שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את השר דרעי

חקירתו של שר הפנים ומקורביו הסתיימה והמשטרה ממליצה להאשימו בעבירות מרמה, הפרת אמונים, שבועת שקר ועבירות כלכליות. "ממצאי החקירה ביססו תשתית ראייתית נגד השר דרעי באשר להתנהלותו בעניינו של איש עסקים בעת שכיהן כשר", נאמר. לשכת דרעי: "כשהפרקליטות תידרש לעניין, יתברר כי השר לא עבר על החוק"

המשטרה הודיעה הבוקר (שלישי) על סיום חקירתו של שר הפנים אריה דרעי - וממליצה להעמידו לדין על שורת עבירות, בהן מרמה והפרת אמונים, שבועת שקר, העלמות מס והלבנת הון.

 

אריב דרעי (צילום: אלכס קולומויסקי)
אריה דרעי(צילום: אלכס קולומויסקי)

במשטרה מסרו כי "דרעי נדרש מפורשות שלא לשוחח עם אחד המעורבים על הסוגיות שנחקרו מחשש לשיבוש ראיות, אך השר פנה אל אותו המעורב מיד לאחר חקירתו, שוחח עימו על הדברים שנאמרו בחקירה ועל עדותו הצפויה במשטרה ו'רענן' את זכרונו".

 

הפרשה נחשפה בעקבות חקירה סמויה של המשטרה והרשות לאיסור הלבנת הון, שהעלתה חשד להתנהלות חריגה בחשבונות הבנק של דרעי ובני משפחתו.

 

החוקרים הבחינו בהעברות של סכומי כסף גדולים מאנשי עסקים למשפחתו של השר, חלקן לפני חזרתו לפעילות פוליטית וחלקן לאחריה. החקירה התנהלה על ידי צוות משותף של יחידת להב 433 יחד עם רשות המיסים, ובליווי פרקליטים מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

 

 

 
יפה דרעי במבנה של להב 433. חשודה בהעלמות מס (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יפה דרעי במבנה של להב 433. חשודה בהעלמות מס(צילום: מוטי קמחי)

החל מאפריל 2016 החקירה הפכה לגלויה ועשרות מעורבים נחקרו, אך רק במאי אשתקד נחקר לראשונה השר דרעי באזהרה. על פי החשד, אנשי עסקים שונים העבירו לדרעי מאות אלפי שקלים, והחוקרים בחנו גם עסקאות למכירה ולרכישה של מגרשים בירושלים ובספסופה, את הצהרותיו של דרעי ליו"ר הכנסת ומבקר המדינה, דיווחים חסרים בהצהרות ההון לרשויות המס ועוד.

 

לפי המשטרה, ממצאי החקירה ביססו תשתית ראייתית נגד דרעי לביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים בעקבות התנהלותו בעניין איש עסקים בזמן כהונתו כשר, וכן לביצוע עבירות מס בסכומים משמעותיים של מיליוני שקלים, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט ושבועת שקר בתצהירים הכוזבים שהגיש בנוגע לנכסיו והכנסותיו למבקר המדינה וליו"ר הכנסת.

 

תיקו של השר דרעי עובר בימים אלה לפרקליטות מיסוי וכלכלה לגיבוש חוות דעת. התיק, שלווה על ידי הפרקליטות, עשוי לחזור במהלך העבודה עליו להשלמות חקירה במשטרה. לאחר מכן יועבר התיק לגיבוש החלטה של פרקליט המדינה שי ניצן.

 

מכיון שמדובר בשר ולא בראש ממשלה, מי שמוסמך לקבלת את ההחלטה הסופית בתיק לאחר שימוע הוא פרקליט המדינה. עם זאת, נוכח רום תפקידו של דרעי, היועץ במשפטי לממשלה יהיה בסוד ההחלטה הסופית. לאור עומס העבודה של פרקליטות מיסוי וכלכלה והפרקליטות בענין תיקי ראש הממשלה הערכה שההחלטה הסופית בתיקי דרעי תתקבל בעוד כשנה.

 

עוד נמסר כי התבססה תשתית ראייתית נגד עו"ד שלמה דרעי, אחיו של השר המכהן כסגן יו"ר קק"ל, בחשד לביצוע עבירות מס בסכומים משמעותיים של מיליוני שקלים. אשתו של השר, יפה דרעי, חשודה גם היא בהעלמות מס. במשטרה ציינו כי התבסס חשד לביצוע עבירות הלבנת הון ועבירות מס נגד חשודים נוספים.

 

החקירה בנוגע לחשדות נוספים שנחקרו טרם הסתיימה, אך במשטרה אומרים כי מדובר בפרשה נפרדת שטרם התבססה בה תשתית ראייתית נגד השר, ולכן הוחלט שלא לעכב את התיק שפורסם היום. תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות.

 

מלשכתו של דרעי נמסר כי "אנו מברכים על סיום חקירת המשטרה שנמשכה כמעט שלוש שנים. קיבלנו בסיפוק את גניזת החשדות החמורים של קבלת שוחד, גניבה מעמותות ועוד, שהביאו בזמנו לפתיחת החקירה. אנו מאמינים כי כאשר הפרקליטות תידרש לעניין, יוסרו גם שאר החשדות ויתברר כי השר אריה דרעי לא עבר על החוק".

 

עו"ד ירון קוסטליץ, פרקליטו של עו"ד שלמה דרעי, מסר כי הוא משוכנע שהפרקליטות תגיע למסקנה שעו"ד דרעי לא עבר עבירה כלשהי, וכי אין מקום להגיש נגדו כתב אישום.

 

פרקליטיה של יפה דרעי, עורכי הדין טל שפירא ואריאל כפרי סירבו בשלב זה להתייחס לדברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים