שתף קטע נבחר

ניצחון לקצין שב"ס: יקודם למרות מעורבותו באסון הכרמל

השר לביטחון פנים סירב לקדם את הקצין ששימש כמפקד הקורס של הצוערים שנספו באסון, למרות המלצת נציבת בכירים בשב"ס. במשרדו של ארדן גינו את ההחלטה: "נבקש לערער לעליון, השר הופך לחותמת גומי של שב"ס"

"ההחלטה הופכת את השר לחותמת גומי". ארדן בטקס האזכרה לנספים באסון הכרמל (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
"ההחלטה הופכת את השר לחותמת גומי". ארדן בטקס האזכרה לנספים באסון הכרמל(צילום: אלעד גרשגורן)

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל היום (ג') את עתירתו של סגן גונדר אמנון יהבי, קצין בשירות בתי הסוהר, נגד השר לביטחון פנים גלעד ארדן והורה לשר לקדמו בתפקיד ובדרגה, כפי שהמליצו נציבת שב"ס, רב-גונדר עפרה קלינגר, וכל סגל הפיקוד הבכיר של שב"ס. את עתירתו של יהבי הגישו עורכי הדין עודד סבוראי וסיון האוזמן.

 

בפסק הדין קבע שופט בית המשפט המחוזי ארנון דראל כי החלטת השר שלא לקדם את סגן גונדר יהבי לוקה בחוסר סבירות קיצונית ובאפליית הקצין לרעה. סגן גונדר יהבי, שיקודם בעקבות פסק הדין לדרגת גונדר משנה, שימש בזמן אסון הכרמל כמפקד קורס צוערי שב"ס והיה מפקדם הישיר של הצוערים שנספו באסון. ארדן סירב לקדם את יהבי בתפקיד ובדרגה, למרות שנבדק על ידי בדיקת מבקר המדינה, חקירת משטרה, ופרקליטות המדינה ולא נמצא אשם בדבר.

 

בעתירת סגן גונדר יהבי נטען כי החלטת השר ארדן שלא לאשר את קידומו נובעת כנראה מהלחצים שהפעילה עליו משפחה שכולה אחת, המתנגדת לקידומו של הקצין, ולה השפעה רבה על השר.

אסון הכרמל. ארכיון (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
אסון הכרמל. ארכיון(צילום: אבישג שאר-ישוב)

עוד נטען בעתירה, כי "בה בשעה שהשר ארדן מונע את קידום סגן גונדר יהבי, שלא נמצא רבב בהתנהלותו, השר קידם קצינים שעל תפקודם הלקוי באסון קיבלו הערה על-ידי הגורמים המבקרים, אולם אותה משפחה שכולה לא התנגדה לקידומם".

 

במשרד לבטחון הפנים מסרו כי "פסק הדין תמוה ביותר ואנו נבקש מפרקליטות המדינה להגיש עליו ערעור דחוף לבית המשפט העליון. מדובר בקצין שעל פי קביעת צוות החקירה המשטרתי שחקר את אסון הכרמל 'כשל במישור הפיקודי'. צוות החקירה אף קבע ש'נפל דופי חמור בהתנהלותו' ולכן השר ארדן, לאחר שראיין את הקצין ושמע את טיעוניו בהרחבה, החליט משיקולים מקצועיים וציבוריים שאין לקדמו ושיש לקדם קצינים ראויים יותר לקידום".

 

עורך דין עודד סבוראי (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
עורך דין עודד סבוראי(צילום: טל שחר)

"החלטת השופט למעשה הופכת את סמכות השר לפי החוק למעין 'חותמת גומי' של שב"ס ומרוקנת אותה מתוכן. שוב בית המשפט מתערב ללא הצדקה בסמכות מובהקת ובהחלטה הגיונית וסבירה של הרשות המבצעת. קידומו בדרגה של קצין הינו זכות ולא חובה ולכן החלטת השופט לכפות על השר לקדם בדרגה קצין שכשל במישור הפיקודי לפי הבנת השר וחוקרי המשטרה הינה אבסורדית ואינה מובנת כלל וכלל".

 

בתגובה לפסק הדין מסר עו"ד עודד סבוראי: "סגן גונדר יהבי קיבל בסיפוק רב את פסק הדין ומוצא בו נחמה לאחר שנים ארוכות שבהן חש קורבן להתנכלות של גורמים חזקים ובעלי השפעה, שהאשימו אותו על לא עוול בכפו, בתוצאות הקשות של האסון הנורא. בהזדמנות זו מבקש סגן גונדר יהבי לשלוח חיבוק גדול לכלל המשפחות השכולות מאסון הכרמל שעם רובן המכריע הוא נתון בקשר קרוב מאז האסון ועד היום. סגן גונדר יהבי מצפה להמשיך בשליחות המבצעית שנטל על עצמו ושאותה הוא מממש באופן מיטבי במשך למעלה משלושה עשורים של עשייה ביטחונית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
אסון הכרמל. ארכיון
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים