שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צוללת ישראלית הטביעה בטעות ספינת פליטים במלחמת לבנון הראשונה
  אחרי שנים של הסתרה: פורסמה תקרית של חיל הים במלחמת לבנון הראשונה. צוללת ירתה בשוגג בספינה שהכילה פליטים לבנונים ועובדים זרים. סגן מפקד הצוללת סיפר בתחקיר: "הייתה אווירה של ירי בכל מחיר". המפקד העיד: "ראיתי שאין נשים וילדים. זה הקשה על הירי, אבל היה חשוב לבצע"

   

   

  צוללת של חיל הים הטביעה בזמן מלחמת לבנון הראשונה ספינה אזרחית שעליה פליטים, בשל חשד שגוי שמדובר במחבלים. כך דווח אמש (ה') בחדשות עשר. בתקרית נהרגו 25 בני אדם. התקרית הייתה אסורה בפרסום עד שלאחרונה התיר בג"ץ לפרסם את הפרטים.

  מבצע דרייפוס (קרדיט: ערוץ 10)
  פליטים לבנונים בורחים מהמדינה. צוללת פגעה בספינה של פליטים(קרדיט: ערוץ 10)

  בצהרי יוני 1982 זיהה צוות הצוללת ארבע ספינות שיצאו מטריפולי. היו סימנים שהעידו שמדובר בספינות מחבלים שברחו מלבנון, אך מכיוון שלא היה זיהוי ודאי הצוללת דיווחה על כך למפקדת חיל הים כדי שצה"ל יבדוק את הספינות. "התחושות בלילה היו לא נוחות", העיד מפקד הצוללת, רס"ן א' בתחקיר. "הייתה תחושה שפספסנו אוניית מחבלים". הוא הוסיף שלא ירה מכיוון שזיהה על אחת הספינות נשים וילדים.

   

  יום למחרת זיהתה הצוללת שוב כמה ספינות אזרחיות. רס"ן א' סיפר כי על הספינה היו בין שלושים לארבעים גברים לבושים בבגדים זהים, שנראים כצבאיים. "ראיתי את האונייה לכל אורכה, ראיתי שאין נשים וילדים. זה הקשה על הירי בטורפדו אבל היה חשוב לבצע זאת".

  מבצע דרייפוס (קרדיט: ערוץ 10)
  הפליטים הלבנונים(קרדיט: ערוץ 10)

  מנגד, סגן מפקד הצוללת, סרן ב', העיד בתחקיר של חיל הים: "האווירה בצוללת הייתה של רצון עז לתקוף וירי בכל מחיר. אני סברתי שאסור לירות מאחר שהזיהוי לא ודאי, אבל היחיד שתצפת בפריסקופ הוא מפקד הצוללת.

   

  רס"ן א' העיד בתחקיר כי גם לאחר הירי ושידור אותות המצוקה הוא לא זיהה עליה נשים וילדים, אלא רק אנשים לבושים בלבוש זהה. "המשכתי לעקוב אחרי הספינה במשך שעתיים, עד לחשיכה מוחלטת", העיד.

   

  במשך כשלוש שנים ארך התחקיר של האירוע בחיל הים, ובסיומו סיכם מפקד החיל דאז, האלוף עמי איילון: "המסקנה שמפקד הצוללת פעל לפי ההנחיות מתחזקת לאור התנהלותו. לאחר הירי, כשהחליט שלא לירות לעבר האונייה שהתקרבה מתוך חשש לפגיעה בחפים מפשע, זאת למרות שלתפיסתו האנשים שבספינה היו מחבלים. מדובר היה בהפעלת שיקול דעת מוטעה בזמן המבצע".

   

  "זה לא פשע מלחמה ולא בוצעו עבירות. אין מקום לחקירה פלילית". סיכמו בחיל את האירוע. "נמנעה פעילות של מחבלים מהנמל של טריפולי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים