שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הוסף כתבה
  הכי מטוקבקות
   זירת הקניות
   מכבי ת"א צריכה להתבסס על שחקנים אירופיים
   כל זוכות היורוליג בשנים האחרונות הורכבו בעיקר משחקנים מעולים מהיבשת. אז במקום שוויצ'יץ' ימטיר עלינו 11 אמריקאים בינוניים בעונה אחת, כדאי לנסות לאתר צעירים כישרוניים ממדינות כמו ליטא, סרביה, סלובניה, ומונטנגרו

   חובבי הכדורסל בכלל ואוהדי מכבי תל אביב בפרט - שמעתם פעם על אליהו פרומנצ׳קו? כנראה שלא. פרומנצ׳קו הקים ב-1933 את מפעל עלית הראשון בארץ. בפועלו הוא אחראי בעקיפין לעובדה שעשרות שנים לאחר מכן שימשה החברה כנותנת החסות העיקרית של מכבי ת"א. עלית כשמה כן היא: מוצר מובחר, נעלה, משובח. עד לא לפני הרבה שנים נקראה בארץ ליגת הכדורסל הבכירה לנוער: נוער עלית. כשמה כן היא: הליגה המובחרת ובעלת השחקנים הטובים ביותר. ואכן גדלו כאן כוכבי כדורסל.

    

   מזה כעשור וחצי לא גדלים במחלקות הנוער כוכבי עלית אמיתיים שיוכלו בבוא היום להגיע למכבי, לסחוף אותה להישגים ביורוליג ועל הדרך לגרום להזדהות
   של האוהדים עם פריחתם. עלית גם מזמן חדלה מלהיות נותנת החסות של מכבי. גם מכבי אהובתי חדלה מלעורר הזדהות. אתם בוודאי שואלים מה כן קיבלנו בגדול בשנים האחרונות, אז הנה מתחילים. החל מ-2013 אנחנו צופים בלהקת אוי ואווי־צ׳יץ׳ כמעודדת הרשמית של הרולינג סטונס ממחלקת הסקאוטינג המהוללת. כמו במפולת שלגים אימתנית מתגלגלות לעברינו האוהדים כבכל עונה כמויות היסטריות של אבנים ענקיות (אך בינוניות באיכותן) - בדמותם של שחקני כדורסל אמריקאיים שאת מרביתם איש לא זוכר ועל תפוקתם וניסיונם ביורוליג איש לא שמע.

    

   שון ג'ונס מול ג'וני אובראיינט (צילום: ראובן שוורץ)
   ג'וני אובראיינט(צילום: ראובן שוורץ)

    

   זוהי העלית החדשה מבית מדרשו של אוי ואווי־צ׳יץ׳. אותנו האוהדים מעניינת התחרותיות ולא מעניינת סוגיית המס שניתן להתמודד איתה בקלות - אם רק תשתנה מדיניות הרכש של המועדון. הזוסמנים המעטים בקבוצה לעולם לא ישתפרו ולא יהיו בעלי משמעות כשלצידם שחקנים אמריקאיים שבמרבית המקרים משחקים לראשונה מעבר לים. נכון, אין לצערי היצע משמעותי של ילידי ישראל היכולים לשחק במכבי ולהשפיע ביורוליג ולא נפתור כאן את בעיות הכדורסל הישראלי כולו.

    

   וכעת לפיתרון: מצב העניינים הנוכחי מחייב את קברניטי המועדון לשנות כיוון ולדרוש מדיניות רכש שונה המתמקדת בהבאת שחקנים אירופיים בעלי ניסיון יורוליג - הם והזוסמנים יהוו את שלד הקבוצה ביחד עם שלושה-ארבעה אמריקאיים איכותיים שיגיעו מהיורוליג או מה־NBA. עדיף שחקן אמריקאי מעולה במיליון דולר משני שחקנים בינוניים שיעלו מיליון וחצי דולר. הרעיון הוא לבחור נכון מתוך יבשת אירופה. כל זוכות היורוליג בשנים האחרונות התבססו על שחקנים אירופיים מעולים. מכבי לא תוכל לעולם להביא כוכבי על אירופיים כדוגמת רודריגס, יול, דה קולו, רודי, קאלת'ס ואחרים, אך היא תוכל בהחלט להביא מיצ׳יצ׳ים, גודורוצ׳ים, יוביצ׳ים, לוצ׳יצ׳ים, קאליניצ׳ים, מוארמנים, וילדוזות, מלים, טימות, טופאנים וכדומה. עלות השחקנים האלו כשהם לפני פריצה נמוכה משמעותית בהשוואה לעלות שחקנים אמריקאיים, והיא תפתור את הלבטים בנושא סוגיית המס.

    

   בנוסף, רצוי שמכבי תגייס תשתית של אנשי מקצוע וסקאוטינג במדינות כדורסל כמו ליטא, סלובניה, סרביה, מונטנגרו, צרפת ואיטליה. תשתית זו תאתר שחקנים כבר מגיל נוער. יהיו שחקנים שיגיעו בשלים לקבוצה הבוגרת, יהיו שיתחשלו כזרים בליגה הלאומית או בליגות אירופיות שונות. מכבי תשלם שכר לימוד, אך ההזדהות של הקהל בטווח הארוך עם שחקן שיגיע מאירופה וישרת שנים ארוכות את המועדון תביא בסופו של דבר את הקבוצה לחוף מבטחים ולתחרותיות. השחקן האירופי מכיר את שיטות האימון ביבשת, את השחקנים, את המנטליות, את המתקנים ואת המאמנים, והוא יגיע רעב להוכיח ולהצליח. אין אני מתכוון לדוגמה כמו זו של דרגן וויצ׳יץ׳, סליחה - דרגן בנדר הנעלם. מתכוון אני לתופעות מבורכות כמו מיצ׳ץ׳ מאנדולו אפס, גודוריץ׳ מפנרבחצ׳ה, פרפליץ׳ מריאל מדריד, יוביץ׳ ולוצ׳יץ׳ מבאיירן מינכן ועוד.

    

   גם אשמח שאוי ואווי־צ׳יץ׳ לא יהיה חלק מזה ולא ימטיר עלינו ברד של 11 ילידי ארה״ב בעת יש בעונה אחת, אך כל עוד שתי הלהקות הנ״ל בתמונה אז לפחות מותר לנו להשתעשע ברעיון שינוי המדיניות. רק כך תחזור העלית המכבית למרכז הבמה האירופית ואם לא - אז לפחות נדע מי היה אליהו פרומנצ׳קו. גם את טקצ׳נקו כבר לא מזכירים היום. והרולינג סטונס? בשבילי אין כמו יו 2.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים