שתף קטע נבחר

דרש משמורת משותפת – אבל לא נכח בחיי הילדים

אב ל-3 ילדים מתחת לגיל 6 ביקש לקבל "אחריות הורית", אבל בתום ארבע שנים של הליכים התרשם בית המשפט שמעורבותו בחייהם מועטה

בית המשפט למשפחה בבאר שבע דחה לאחרונה תביעה של אב גרוש לשלושה ילדים מתחת לגיל 6 שדרש משמורת משותפת: השופט בן שלו התרשם כי לאורך ארבע השנים שבהן התנהלו ההליכים מול אשתו לשעבר, רצונו לקחת אחריות על הילדים לא התבטא במעשים, ובפועל מעורבותו בחייהם מועטה ביותר.

 

ב-2014 הגישה האם תביעות למשמורת ומזונות, ובתגובה ביקש האב שהאחריות ההורית תהיה משותפת. אלא שבפועל הסתכמו המפגשים שנקבעו לו בשהיית הילדים אצל הוריו בנוכחות מאוד מצומצמת מצדו.

 

לפיכך טענה האם שלאב אין את האחריות הדרושה לקיום משמורת משותפת, וביקשה שהילדים יתראו איתו פעמיים בשבוע לכמה שעות, וילונו אצל הוריו בכל סוף שבוע שני, שכן אין לו סידור מגורים עבורם. בהתאם היא ביקשה מזונות של 5,100 שקל בתוספת הוצאות מגורים ודמי טיפול.

 

מנגד טען האב שאין להדיר אותו מתפקידו כהורה. הוא דחה את טענת האם שלפיה אינו מעורב בחיי הילדים והתעקש על יישום מלא של זמני השהות. הוא הסביר שהילדים לנים אצל הוריו משום שהוא מצוי בקשיים כלכליים שלא מאפשרים לו למצוא פתרון מגורים הולם עבורם. בנסיבות אלה הוא טען כי לפי ההלכה של בית המשפט העליון, יש לחייב אותו לכל היותר במזונות של כמה מאות שקלים.

 

אבל השופט בן שלו לא קיבל את טענותיו בנושא המשמורת. "מראשית ההליך האב העלה על נס את החשיבות שבמעורבותו בחיי הקטינים... אלא שדומה כי דבריו... לא תורגמו (לבטח לא דיים) למעשים", כתב. הוא מצא פערים משמעותיים בין טענות האב לגבי המפגשים עם הילדים לבין המצב בפועל, ולנוכח העובדה שחלפו ארבע שנים מתחילת ההליכים הסיק כי יש בכך עדות ברורה למחויבות מועטה לילדים.

 

"משהאב אינו לוקח חלק פעיל (ולו פעיל דיו) כמצופה במטלות הנוגעות לקטינים, אין מקום להרחבה של זמני השהות או קביעתה של משמורת פיזית משותפת שעשויה להכביד על המעורבים כולם ובראש ובראשונה על שגרת יומם של הקטינים", נכתב בפסק הדין.

 

השופט פסק שמאחר שאין חולק כי האם היא ההורה הדומיננטי והפעיל בחיי הילדים, הרי שהמשמורת צריכה להיות בידיה. הוא הבהיר כי כמובן שאין בכך כדי להפחית מהאחריות ההורית של האב כלפיהם.

 

בסוגיית המזונות נקבע כי אין להיצמד לנוסחאות שנקבעו בהלכה החדשה משום שהאם היא שנושאת ברוב הנטל הכלכלי של גידול הילדים. על כן, אף שהכנסתה הפנויה גבוהה מעט מזו של האב (כ-6,200 שקל לעומת כ-5,000 שקל) הוא זה שצריך לממן את רוב צרכיהם.

 

לפיכך סבר השופט שלו שהמזונות הזמניים שבהם חויב עד עכשיו - בסכום של 3,600 שקל כולל הוצאות מגורים - מבטאים את האיזון הראוי בין מצבו הכלכלי לבין דומיננטיות האם בחיי הילדים. בנוסף יישא האב במחצית ההוצאות הרפואיות והחינוכיות החריגות של הילדים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
יוהנס פלטין
עו"ד מאיה הרצברג אלון
יוהנס פלטין
מומלצים