבירות, אנחנו מבינים יותר טוב את גודל האתגר המקצועי. סוף סוף אנחנו צועדים לקראת צמצום האיום ביחס להזדמנות הפשיעה, לפחות בכל הקשור לעולם הקטינים". אלשיך הוסיף כי היחידה משתפת פעולה גם עם גורמי אכיפה ושיטור בינלאומיים במסגרת התמודדות גלובלית עם פשיעה ברשת.

 

ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב גדי סיסו, אמר: "35 קילומטרים מכאן יושבים יותר מ-20 מוקדנים שמוכנים לקבל פניות אונליין, לקחת את האירוע והטיפול, לחברו לאנשים שיושבים סמוך אליהם ולסגור מעגל. זו פריצת הדרך המשמעותית". סיסו הוסיף כי "מדובר באיום שלרוב מתרחש הרחק מעיני ההורים והמשפחה ויש בו לדאבוננו בכדי לפגוע. החל מזליגת מידע, פרטים, תמונות ונתונים שהילד מעלה לרשת וחשופים לעיני זרים, ועד לחרמות ופגיעות אלימות ומין המתרחשות ברשת ובעולם הפיזי.

 

"הניסיון המשטרתי המצטבר מלמד כי בעוד רוב ילדינו מנהלים את חייהם ברשתות החברתיות, חצי מהם מאמינים כי פעולתם ברשת בטוחה", הוסיף. "אך בפועל 25% מהם מנהלים קשרים עם גורמים זרים שהם כלל אינם מכירים".

 

המטה הלאומי, שהוקם בשיתוף המשטרה, משרד החינוך, משרד המשפטים, משרד הבריאות ומשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, צפוי לספק לילדים ולהוריהם מענה אכיפתי-פלילי וגם בהיבט טיפולי-תמיכתי. בנוסף, היחידה כפופה ליחידה 433, כך שגם בפן המשטרתי צפוי להיות מענה מהיר - העמדה לדין של הנאשם והפסקת העבירה.

 

כל ילד שלישי בישראל נחשף לאיומים ברשת 

את השקת היחידה והמוקד החדש מלווה קמפיין מוזיקלי שבמסגרתו הוקלטה גרסה חדשה של השיר "חדר משלי" של ארקדי דוכין - בהשתתפות ארקדי דוכין, אגם בוחבוט, איתי לוי, עדן פינס ואדם. סיסמת הקמפיין "לא עוזבים ידיים גם בימים קשים" משקפת את הרעיון שעומד מאחורי הקמת המטה הלאומי - סיוע לילדים שנקלעו למצוקה בעקבות פגיעה ברשת.  

 

נתונים מראים כי כל ילד שלישי בישראל נחשף לאיומים או לאלימות מילולית ברשת, וכי ילדים רבים נחשפים לפניות בעלי אופי מיני. לא תמיד ההורים והילדים מודעים לכך שהפגיעה שהילד חווה היא עבירה פלילית, ולא יודעים למי לפנות.

 

בשבוע שעבר הוגשו כתבי אישום נגד שמונה גברים בגין ביצוע עבירות מין דרך האינטרנט. בין הנאשמים: מורה בבית ספר, גמלאי משרד התחבורה ונהג מונית, לאחר שמבצע משטרתי בן ארבעה חודשים הוביל ל-42 מעצרים בסיוע סוכנת שהתחזתה לבת 13.

 

שבועיים וחצי לפני כן, עצרה המשטרה 42 אנשים מכל רחבי הארץ החשודים במעשים מגונים ובעבירות מין שונות, כאשר על פי החשד הם ניהלו שיחות ברשת עם קטינות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
השקת היחידה והקמפיין
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים