שתף קטע נבחר

סובלים מנזילת מים בדוד? כמה יעלה התיקון

יש תקלות שישתלם לתקן, ויש מקרים שאין מנוס אלא להחליף הדוד. מהן הסיבות הנפוצות לנזילות מים בדוד שמש, כיצד ניתן למנוע את התקלות וכמה יעלה התיקון? אתר "המקצוענים" עם הסקירה

מעבר לבזבוז המים, הרי שנזילות בדוד שמש מסוכנות, בשל העובדה שמדובר במוצר חשמלי. תקלה הכרוכה בנזילות מים מהדוד יכולה להיות מסוכנת מאוד. במקרה הטוב, הדוד יגרום לקצרים במערכת החשמל. במקרה הרע, הוא יכול לגרום לפיצוץ צנרת או להתחשמלות.

 

התקנה לקויה של הפלאנג' או חלודה בברגים שמחברים אותו לדוד

אחת הסיבות לנזילות מים הגורמות לקצרים במערכת החשמל היא כתוצאה מהתקנה לקויה של הפלאנג' המחובר לדוד או בשל בלאי שלו. במצב זה, אין טעם להחליף את כל הדוד, אלא רק את הפלאנג'. אין טעם לנסות לתקן את מקור התקלה, שכן לרוב זה יהיה פתרון זמני שלא יחזיק מעמד לאורך זמן ויחייב אתכם בהוצאה כספית נוספת בהמשך.

 

"אם מקור הנזילה הוא מהברגים המחזיקים את הפלאנג', סביר להניח שהתקלה היא בדוד עצמו", מסבירים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "במצב כזה, נראה סימני חלודה סביב הברגים. במצב כזה, החלפת הפלאנג' מאוד לא מומלצת, שכן הבעיה לא תיפתר ובסופו של דבר נצטרך להחליף את כל הדוד. כיום, דוד חדש מגיע עם פלאנג' מובנה, ולכן אין טעם ברכישה כפולה ומיותרת של רכיב זה".

 

כמה יעלה התיקון? מוקד השירות: "במקרה של צורך בהחלפת הפלאנג', המחיר יהיה 550-650 שקל, בהתאם למורכבות ההתקנה".

 

תקלה בשסתום הביטחון  

שסתום פורק לחץ (המכונה גם 'שסתום ביטחון') הוא רכיב שתפקידו למנוע מצב של פיצוץ בדוד. "תפקידו לפרוק את הלחץ אשר מצטבר בדוד, כל כמה

שעות", מסבירים במוקד השירות. "במקרה של תקלה בו, כמות המים החמים בדוד תקטן. לעתים, בשל תקלה, הוא נוזל או ממשיך להוציא מים בקביעות וללא כל סיבה (גם כשאין לחץ עודף בדוד השמש).

 

"סיבה נוספת לנזילות רצופות משסתום זה הוא מצב של כיוון התרמוסטט לטמפרטורה גבוהה מדי, דבר שיגרום ללחץ תמידי במיכל ולפורק הלחץ לעבוד ללא הפסקה. בכל מקרה, בכל החלפה של דוד שמש, מומלץ להחליף גם את השסתום הזה".

 

טיפ: מומלץ להניח דלי מתחת לשסתום זה, אשר יאגור את המים הנפלטים ממנו.

 

כמה תעלה החלפתו? מוקד השירות: "התקנה של שסתום זה עולה 250-350 שקל".

 

עוד כתבות בנושא:

מים חמים ומהר: הכל על מאיץ חום בדוד  

דוד שמש: העיקר האמינות   

להתקין דוד שמש במקום דוד חשמל - זה כדאי?

 

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

תקלה בברז ההזנה של הדוד

לכל ברז בבית יש ברז הזנה, שאותו אנו מנתקים בעת תיקון תקלה כלשהי בברז. גם לדוד השמש יש ברז כזה, אך מכיוון שאינו בשימוש, כעבור מספר שנים אנו עלולים לסבול מנזילות מים ממנו, לעתים עד 3 ליטרים ביום. הסיבה: כתוצאה מהצטברות של אבנית הנובעת מחוסר שימוש בו. לכן, כדי למנוע תקלות בו, מומלץ לפתוח ולסגור אותו מדי כמה חודשים, כדי לשחרר את האבנית המצטברת בו.

 

מה עושים במקרה של תקלה? "במקרה של תקלה בו אין טעם לתקן אותו, אלא יש להחליפו בחדש", ממליצים במוקד השירות.

 

כמה זה עולה? מוקד השירות: "עלות התקנה של ברז הזנה היא 250-350 שקל, כשהמחיר כולל את הברז ואת העבודה".

 

החלפת צינור בין הדוד לקולט  

תקלה נוספת שיכולה לגרום לנזילות מים היא סתימה בקולטי השמש. מוקד השירות: "לרוב, הסתימה תתרחש בשל הצטברות של אבנית בקולטים. במצב זה, ייווצר לחץ שכן המים החמים ינסו בכל דרך לפרוץ את הסתימה. הדבר יגרום לפיצוץ באזור הכי חלש של הצנרת".

 

סיבות נפוצות שיחייבו החלפת הצנרת שבין קולטי השמש לדוד הן בלאי טבעי, חור בצינור או באחד החיבורים שבין הצנרת לדוד עצמו.

 

"בכל מקרה, לפני שמחליפים את הצנרת יש לוודא שאין סתימה באחד מקולטי השמש, שכן הבעיה לא תיפתר", ממליצים במוקד השירות. "גם לאחר התקנת צינור חדש, עוצמת הלחץ של המים החמים בקולטים תגרום לפיצוץ נוסף מיד לאחר ההתקנה. בכל מקרה, דאגו לוודא שהצנרת המותקנת לכם עומדת בתו התקן הישראלי ועמידה בפני תנאי האקלים בארץ".

 

כמה יעלה התיקון? מוקד השירות: "החלפת צינור תעלה 250-350 שקל, כשהמחיר כולל צינור תקני באורך של עד 2 מטרים".

 

מחפש מתקין דודי שמש? לחצו כאן

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"


פורסם לראשונה 21/11/2018 11:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים