שתף קטע נבחר

בן 95 מואשם בסיוע לרצח המונים כשומר במחנה ריכוז באוסטריה

הפרקליטות בגרמניה הודיעה כי הקשיש, שזוהה בשם האנס, שירת ב"יחידות גולגולות המת" כשומר במחנה הריכוז מאוטהאוזן שבאוסטריה. "הכיר את כל שיטות ההרג והיה מודע לתנאי האסירים", טענו בפרקליטות

שומר לשעבר במחנה הריכוז מאוטהאוזן שבאוסטריה הואשם היום (שישי) ביותר מ-36,000 סעיפי סיוע לרצח בתקופת מלחמת העולם השנייה בעקבות שירותו ביחידת גולגולות המת מטעם האס.אס.

 

עוד סיפורים מעניינים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הפרקליטות בגרמניה הודיעה כי הקשיש בן ה-95, שזוהה בשם האנס, שירת במחנה הריכוז מאוטהאוזן שבאוסטריה. על פי כתב האישום האנס שירת ביחידה בין קיץ 1944 לאביב 1945 ובכך לקח חלק במותם של עשרות אלפי אסירים ששהו במחנה.

 

מחנה ריכוז מאוטהאוזן אוסטריה שואה מלחמת העולם השנייה (צילום: shutterstock)
מחנה הריכוז מאוטהאוזן(צילום: shutterstock)

מחנה ריכוז מאוטהאוזן אוסטריה שואה מלחמת העולם השנייה (צילום: shutterstock)
המשרפות במחנה(צילום: shutterstock)

לפי הפרקליטות, לפחות 36,223 אסירים מתו בזמן ששירת במחנה, ובכתב האישום נכתב כי השומרים לקחו חלק ברציחתם באמצעות זריקות רעל, תאי גזים וירי - אך גם לכך שמתו ברעב או כתוצאה מהקור".

 

"אנחנו מאמינים שהנאשם היה מודע לכל שיטות ההרג ההמוני ולתנאים המזעזעים של האסירים", כתבו הפרקליטים והוסיפו: "הוא ידע שמדובר בהרג המוני על בסיס יומיומי שמתאפשר גם בזכות אנשים כמוהו".

 

עד שחרורו של מאוטהאוזן על-ידי החיילים האמריקנים במאי 1945 הוחזקו בשטחו כ-200 אלף אסירים. על פי ההערכות, רק חצי מהם הצליחו לשרוד.

 

בחודש שעבר הועמד לדין יוהן רהבוגן מהעיר מינסטר שבמערב גרמניה על השתתפותו ברצח ההמונים במחנה הריכוז שטוטהוף בפולין. מערכת המשפט בגרמניה עוסקת בשנים האחרונות בהעמדתם לדין של אנשי האס.אס שעוד נותרו בחיים בעקבות הפסיקה התקדימית ששלחה את ג'ון דמיאניוק לכלא. האוקראיני הורשע בסיוע לרצח של עשרות אלפי יהודים במחנה סוביבור שבו שירת כשומר.

 

בשנים האחרונות הורשעו גם שומר ומנהל חשבונות באושוויץ, אוסקר גרונינג וריינולד הנינג, בני 96 ו-94. שניהם נשלחו לכמה שנות מאסר, אך הלכו לעולמם לפני ריצוי העונש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מחנה הריכוז מאוטהאוזן
צילום: shutterstock
מומלצים