שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הדשא של השכן רקוב יותר: טעויות גינון בחורף
  גם אתם שוכחים לדשן לפני החורף או מדשנים יותר מדי, מפסיקים לגמרי להשקות את הגינה או שוכחים לרווח את ענפי העצים ומתפלאים מדוע הם נשברים במהלך רוחות? אם אתם עושים את הטעויות האלו, אל תתפלאו מדוע השכנים לא מקנאים בגינה שלכם. אתר "המקצוענים" עם טעויות שכדאי להימנע מהן

  אמנם אפשר להפחית את תדירות ההשקיה ואת ביקורי הגנן בעונת החורף, אך הזנחה של הגינה למשך כמה חודשים יכולה לעלות לכם ביוקר. חלק מהצמחים כלל לא תוכלו לשקם, וכשמדובר בגינה גדולה במיוחד, הנזק יכול לעלות כמה אלפי שקלים. אז מהן הטעויות שגורמות לכם להצטער כשמגיע האביב?

   

  בכתבה הקודמת, הסברנו כדאי למנוע שלוליות בגינה, מדוע תיחוח של הקרקע והדשא חשוב וכיצד להיזהר מגיזום יתר. בכתבה זו נרחיב על השקיה, דישון, עשביית בר והסכנות שבהיעדר גיזום עצים.

   

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  מפסיקים להשקות בחורף

  בייחוד בחורף הישראלי, שבשנים האחרונות הוא שחון במיוחד, אין להימנע מהשקית הגינה לאורך ככל התקופה. כמובן שבמהלך ימים גשומים יש לנתק את מחשב ההשקיה, אך בשאר הימים ניתן להסתפק בכיוון המחשב כך שההשקיה תהיה בתדירות נמוכה יותר. 

   

  כיצד יודעים באיזו תדירות להשקות?

  "יש הבדל גדול בהתאם לסוג הצמחים ולמיקום הגיאוגרפי - יש הבדל בין גינה בקמת-השרון לבין דירה על צלע ההר בהרי ירושלים", מסביר מתכנן ומעצב הגינות עמי טוינה מייסד קהילת אלפרסקו. "ההנחיה היא לשמור על אדמה לחה בעומק של כ-5 ס"מ: כלומר לא יבשה ולא בוצית מדי".

   

  שוכחים לדשן או מפזרים יותר מדי דשן  

  אמנם במהלך עונת החורף יש צורך להמשיך להשקות את הגינה, אך אין צורך לדשן אותה. "פעם אחת, לקראת החורף, יש לדשן את הצמחים ואת הקרקע", ממליצים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "זאת, משום שהדישון יסייע בחיזוק השורשים וישפר את עמידות הצמחים למצב של מחסור בשמש או עודף מים.

   

  "ואולם, יש להיזהר מדישון יתר, שכן הוא יכול לגרום לצריבת הצמח עד כדי הרס מוחלט שלו. לכן, גם אם מערכת ההשקיה הממוחשבת שלכם כולל דישון אוטומטי, דאגו לוודא שהגנן הפסיק את הדישון הנוזלי. במהלך החורף הצמחים ממילא בתרדמת ויש לאפשר לקרקע להתנקות".

   

  גוזמים עץ בצורה לא מקצועית וגורמים לנפילתו ברוחות

  ממש כפי שלא מומלץ לכסח את הדשא ושיחים מסוימים יותר מדי, לקראת החורף, שכן הצמיחה העיקרית שלהם היא בקיץ, כך לגבי עצים. חשוב להימנע מגיזום בלתי מקצועי ובלתי אחראי של ענפי עץ. "הסכנה העיקרית היא שכריתה לא מאוזנת תגרום לקריסת העץ, באופן שיסכן עוברים ושבים וכן את הרכוש", מסביר טוינה. "אם יש עץ שהמשקל הממוצע של כל ענף שלו הוא 450 קילו. אם נכרות ענף רק בצד אחד, ובצד השני יהיה יותר משקל לעץ, במצב של רוחות חזקות הוא פשוט יפול. 

   

  "חשוב שהגיזום ייעשה בצורה מקצועית, ושהענפים שלו לא יהיו צפופים מדי", מסביר אלחנן ביכלר מביכלר ניסן ובניו קבלני גינון באתר "המקצוענים". "אחרת, לרוח לא תהיה אפשרות לעבור דרכם והענפים יכולים להישבר. בנוסף, בעת חיזוק של עצים עם מוטות וקרשים, מומלץ להקפיד על חיפוי שלהם בגומי. אחרת, במהלך הרוחות יכול להיגרם נזק לעץ".

   

  "אם העצים בקרבת חוטי חשמל, יש להזמין חשמלאי ולא גוזם", מוסיפים במוקד השירות.

   

  לא מונעים צמיחת עשביית בר

  "ישנן גינות שעשבית הבר דווקא מעניקה יופי וחיוניות לגינה, ובמקרה זה לא כדאי לנכש את העשבים", אומר טוינה. "אם העשביה גורמת לגינה להיראות מוזנחת ומכוערת ניתן להוציא אותם ולשים חומר מונע נביטה".

   

  אז אם אתם אוהבים גינה מטופחת ומוקפדת, וסולדים מעשביית בר, יש כמה דברים שכדאי שתעשו ברגע שהיא צומחת. "ראשית, עם זיהוי שלה יש לעקור אותה מהשורש עם מעדר ולא להסתפק בגיזום שלה", מוסיפים במוקד השירות. "את העשבייה שעידרתם, יש לפנות מהשטח, אחרת היא תצמח מחדש ואז לפזר את החומר מונע הנביטה. אפשרות נוספת למניעת עשביית בר בגינות קטנות ומטופחות, היא חיפוי קרקע באמצעות טוף או חלוקי נחל. תחילה יש לפרוס יריעת פלריג, ולאחר מכן לפזר את הטוף. מומלץ להימנע מלעשות זאת בקרבת עצים נשירים, שכן יהיה קשה מאוד לנקות את העלים מהאבנים. חיפוי הקרקע, אגב, יגן גם על צמחים בקרבת מקום, שכן הוא מהווה מעין שכבת בידוד לקרקע, ושומר על האדמה חמימה יותר בחורף וטוב מאוד לשורשי הצמחייה. שימו לב שיש להיזהר מחיפוי הגינה בחצץ, שכן הוא מגיע עם אבקת סיד אשר תפגע במרבית הצמחים שלכם בגינה".

   

  צריכים גנן? לחצו כאן

    

  ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים