שתף קטע נבחר

ויקיפדיה: במקום תמונה של טראמפ, איבר מין זכרי

ונדליזם ויראלי: במהלך סוף השבוע האחרון הוחלפה תמונתו של נשיא ארצות הברית בוויקיפדיה, בזו של איבר מין זכרי. "סירי" של אפל כבר הספיקה לקלוט את השינוי, ובוויקיפדיה מעניקים לערך מעמד מאובטח מיוחד

לפעמים חוכמת ההמונים מאפשרת גם מחאת המונים: ויקיפדיה, האנציקלופדיה המקוונת הפופולרית, נאלצת להתמודד לא פעם עם עורכים ותורמי ערכים שמשתמשים בה כדי להביא לידי ביטוי את הדעות והאידיאולוגיה הפרטית שלהם. בסוף השבוע האחרון היה זה הערך של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שספג ונדליזם ויראלי במיוחד: תמונתו הוחלפה פעם אחר פעם בזו של תמונת איבר מין זכרי.

 

טראמפ ויקיפדיה (צילום מסך)
אפילו סירי התבלבלה. תוצאות החיפוש לדונלד טראמפ(צילום מסך)

 

מבט בדף השיחה של הערך הוויקיפדי של טראמפ, לצד היסטוריית העריכות שבוצעו במהלך הימים האחרונים - מלמדת על תדירות עריכת התמונה, שהוחלפה שוב ושוב. תחילה חשבו בוויקיפדיה כי מדובר בשורה של חקיינים, שנהנו מתשומת הלב שהחלפת התמונה הובילה אליה: העובדה שוויקיפדיה נחשבת למקור פופולרי ואמין, הופכת אותה לזמינה ביותר ברשת, כך שאפילו הסייעת הקולית של אפל, סירי, הספיקה להתעדכן בשינוי והציגה למשך כמה שעות את התמונה הלא נכונה עבור משתמשים שביקשו מידע על טראמפ.

 

כשהתברר שלא מדובר בחקיינים וכי עריכה מחדש של הערך לא מועילה - התמונות ממשיכות להתחלף, הוחלט בוויקיפדיה להעביר את הערך למצב מאובטח מיוחד, ואף נעלו אותו מפני עריכה לשלוש שעות. בוויקיפדיה משערים כי העריכות בוצעו באמצעות חשבונות פרוצים של אדמינים באנציקלופדיה המקוונת, מה שאיפשר לוונדליסטים לעקוף את מערך האבטחה השגרתי, שמאפשר רק לעורכים בעלי ותק משמעותי וכאלה שהיו פעילים בחודש האחרון לבצע עריכות.

 

נכון לרגע זה, הערך של טראמפ חזר לשגרה עם תמונה אמיתית בצידו. אולם זו לא הפעם הראשונה שהנשיא השנוי במחלוקת נאלץ להתמודד עם מחאה מקוונת מהסוג הזה: בחודש יולי האחרון, קבוצה של פעילים המתנגדים לממשל טראמפ הצליחו לבצע מניפולציות באלגוריתם של שירות "גוגל תמונות", כך שכל חיפוש של המילה "אידיוט" יציג את תמונתו של טראמפ.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
מתוך הערך של טראמפ בוויקיפדיה
צילום מסך
מומלצים