שתף קטע נבחר

משקולת מימי בית המקדש הראשון נמצאה בי-ם

משקולת בקע שנמצאה בעפר ארכיאולוגי שמקורו ביסודות הכותל צפונית לעיר דוד, כתובה בכתב עברי קדום והיא שימשה לשקילת תרומת מחצית השקל שהובאה לבית המקדש. האותיות ב.ק.ע נכתבו בכתב ראי

משקולת אבן זעירה ועליה חרוטות בכתב עברי קדום האותיות ב' ק' ע' - התגלתה במהלך פעילות סינון עפר ארכיאולוגי המתקיימת בגן הלאומי עמק צורים. החפירות נערכות בחסות עמותת עיר דוד יחד עם רשות הטבע והגנים.

 

 

המשקולת, המתוארכת לימי בית המקדש הראשון, נמצאה בעפר ארכיאולוגי שמקורו ביסודות הכותל המערבי – צפונית לעיר דוד, למרגלות קשת רובינסון. העפר הועבר משטח החפירה לאתר הסינון שבגן הלאומי עמק צורים לצורך מיון קפדני ובמהלך הסינון נחשפה המשקולת.

 

המשקולת הקטנה (צילום: אליהו ינאי, עיר דוד)
המשקולת הקטנה(צילום: אליהו ינאי, עיר דוד)

 

בעיר דוד אומרים כי משקולת הבקע שימשה כמידת משקל שכנגדה ניתנה תרומת מחצית השקל על ידי עם ישראל לצורך תחזוקת המקדש ולצורכי מפקד, והיא מוזכרת בתנ"ך בספר שמות ל"ח פסוק כ"ו: "בֶּקַע, לַגֻּלְגֹּלֶת, מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל, בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ--לְכֹל הָעֹבֵר עַל-הַפְּקֻדִים, מִבֶּן עֶשְׂרִים שָׁנָה וָמַעְלָה, לְשֵׁשׁ-מֵאוֹת אֶלֶף וּשְׁלֹשֶׁת אֲלָפִים, וַחֲמֵשׁ מֵאוֹת וַחֲמִשִּׁים".

 

הארכיאולוג אלי שוקרון, שניהל את החפירה מטעם רשות העתיקות, הסביר כי "כשהיו מביאים את מס מחצית השקל למקדש בתקופת הבית הראשון, לא היו מטבעות, אז השתמשו בבצעי כסף. כדי לדעת מה משקלם של בצעי הכסף, הניחו אותם על המאזניים, ובצד השני שמו את משקולת הבקע שהיא שוות ערך למחצית השקל - אותה נדרש כל אדם מגיל 20 שנה ומעלה להביא למקדש".

המשקולת הקטנה (צילום: אליהו ינאי, עיר דוד)
המשקולת הקטנה(צילום: אליהו ינאי, עיר דוד)

המשקולת הקטנה (צילום: אליהו ינאי, עיר דוד)
המשקולת הקטנה(צילום: אליהו ינאי, עיר דוד)

 

בהודעת עיר דוד נכתב כי משקל השקל המקראי הוא 11.33 גרם. לדברי שוקרון, "משקולות בקע מימי הבית הראשון הן ממצא נדיר, אך המשקולת הזו נדירה אף יותר כי הכתובת המופיעה עליה, כתובה בכתב ראי והאותיות חרוטות משמאל לימין במקום מימין לשמאל. ניתן להסיק מכך שהאומן שחרט את הכתובת על המשקולת התמחה בכתיבת חותמות שכן חותמות נכתבו תמיד בכתב ראי על מנת שלאחר הטבעתן, תופיע הכתובת בכתב רגיל".

 

לדבריו, "ככל הנראה, אומן ייצור החותמות התבלבל כאשר חרט את הכתובת על המשקולת בטעות בכתב ראי כפי שהיה רגיל ומהטעות הזו ניתן ללמוד על הכלל: האומנים שחרטו על משקולות בימי בית ראשון הם אותם אומנים שהתמחו בהכנת חותמות. התנ"ך, הממצא, קרוב למקדש שלמה, צפונית לעיר דוד, יסודות הכותל- הכל מתחבר".

 

הממצא יוצג במהלך חג החנוכה הקרוב בגן הלאומי עמק צורים, ממנו ניתן לטייל גם בשביל נופי חדש, שבנייתו מסתיימת בימים אלו לעבר אתר הסינון שם נמצאה המשקולת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אליהו ינאי, עיר דוד
המשקולת שהתגלתה
צילום: אליהו ינאי, עיר דוד
מומלצים