שתף קטע נבחר

"שווי הבנק הבינלאומי גבוה בכ-17% משווי השוק"

כלכלני דיסקונט שוקי הון: צפויים מיזוגים של בנקים בינוניים וקטנים בארץ

כלכלני דיסקונט שוקי הון מעריכים את שווי הבנק הבינלאומי בכ-3.1-3.4 מיליארד שקל, כ-17% מעל שווי השוק של הבנק, המסתכם ב-2.78 מיליארד שקל. שווי הבנק הוערך ע"י היוון פוטנציאל הדיוידנדים לאורך זמן, בשיעור היוון של 9%.
ניצנה עדוי, אנליסטית מבית ההשקעות דיסקונט שוקי הון, צופה כי בשנת 2000 יגדל רווח הבנק הבינלאומי לפני מס בכ-43% בהשוואה לשנת 1999 ויסתכם בכ-565 מיליון שקל, לעומת 408 מיליון שקל בשנת 1999. הגידול ברווח מיוחס, בין היתר, למכירת אלפא קארד, חברת כרטיסי האשראי שהקים הבנק, שלהערכת עדוי, תתרום לשיפור ביעילות התפעולית של הקבוצה וברווחיותה.
הבנק מכר את נכסי אלפא קארד, ונכנס כשותף בשיעור של 20% בויזה-כ.א.ל. להערכת עדוי, בהמשך לשינויי הבעלות על חברות כרטיסי האשראי יחול שינוי גם באופיין. כך שאם בעבר כל חברת כרטיסי אשראי היתה מזוהה עם מותג יחיד, הרי שבעתיד כל חברה תנפיק ותסלוק את כל המותגים.

הפרשה נמוכה לחובות מסופקים

עדוי מציינת כי לבנק תיק אשראי איכותי, והדבר בא לידי ביטוי בהפרשה נמוכה לחובות מסופקים. להערכתה, חל גידול בהפרשה לחובות מסופקים ברבעון האחרון עקב המצב הפוליטי והכלכלי. הערכה זו תקיפה הן לגבי הבינלאומי והן לגבי מערכת הבנקאות בכללותה.
עדוי מוסיפה עוד כי עד לאחרונה אופיין תיק האשראי של הבנק בקצב צמיחה גבוה, שהושג באמצעות מרווח פיננסי נמוך. ואולם בשנת 2000 הוסט הדגש מצמיחה לרווחיות וכתוצאה מכך חל גידול במרווח הפיננסי. בעקבות השינוי במדיניות הבנק ממוקדת כיום פעילותו בהשגת תשואה גבוהה, באמצעות רציונליזציה של מחירים.
כמו כן מציינת עדוי כי תמחור עסקאות האשראי מביא בחשבון גם את הלימות ההון הנדרשת. בספטמבר 2000 עמד יחס ההון לרכיבי סיכון על 9.8%, והבנק קרוב למיצוי פוטנציאל גיוס ההון המשני. מדיניות הנהלת הבנק הינה לשמור על יחס הון מינימלי של 9.5%. להערכתה, היקפי הפעילות של הבנק, השקעותיו בויזה-כ.א.ל., ומדיניות חלוקת הדיוידנדים יחייבו גיוס הון בטווח הקרוב על מנת לעמוד במגבלת הלימות ההון.

תגבר התחרות מצד הבנקים הזרים

כלכלני דיסקונט שוקי הון מניחים כי לאור הליברליזציה במט"ח, הקידמה הטכנולוגית ותהליך הגלובליזציה תגבר התחרות מצד הבנקים הזרים. להערכתם, על רקע העליה בסיכונים בענף מחד והירידה בתשואה להון של הבנקים הקטנים מאידך - נהיה עדים בעתיד למיזוגים של בנקים בינוניים וקטנים, בדומה למגמה הנצפית בשנים האחרונות בארה"ב. כדוגמא למועמד מתאים לרכישות ומיזוגים מציינת עדוי את בנק איגוד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסטת הדגש מצמיחה לרווחיות
מומלצים