שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המנדטים האבודים של דוברי הרוסית

  הליכוד וישראל ביתנו כשלו כמעט בכל תחום הנוגע לרווחת מגזר יוצאי בריה"מ. האם יהיה מי שינצל את האכזבה? | דעה

  עם פתיחת מערכת הבחירות לכנסת, אף שהתאריך לבחירות 2019 עדיין לא נקבע סופית - אני רוצה לצטט את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "מיליון עולים שהגיעו מברית המועצות הצילו את מדינת ישראל - דמוגרפית, כלכלית ופוליטית. אלמלא אותה עלייה לא היינו רואים את הצמיחה הגדולה". נתניהו יודע על מה הוא מדבר. בזכות העלייה מברית המועצות לשעבר הוא נמצא בשלטון, כמו כל ראשי הממשלה מאז 1992.

   

  אומרים שדוברי רוסית שברו את תקרת הזכוכית בישראל. שברו ונפצעו: שכרם באלפיים שקל פחות מהשכר הממוצע במשק. דיור ציבורי? במקום דירות, 27 אלף זכאים קיבלו זכות לעמוד בתור. הגדלת קצבת זקנה? התקזזה עם השלמת הכנסה. הגדלת פנסיה? הפכה לבדיחה. קשה להסביר בלי חיוך מריר למה קשישים עדיין עובדים.

   

  נתניהו טוען ש"מיליון עולים שהגיעו מברית המועצות הצילו את מדינת ישראל - דמוגרפית, כלכלית ופוליטית", והעולים שואלים - מי יציל אותנו? עד עכשיו הם שמעו הרבה הבטחות ומעט מעשים. מי שהצליח - הצליח בזכות עצמו. אבל להצלחות יש הרבה אבות וכישלון הוא יתום.

   

  שר הביטחון אביגדור ליברמן לקח סיכון פוליטי מחושב כשהתפטר מתפקידו, ולעת עתה נראה כי הוא זוכה לגיבוי נרחב מאוד על המהלך. לפי סקר בערוץ 10 מה שבוע שעבר מפלגתו עלתה לשמונה מנדטים. עלייה כזו נראתה גם בסקר שנעשה באתר "ניוזרו" בשפה הרוסית. לעומת זאת יש ירידה לליכוד וליש עתיד.

   

  רק שתי מפלגות זכו בתמיכה גדולה של המגזר הרוסי בבחירות האחרונות לכנסת: הליכוד וישראל ביתנו. הפופולריות של מפלגות אלה בקרב המגזר הרוסי אינה נובעת מהצלחתן להיטיב עם הרוסים בארץ, אלא דווקא מכישלון המפלגות המתחרות. 

   

  באופן מסורתי, הקול הרוסי נוטה ימינה, אך פעמיים הוא הביא לשלטון את מפלגת העבודה: ב-1992 נבחר יצחק רבין (בשל הבטחות לדיור), וב-1999 אהוד ברק (בשל ההבטחה ל"מהפכה אזרחית"). בשתי הפעמים במגזר הרוסי הרגישו מרומים.

   

  הליכוד וישראל ביתנו כשלו כמעט בכל תחום הנוגע לרווחת המגזר, ובפרט לבעיות המתייחסות לפנסיה ולדיור. האכזבה ממפלגות אלה, וחוסר באלטרנטיבה, הביאו בבחירות קודמות להימנעותם מהצבעה של כ–40% מהמגזר הרוסי. הנמנעים האלה שווים תשעה מנדטים. לנוכח הנתונים הללו נותר כעת לראות - האם בבחירות הקרובות יהיה מהפך פוליטי במדינת ישראל? האם מפלגות חדשות כמו אלו של אורלי לוי אבקסיס ובני גנץ יפכו לאלטרנטיבה לנתניהו וליברמן?

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים