שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תחקיר תאונת צניחה בצעדת ירושלים: "רק במזל נגמר ללא נפגעים"

  לפני כחודשיים נחת מצנח בלב קהל במהלך מפגן צניחה בצעדת ירושלים. לא היו נפגעים או נזק. חקירת התקרית העלתה כי האחראי לכך הוא הצנחן שלא היה ערני לגובה שלו

  חקירת תאונת הצניחה בצעדת ירושלים לפני כחודשיים מעלה כי הסיבה לכך שמצנח נחת בלב הקהל בגן סאקר היא חוסר הערנות של הצנחן והחלטתו להמתין מחוץ לאזור שהוגדר בתדריך המקדים. החוקר הראשי במשרד התחבורה: "תקרית חמורה, במזל הסתיים האירוע ללא נפגעים".

   

  תיעודצנחן כמעט פוגע בקהל בזמן נחיתה ()
  הצנחן חולף מעל הקהל וכמעט פוגע בהם

  ב-27 בספטמבר 2018 נערך מפגן צניחה מיוחד עבור "צעדת ירושלים" שכלל נחיתות בגן סאקר בהשתתפות תשעה צנחנים. במהלך המפגן, אחד הצנחנים חלף מעל הקהל, ונחת בשטח פנוי סמוך לצופים, מחוץ לאזור הנחיתה שהוגדר וגודר. לא היו נפגעים באירוע ולא נגרם נזק.

   

  בתחקיר נכתב כי הגורם העיקרי לאירוע הוא הגורם האנושי. בין היתר נטען כי "הצנחן המתין מחוץ לאזור ההמתנה שהוגדר, באזור מעל הקהל, בחלק הצפוני של הגן, במקום באזור ההמתנה שהוגדר". עוד נטען כי "הצנחן לא היה מספיק עירני לגובה לפני הכניסה לתבנית הנחיתה".

  צעדת ירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)
  מפגן הצניחה בצעדת ירושלים. "הצנחן לא היה מספיק עירני לגובה"(צילום: אוהד צויגנברג)

  הצנחן, בן 39 בעל ניסיון רב בצניחות, סיפר בתחקיר כי כמה פעמים במהלך המפגן הוא הרגיש נמוך מדי או גבוה מדי וניסה לתקן זאת על ידי סיבובים באוויר. לקראת הנחיתה הוא הרגיש שלא יוכל להצליח לנחות במקום המיועד, זיהה שטח עם קהל דליל וכיוון עצמו אליו. לגרסתו, הוא צבר בשלב זה מהירות ונמנע מהאטת המצנח, כדי שיוכל לבצע בהמשך נסיקה רגעית, על מנת שלא לפגוע בקהל ובגדר. לבסוף, הוא נחת סביב 30 מטרים מצפון לגבול שטח הנחיתה הצפוני.

   

  התחקיר מציין כמה נקודות נוספות שטעונות שיפור בניהול המפגן, אך אינן הגורם העיקרי לתקרית. בין היתר נטען כי לא הוגדרו טווחי ביטחון נוספים. כמו כן, האימון הקרקעי שבוצע באתר, טרם הצניחה, לא היה מספק וגם הגדרת המטרה לביצוע הצניחה לא הייתה נכונה או מספיקה.

   

  בסיכום התחקיר כותב החוקר הראשי של משרד התחבורה, עו"ד רז יצחק: "מדובר בתקרית חמורה כשאחד הצנחנים נחת מחוץ לשטח המגודר, תוך שחלף בגובה נמוך מעל קהל הצופים ונחת ביניהם. רק במזל האירוע הסתיים ללא נפגעים".

   

  בהמלצות התחקיר נכתב בין היתר כי יש צורך בארגון נוהל מסודר ורשמי לקיום מפגני צניחה שניתן לפעול על פיו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים