שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אנטישמיות בספרי לימוד בסעודיה: "הציונות גרמה למחלות מין בעולם המוסלמי"
  טראמפ אמר כי ישמור על הברית עם סעודיה "לטובת ישראל", אבל דו"ח מגלה כי ספרי לימוד בממלכה מכילים הסתה אנטישמית. "הכיבוש היהודי רוצה להרוס את אל-אקצה, ישראל רוצה להקים ממשל יהודי-עולמי", נכתב בין היתר

  "בין השפעותיה הבולטות של הציונות על העולם המוסלמי: התפשטות סמים, מחלות מין ומחלות אחרות במדינות מוסלמיות רבות": זו היא רק דוגמה אחת למשפט שנמצא בספרי לימוד בסעודיה. מחקר מקיף של הליגה נגד השמצה אודות ספרי לימוד סעודיים בהוצאה ממשלתית מצא כי למרות טענותיה של הממלכה הסעודית, ספרי הלימוד לשנת הלימודים הנוכחית מעודדים הסתה לשנאה או לאלימות נגד יהודים, נוצרים, נשים והומוסקסואלים. אמש טען נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על רקע תמלילי רצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י כי ישמור על הברית עם סעודיה "לטובת ישראל" - אבל הדו"ח מראה כי המסרים האנטי-ישראליים במדינה לא השתנו.

   

  לקריאת הדו"ח המלא על ספרי הלימוד הסעודיים - לחצו כאן

   

  הדו"ח, שכותרתו "מלמדים שנאה ואלימות: קטעים בעייתיים מתוך ספרי לימוד סעודים לשנת הלימודים 2018-19", מנתח ספרי לימוד חדשים שיצאו לבתי הספר בממלכה. במסגרת הדו"ח, תורגמו מהערבית המקורית עשרות קטעים מדאיגים, המסיתים בבירור לשנאה או לאלימות נגד יהודים, נוצרים, מוסלמים שיעים, נשים, הומוסקסואלים וכל מי שלועג לאיסלאם או מתרחק ממנו.

  מחקר ליגה נגד השמצה אינטישמיות סעודיה ()
  חלקי הדו"ח הנוגעים בטקסטים אנטישמיים ואנטי-ישראליים בספרי הלימוד


  "עם הכיבוש היהודי המודרני של מדינת פלסטין, ולמרות כל האמנות הבינלאומיות האוסרות על הפרת קדושתם של אתרי פולחן, הכיבוש היהודי אינו חדל לתכנן ללא לאות ולרקום מזימות להרוס את מסגד אל אקצה, להשמיד, לשרוף ולחלל אותו", נכתב באחד הספרים.

   

  עוד נכתב כי "מטרות הציונות במזרח התיכון באות לידי ביטוי בחיפוש אחר התרחבות אזורית באמצעות שלושה שלבים, הבאים זה אחר זה: מדינת ישראל בפלסטין, מדינת ישראל רבתי באזור המזרח התיכון וממשל יהודי עולמי כדי לשלוט על העולם כולו. וכיצד הציונות תשיג את יעדיה? באמצעות כסף, פוליטיקה, שימוש בנשים, סמים והתקשורת".

   

  לנוכח העובדה שלסעודיה יש מעמד של אפוטרופוס על שני האתרים הקדושים ביותר לאיסלאם ולנוכח השקעתה ההיסטורית הנכבדה בהמרה לדת האיסלאם בחו"ל, לספרי הלימוד של סעודיה יש השפעה בינלאומית משמעותית ומשתמשים בספרי הלימוד הללו במדינות באפריקה, באירופה ובאזורים אחרים באסיה.

  "על ארצות הברית לחייב את סעודיה לעמוד בסטנדרטים גבוהים יותר. ארה"ב אינה יכולה להעלים עין בזמן שסעודיה כוללת שיח שנאה אנטישמי שנה אחר שנה בחומר הלימוד שהיא מלמדת את ילדיה", אמר ג'ונתן גרינבלט, המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה.

   

  סעודיה הבטיחה לממשל האמריקאי שתסיר את כל הקטעים המכילים חוסר סובלנות מספרי הלימוד שלה עד תחילת שנת הלימודים של 2008. עשור לאחר מכן, הליגה נגד השמצה בטוחה שהתחייבויות אלו עדיין לא מולאו. בספטמבר האחרון, גורמים סעודים רשמיים אמרו לקהל אמריקני כי הסתה מעין זו בספרי הלימוד שלהם כבר אינה קיימת.

  מחקר ליגה נגד השמצה אינטישמיות סעודיה ()

  "אם חוזרים לאחור לתקופת פיגוע 11 בספטמבר, למעשה כל קבוצת אנשים ששמה הושחר בספרי הלימוד הסעודים באותו הזמן עדיין זוכה לאותו יחס בספרי הלימוד הרשמיים של הממלכה היום", אמר דיוויד אנדרו ויינברג, הממונה בוושינגטון לעניינים בינלאומיים של הליגה נגד השמצה ומחבר הדו"ח. "סעודיה חוללה, ללא ספק, כמה רפורמות חברתיות ודתיות משמעותיות בשנים האחרונות, אבל עדיין לא ננקטו צעדים לטיפול בהאשמות רוויות השנאה נגד יהודים, נוצרים ואחרים שעדיין מונחלות לדור הסעודים החדש".

   

  תכנית הלימודים הסעודית מלאה בקטעים המכילים חוסר סובלנות בנוגע יהודים ויהדות, חלקם אפילו מעודדים לאלימות נגד יהודים. קטעים אחרים חוזרים על סטריאוטיפים אנטישמיים קלאסיים ומייחסים תיאוריות קונספירציה על מזימות כביכול של יהודים וישראלים לתקוף את מסגד אל אקצה בירושלים. לא זו בלבד שתיאוריות קונספירציה אלו מכחישות את הקשר היהודי להר הבית, הן גם מייחסות כוונות ומעשים זדוניים ליהודים ולישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים