שתף קטע נבחר

העימות מחריף: אלשיך "שכח" להזמין את ארדן לכנס בנצרת

פרק נוסף בעימות בין המפכ"ל לשר: ארדן שדרש מכל המועמדים למפכ"לות להציג תוכנית למלחמה בפשיעה במגזר הערבי - לא הוזמן ליום עיון בנושא. "אלשיך רוצה לשפר את היחסים עם המגזר", טענו גורמים במשטרה. תגובת המשטרה: "צריך לברך על היוזמה"

ארדן ואלשיך בטקס הענקת דרגות (צילום: אוהד צויגנברג)
ארדן ואלשיך. העימות מחריף(צילום: אוהד צויגנברג)

עוד פרק בעימות המתמשך בין מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך לבין השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. היום (א') מתקיים במלון גולדן קראון בנצרת יום עיון גדול בנושא המגזר הערבי במעמד בכירי המשטרה - המפכ"ל, ראש אגף חקירות וניצבים נוספים. לאירוע הוזמן גם פרקליט המדינה שי ניצן, ראשי המגזר הערבי וראשי רשויות ערביות - אבל דווקא השר ארדן לא יגיע לכנס, לאחר שכלל לא קיבל הזמנה.

 

בניגוד לאירועים דומים מסוג זה, השר ארדן - שמקדם את פעילות המשטרה במגזר הערבי ודרש מהמועמדים לתפקיד המפכ"ל כי כל אחד מהם יציג תוכנית למלחמה בפשיעה במגזר - לא הוזמן כאמור לכנס. גורמים במשטרה המעורים במקרה אמרו כי רגע לפני סיום הקדנציה "אלשיך רוצה לשפר את היחסים עם המגזר הערבי ולהראות כמה חיזק את הקשר והפעילות איתם".

יום עיון משטרתי המגזר הערבי השר גלעד ארדן לא הוזמן ()
תוכנית יום העיון. ארדן לא הוזמן

 

בשנים האחרונות הציב ארדן את נושא השיטור בחברה הערבית כנושא המרכזי למשטרה ואף הקים מינהלת חדשה לנושא ומינה בראשה ניצב ערבי מוסלמי, לראשונה אי פעם. בנאום לפני כחודשיים שבו הודיע כי כהונתן אלשיך לא תוארך ציין ארדן העובדה שלמרות ההשקעה הגדולה בשיפור שירותי המשטרה למגזר הערבי אין עדיין תוצאות משמעותיות בהורדת רמת האלימות והפשיעה בה. ייתכן שזו הסיבה שאלשיך החליט "לוותר" על הזמנת השר שלו לאירוע כה משמעותי שעורכת המשטרה.

 

באותו נאום אמר ארדן כי "אינו מתחרט" על שמינה את אלשיך למפכ"ל וסיפר כי "המפכ"ל ואני שוחחנו במשך כמעט שעתיים וסיכמנו להמשיך את שיתוף הפעולה בינינו עד לסיום הכהונה באופן ראוי, כפי שצריך ומתבקש". אבל בתקופה האחרונה היחסים ידעו בעיקר מורדות, ופחות עליות.

 

בתחילת החודש הועבר ליועץ המשפטי לממשלה מכתב מהמשטרה עם "מידע רגיש מאוד ומביך מאוד" על המועמדים למפכ"לות שבחר ארדן. בשבוע שעבר הופיע רנ"צ אלשיך בפני הוועדה המייעצת למינוי בכירים, והתריע על "מידע בעייתי" שעלול להיחשף בפוליגרף בשל קשרים לכאורה שהיו למועמד שנבחר לבסוף על ידי ארדן - ניצב משה (צ'יקו) אדרי עם גורמים עברייניים וקשרים לא ראויים או נאותים עם פקודות.

 

בעקבות הפרסום ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" על כך שהמפכ"ל ניסה לסכל את מינוי יורשו בוועדה למינוי בכירים, אמר ארדן כי "כל הנתונים לגבי אדרי נבחנו, אני מקווה שהוועדה תתעלם מהשמועות ומהרכילות. אין מניעה להתקדם עם הליך המינוי. אני שלם עם ההחלטה במאת האחוזים". בסופו של דבר הוחלט כי אדרי יעבור פוליגרף.

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "יום העיון בנושא 'אתגרי אכיפה ומניעה בחברה הערבית' הוא יום עיון שנערך בשיתוף האגף לחקירות ולמודיעין, מנהלת החברה הערבית פרקליטות המדינה ומשרד המשפטים. תכליתו לקיים דיון עומק בסוגיות המאפיינות את האכיפה בחברה הערבית והאתגרים עמם מתמודדים גורמי האכיפה, במטרה לתקף המלצות לדרג הממונה להתמודדות עמם.

 

"כל ניסיון לרמוז על כוונות לא רלוונטיות מיותר וחוטא למטרה האמיתית שכל כולה הוא ללמוד יחד מעשיה משולבת של כלל הגורמים לשירות טוב יותר וכחלק ממימוש מדיניות האסטרטגית לשיפור השירותים והאכיפה בחברה הערבית. הציפיה היא לברך על היוזמה לתמוך בה ולראות ערך חשוב ואנו בטוחים כי כך רואים זאת כל אחד שהחברה הזו חשובה לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ארדן ואלשיך
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים