שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עוקץ המיליונים: כך נשים במצוקה נפלו בפח
  12 תיקים נפתחו נגד אריאל חיים אלמלח, אבל תחקיר ynet ו"ידיעות אחרונות" מגלה כי הוא ממשיך להפיל בפח נשים במצוקה ולהוציא מכל אחת עשרות עד מאות אלפי שקלים. בתחקיר תועדו דרכי הפעולה שלו, ולנשים התברר לתדהמתן שנפלו קורבן לנוכל. אלמלח: "כל הפעולות נעשו כדת וכדין"

    

   

  את אריאל חיים אלמלח הכירה סימי הרשקוביץ בפייסבוק, כשעברה גירושין וחיפשה דירה. "הוא הציג את עצמו בפניי בתור חיים דניאל", מספרת הרשקוביץ, אם לשלושה ילדים. "הוא הציע שידבר עם אבא שלו וייתן לי לגור בנכס שבבעלותו, תמורת שכר דירה של 3,500 שקל בחודשיים. הסכמתי ותיאמנו שניפגש כדי לחתום על החוזה".

   

  כשנפגשו סיפר לה אלמלח את "סיפור חייו", "שאשתו התגרשה ממנו ונישאה לבחור ערבי, ואחרי שש שנים היא צצה ורוצה משמורת על הילדה", מספרת הרשקוביץ, "והוא חייב לשלם סכום מסוים לבית משפט ואבא שלו לא עונה לו".

   

  אלמלח, לדבריה, ביקש שתיתן לו במזומן 1,500 שקלים. הרשקוביץ נעתרה, אבל זו הייתה רק ההתחלה. בתוך שלושה חודשים, באמצעות לשון חלקלקה והבטחות שווא, הוא הוציא ממנה מאות אלפי שקלים.

  אריאל חיים אלמלח ()
  "הוא ידע טוב מאוד איך לנגן לי על הלב, על הנקודות הכי רגישות שלי". אריאל חיים אלמלח

  רק השבוע, באמצעות פנייתנו, התברר להרשקוביץ שהיא לא הראשונה וגם לא החמישית שזה קורה לה. אלמלח, מתברר, פועל בשיטה הזאת כבר שנים. יותר מעשרה תיקים נפתחו נגדו במשטרה. הוא נעצר, שוחרר, החומר הועבר לפרקליטות, ובינתיים הוא ממשיך לפעול באין מפריע ומוציא כספים, לכאורה, מעוד ועוד נשים שנופלות ברשתו.

   

  "הוא ידע איך לנגן לי על הלב"

  לאלמלח, גרוש ואב לשבעה מבית שמש, הגענו לפני חודשים אחדים בעקבות תלונתה של א'. היא הייתה אז ברגעי השפל של חייה. אישה חרדית, גרושה מצפון הארץ, שניהלה קרב הישרדות מול הפרוד שלה – סרבן גט. על פי תיעוד שהגיע לידינו, אלמלח יצר איתה קשר לפני כמה חודשים תוך שהוא מזדהה בפניה בשם חיים דניאל.

   

  בשיחות וואטסאפ וטלפון שבידינו ניתן לראות ולשמוע כיצד סחט אותה רגשית והבטיח לה שירכוש עבורם בית. רק לאחר שהעבירה לו קרוב ל-80 אלף שקלים, מהלוואות שנטלה ומכספי מלגה שקיבלה, הקשר ביניהם נפסק בזכות התערבותו של אדם נוסף.

   

  כל הנשים שאיתן דיברנו מתארות דפוס פעולה דומה: אלמלח, לטענתן, מפעיל מניפולציות ובונה קשר תלותי שדרך היציאה ממנו קשה. "הוא ידע טוב מאוד איך לנגן לי על הלב, על הנקודות הכי רגישות שלי, ולנצל את הרחמנות והחמלה", מספרת הרשקוביץ. "הגעתי למצב שחסמו אותי בבנק, לא היה לי שקל לחיות, ובכל זאת הוא המשיך. לוויתי מכל הילדים שלי, מהאקס שלי וממשפחתי הקרובה. קרוב לחודשיים שאני לא לוקחת תרופות ולא קונה שום דבר חיוני בשבילי".

  העוקץ ()

  הרשקוביץ מספרת שלאחר שרכש את אמונה, הוא שכנע אותה פעם אחר פעם, במניפולציות שונות, להעביר לו סכומי כסף גדולים. "הוא הבטיח לי לאורך כל הדרך שהוא יורש של סכום גדול, ועוד מעט הוא יחזיר לי את הכל", היא אומרת בקול רועד.

   

  "בפועל העברתי לו יותר מ-400 אלף שקלים, ושקל אחד לא ראיתי ממנו. יום אחד הוא כתב לי שאבא שלו נפטר ועכשיו אין לו כסף, כי כל הכסף שימש אותו לקבורה. סיפורים שלא ייאמנו. העברתי לו כסף לממן את השבעה, בניית המצבה והשלושים, והוא הבטיח שישלם לי מהירושה".

  העוקץ ()

  אלמלח, כך נראה, פועל בזהירות רבה. את העברת הכספים הקפיד לבצע בעיקר במזומן, על מנת שלא יהיה לכך תיעוד, ובנוסף הוא נוהג לשלוח משתפי פעולה לכאורה כדי שיאספו את הכספים מהנשים ויעבירו אליו, במקום להגיע בעצמו.

   

  כך, למשל, התרחשה העברת כספים שכזו לעיני המצלמה הנסתרת שלנו: לאחר תכתובת עם אלמלח הגיע השליח לביתה של הרשקוביץ, לקח ממנה מעטפות ונסע מהמקום במהירות. "לרוב הייתי זורקת לו את הכסף בשקית מהחלון", מספרת הרשקוביץ, "אבל לעיתים גם ירדתי אליו למטה".

  העוקץ (צילום: מתן טורקיה)
  סימי הרשקוביץ מעבירה כספים לשליח מטעמו של אלמלח(צילום: מתן טורקיה)

  העוקץ (צילום: מתן טורקיה)
  (צילום: מתן טורקיה)

  כמו נשים אחרות, גם הרשקוביץ לא סיפרה לסביבתה הקרובה על המתרחש במשך תקופה ארוכה. "הוא ביקש ממני להסתיר את הקשר בינינו", היא אומרת. "ייתכן שבשלב מסוים הרגשתי שאני מתביישת. כבר הייתי שבויה בתוך זה, ופשוט התביישתי. חשבתי ביני לבין עצמי: 'למי אני אספר ומי יאמין לסיפור הזוי כזה? הילדים שלי? הם לא חושבים שאני כזאת טיפשה'. הוא הרס לי את החיים ואת הבריאות, זה הכי נמוך שיכולתי להגיע בחיים שלי".

   

  הרשקוביץ, לטענתה, אף נתנה בשלב מסוים את כרטיס האשראי שלה לאלמלח. ברשימת החיובים מאותה תקופה מופיעים סכומים גבוהים במיוחד ששולמו לדוכנים של מפעל הפיס ברחבי בית שמש.

   

  דיונים חוזרים בבית המשפט, 12 תיקים במשטרה

  כבר לפני יותר משנתיים נעצר אלמלח, נחקר ושוחרר, עד כה ללא הגשת כתב אישום מצד רשות המיסים או הפרקליטות. במשטרה סיפרו כי נפתחו נגדו 12 תיקים עקב התלונות שהוגשו. בשנה שעברה פורסמו באתר "בחדרי חרדים" מקרים נוספים שבהם על פי החשד הונה אלמלח ועקץ לכאורה אנשים מבוגרים, נשים ואף קרובי משפחה. כך, למשל, היה שותף לכאורה לעוקץ של ניצול שואה מבוגר בירושלים. אותו ניצול פנה לבית המשפט וביקש לחייב את אלמלח לשלם לו, אך האחרון טען כי אינו יכול לעשות זאת.

   

  לפני קצת יותר משנה נעצר אלמלח שוב והובא לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בירושלים. "קיימת מסוכנות כלכלית, כי עולה הרושם שהמשיב לא הסיק את המסקנות הנדרשות מחקירותיו", אמר נציג המשטרה במהלך הדיון, "ואין מניעה שימשיך לבצע אותן עבירות באם ישוחרר".

  העוקץ (צילום: מתן טורקיה)
  "כבר הייתי שבויה בתוך זה, ופשוט התביישתי". סימי הרשקוביץ(צילום: מתן טורקיה)

  העוקץ ()

  בהחלטה להאריך את מעצרו כתבה השופטת מיקה בנקי כי "חומר החקירה מקים חשד סביר ומסוכנותו נלמדת. עולה כי מדובר בהונאות בהיקפים גדולים ובאי דיווח על הכנסות בהתאם".

   

  עם המתלוננים נגד אלמלח נמנים גם יעל (שם בדוי) ובעלה, שלדבריהם הבטיח להם לקנות עבורם דירה בעיר במרכז הארץ, שאותה ישכיר עבורם כהשקעה לעתיד בתמורה לעמלה קטנה. בני הזוג נטלו הלוואה והעבירו לאלמלח 400 אלף שקלים במזומן, אך את הדירה לא ראו, וכך גם את הכסף, לטענתם.

   

  לדבריהם, לאחר שהתעמתו איתו הוא העביר להם צ'קים על שם חברה כלשהי, ללא כיסוי. "יצא לי לדבר עם המון אנשים שנפגעו ונעקצו על ידיו", אומרת יעל. "יש לו פה חלקלק והוא יודע לסדר אנשים. אני אמנם אישה מבוגרת אבל לא נתקלתי באדם כזה בחיים".

   

  א', שבורה וכאובה, תיארה השבוע את הרגעים שבהם החלה לחשוד שמשהו לא כשורה. "פתאום הבנתי שאני נותנת ונותנת, נשארת בלי בית, בלי הילדים, חסרת כל", היא אומרת. "פקידת הסעד כבר ישבה לי על הצוואר בשאלה מתי אני עומדת על הרגליים עם דירה משלי, והוא מוכר לי סיפורים, 'מחר את נכנסת לבית', אבל הימים עוברים ואני לא רואה דבר. הוא יודע לבנות סיפור שלם ולקשור את הקצוות בצורה מתוחכמת. הוא ידע הכל על המצב האומלל שלי וניצל את זה".

  עו
  "למרות התלונות, אלמלח ממשיך במעשיו ללא הפרעה". עו"ד יצחק וינד

  לדברי עו"ד יצחק (איציק) וינד, המייצג שתיים מהנשים שנפגעו, כל אחת מהן הגיעה אליו בנפרד ובצירוף מקרים הוא חיבר בין הנסיבות. "מה שכל כך מקומם ומכעיס פה זה שהוגשו בעבר תלונות רבות נגדו בהאשמות דומות של עוקץ, סחיטה והונאה, ולמרות זאת נראה שהוא ממשיך במעשיו ללא הפרעה", הוא אמר. "יש לו שיטת פעולה לכוון את מעשיו לנשים חד-הוריות במצוקה. הוא פוגש אותן ברגעי השפל הכי גדולים שלהן, מבטיח להן חתונה, טוען שיש לו קשרים וסוחט אותן רגשית. אם רק הפרקליטות הייתה עושה את עבודתה - ייתכן שהמקרים של שתי הנשים הללו היו נמנעים".

   

  הרשקוביץ מצטרפת לדבריו ואומרת: "אני מצפה מהמדינה שתשים לזה סוף. שלא יהיו עוד נשים כמוני שייפלו בפח. אני כבר אבודה. ניצלו אותי, ובגללו אני חולה עוד יותר. אבל תקוותי היא שזה לא יקרה לאנשים אחרים".

   

  הפרקליטות: "לקראת החלטה"

  אלמלח מסר בתגובה: "לא נעשתה שום סחיטה, הכל כדת וכדין. לפני כמה חודשים היה לי קשר עם מישהי שהעבירה לי כסף כדי להעביר לה דירה. הקשר בינינו ניתק והעברתי לה חלק מהכסף בחזרה. מעולם לא קיבלתי סכום והתבקשתי להחזיר אותו ולא השבתי, בפרט בחודשים האחרונים. אינני יודע על מה מדובר. בנוגע לדברים שהועלו בכתבה, אלה יסוכמו ביני לבינה בימים הקרובים".

   

  ממשטרת ישראל נמסר: "כל תלונה המעלה חשד להונאה נחקרת ביסודיות ובמקצועיות במטרה להגיע לחקר האמת ולמצות את הדין. משטרת ישראל קיבלה מספר תלונות אודות החשוד, כשהאחרונה לפני כשנה וחצי. כל התלונות נחקרו, החשוד נעצר ונחקר תוך ביצוע מגוון פעולות חקירה. בסיום החקירה הועבר התיק לעיון והחלטת הפרקליטות, כבר בחודש יולי 2017. מאז ועד היום לא התקבלו נגדו תלונות נוספות. ככל שיתקבלו, הרי שאלו יטופלו וייבדקו ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת".

   

  מרשות המיסים נמסר בתגובה: "החקירה ברשות המיסים בתיק זה הסתיימה, והממצאים הועברו לפרקליטות".

   

  מהפרקליטות נמסר בתגובה: "התיק נבחן לקראת החלטה בעניינו".

   

  ynet תחקירים ()

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים