שתף קטע נבחר

"ריבלין על הגדרות? זה חוק הפרנויה"

הצעת החוק, שאמורה לבטל את שיקול דעת הנשיא בהחלטה מי ירכיב ממשלה, הולידה עימות בין נתניהו לכחלון. ח"כ סויד מהמחנה הציוני אמרה באולפן ynet: "נתניהו פוחד ממנו". השר ארדן: "מיום שני הקואליציה יכולה להעביר ולנצח הצבעות"

 

 

בצל החשש מהקואליציה השבירה, בת 61 חברי כנסת בלבד, מהבוקר (יום ג') נכנס לתמונה הפוליטית המורכבת גם עימות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשותפו הבכיר, יו"ר מפלגת כולנו, שר האוצר משה כחלון. הסיבה: התנגדות כחלון לשינויים בחוק המכונה "חוק גדעון סער", לתיקון סמכויות נשיא המדינה בהטלת משימת הרכבת ממשלה. "זה לא חוק גדעון סער, זה חוק הפרנויה, הטרפת", אמרה באולפן ynet ח"כ רויטל סויד מהמחנה הציוני.

 

"רובי ריבלין על הגדרות, נשיא המדינה על הגדרות? שימו לב במה מתעסקים", תהתה סויד. "השיטה היא לתת לנשיא שיקול דעת. מה שאומר עכשיו ראש הממשלה נתניהו זה לא 'בואו נבחן מחדש את כל השיטה'. הוא אומר: אני לא רוצה לתת לאיש הזה הספציפי הזה שיושב עכשיו בבית הנשיא שיקול דעת. למה? כי אני פוחד ממנו, למה? כי הוא רואה לי, הוא מכיר אותי, הוא יודע מי אני".

 

נוסח הצעת החוק שיזמו בליכוד התייחס תחילה לשינוי סמכויות הנשיא, כך שיוכל להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על ראש מפלגה בלבד, ולא על כל ח"כ. נתניהו הבהיר כי חשש שהשר לשעבר גדעון סער מתכנן מהלך חתרני ובשל כך הודיע שישנה את החוק.

 

לנוסח זה נרשמה הסכמה של כל סיעות הקואליציה, אולם כעת נתניהו מבקש לקבוע כי הנשיא יחויב להמליץ על מי שעליו המליצו יתר הסיעות - ללא כל שיקול דעת מצידו. שינוי זה לא מקובל על כחלון.

 

ח"כ סויד תקפה את התנהלות הממשלה: "ראש הממשלה עשר שנים מוכר לנו שאנחנו באידיליה, ממשלת ימין, עומד ביום ראשון בנאום ורק מסביר לנו איך אנחנו עוד שנייה במצב קיומי חרדתי. כמה ימים לפני כן שר הבטחון שלו, גם הוא ימני, עומד ומבהיר לנו: ראיתי את החומרים, אין פה שום דבר, לא אוהב את זה. יומיים אח"כ, עומד שר החינוך שלנו, ובא ומבהיר לנו במפורש: צריך לעשות שינוי בתפיסת הבטחון של ישראל.

 

"זאת אומרת - ממשלת הימין הזו, שכל מה שהיא יודעת זה כל הזמן רק להתלהם, מעידה על עצמה שהיא לא בסדר. ממשלת הימין הזאת חולה במחלה אוטואימונית, היא תוקפת את עצמה וחושפת החוצה את כל המחדלים שלנו".

 

לאחר שאתמול כבר הצליחה האופוזיציה להפיל חוק של הקואליציה במליאה, היא אמרה ש"הקואליציה הזו לא תצליח להעביר שום יוזמה אמיתית, שום מדיניות, שום חוק. אתה רואה את הנפילה בדרך".

 

 

לעומתה, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שהתייחס באולפן ynet גם לענייני מינוי המפכ"ל, אמר בנושא הפוליטי: "זה שמישהו חושב שיהיה קשה עם 61 זה לא סיבה לוותר על כמעט שנה. אין עכשיו משבר אמון יותר ממה שהיה בתחילת הקדנציה. בנט היה ונשאר מישהו שרוצה בעתיד להתמודד על הנהגת המדינה, גם ליברמן, הוא ובנט עושים את החישובים שלהם, מריחים את ריח הבחירות. מרוב דיבורים שרוצים להקדים כל אחד מחפש לאגף מימין".

 

- ראש הממשלה מתעקש על "חוק גדעון סער" ויוצר עוד איזשהו משבר בקואליציה, למה אתם צריכים את זה?

"אני לא יודע מה הוא מתעקש או לא מתעקש. הוא לא שוחח איתי מעולם ואני לא יודע אם מקדמים או לא מקדמים את החוק... כשהנושא עלה דיברו על פרצה שקיימת או לא קיימת".

 

בכל מקרה, לדברי ארדן, "הקואליציה מיום שני הקרוב יכולה להעביר ולנצח הצבעות ואלא אם כן נראה תרחיש שאני לא יודע לצפות אותו כרגע - הקואליציה ממשיכה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי סגל
רויטל סויד באולפן ynet
צילום: אלי סגל
מומלצים