שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מהפכת הישראלים: מסקנות ועדת שרעבי
  החוק הרוסי יבוטל, מתאזרחים ייחשבו לזרים ותינתן עדיפות לשחקנים שגדלו בישראל - אלו החלטות "ועדת שרעבי", שבחנה את מצב הכדורסל הישראלי

  החוק הרוסי יבוטל, מתאזרחים ייחשבו לזרים ונוסחה חדשה עשויה להבטיח לשחקנים כחול-לבן יותר דקות - אלו עיקרי מסקנות "ועדת שרעבי" לבחינת מצב הזרים והישראלים בכדורסל, שנחשפות לראשונה ב"ידיעות אחרונות" ו-ynet.

   

  ועדת שרעבי, בראשות מנכ"ל משרד הספורט יוסי שרעבי, הוקמה בעקבות שביתת השחקנים הישראלים בחודש מאי, שכמעט הביאה לסיומה של העונה שעברה. מטרתה הייתה למצוא פתרון שיבטיח יותר דקות לישראלים, אך שיהיה מקובל על מינהלת הליגה והקבוצות.

   

  הניצחון של מכבי ת"א על הפועל חולון

  הניצחון של מכבי ת"א על הפועל חולון

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הוועדה כללה בין השאר את יו"ר איגוד הכדורסל עמירם הלוי, יו"ר הוועדה המקצועית עמוס פרישמן, יו"ר מכבי ת"א שמעון מזרחי, יו"ר עירוני נס ציונה יניב מזרחי, יו"ר ארגון השחקנים ניר אלון וראש אגף ההסברה בהסתדרות יניב לוי. היא הייתה אמורה להגיש מסקנות כעבור חודש, אך פעילותה התארכה ונמשכה חמישה חודשים. הדיונים כללו ראיונות עם אנשי כדורסל ובחינת מודלים באירופה, במטרה לתמרץ שיתוף ישראלים והשקעה בנוער, ולפגוע במוטיבציה להחתים מתאזרחים.

   

  הבשורה העיקרית היא הגדרה חדשה: HOME GROWN PLAYER (שחקן תוצרת מקומית). הכוונה היא לשחקנים שגדלו במחלקות נוער של קבוצות ישראליות או כאלה ששיחקו בנבחרות הצעירות של ישראל (עד גיל 20). לפי המסקנות, קבוצות ליגת העל יידרשו לרשום שישה שחקנים כאלה בטופס המשחק. בנוסף, הן יחויבו לשתף לפחות שחקן מקומי אחד בכל רגע נתון במשחק. מועדון שיחליט לרשום שבעה שחקנים מקומיים יקבל מענק של 250 אלף שקל.

   

  שמעון מזרחי (צילום: ראובן שוורץ)
  שמעון מזרחי. הוועדה כללה גם אותו(צילום: ראובן שוורץ)

   

  ההגדרה הזו והחוקים שמציעה הוועדה הם מהפכניים, משתי סיבות. הראשונה: הם מביאים לביטול החוק הרוסי המושמץ. בוועדה גילו כי הוא אמנם מבטיח לישראלים בכל קבוצה לפחות 80 דקות במשחק, אך בחלק מהמועדונים יש מתאזרחים רבים שזוכים ברוב הדקות האלו.

   

  השנייה: ההבחנה בין מתאזרחים לבין זרים תבוטל. אם יתקבלו המסקנות, המתאזרחים ייחשבו כזרים לכל דבר, פרט לחריג אחד: אם הם מייצגים את נבחרת ישראל, ניתן יהיה לרשום אותם בין ששת השחקנים המקומיים (אך לא יותר משניים בקבוצה). זו רשימה מצומצמת, שכוללת כרגע רק את ג'ון דיברתולומאו ואלכס טיוס ממכבי ת"א. המשמעות היא ביטול הטבת המס שמקבלים המתאזרחים, שהפכה אותם לזולים יותר משחקנים כחול-לבן.

   

  אלכס טיוס מטביע (צילום: ראובן שוורץ)
  אלכס טיוס. ההבחנה בין מתאזרחים לזרים תבוטל(צילום: ראובן שוורץ)

   

  בעקבות המסקנות האלו, קבוצות יוכלו לרשום חמישה או שישה זרים, כולל מתאזרחים. הוועדה אינה מתייחסת ספציפית למספר הזרים, אך הוא נובע מההגדרות שקבעה למספר השחקנים המקומיים שקבוצות יחויבו לרשום.

   

  המסקנות הוצגו בפני ארגון השחקנים, מינהלת הליגה ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. כעת כל הצדדים – מינהלת הליגה וארגון השחקנים – צריכים להחליט אם הם תומכים במסקנות האלו. המינהלת צפויה לאשר אותן, ארגון השחקנים עשוי להתנגד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים