שתף קטע נבחר

עימות ימי מתועד: ספינה רוסית התנגשה בספינת הצי האוקראיני

לאחר יום של מתיחות בין המדינות, רוסיה אישרה כי השתלטה על ספינות חיל הים האוקראיני שנכנסו למים הטריטוריאליים שלה והתעלמו מאזהרותיה. נשיא אוקראינה פורושנקו יציע לפרלמנט להכריז על כינון משטר צבאי במדינה בעקבות העימות. צפו בתיעוד: ניגוח הספינות בלב הים השחור

 

 

חיל הים האוקראיני דיווח אמש (א') כי הכוחות המיוחדים של רוסיה השתלטו על שלושה מכלי השיט שלו בים השחור, וכי שניים מאנשי החיל נפצעו בהשתלטות. מוקדם יותר דווח כי חיל הים הרוסי פתח באש לעבר כמה ספינות אוקראיניות ששטו בים השחור. שתיים מהן נפגעו ושניים מאנשי הצוות שעל הספינות נפצעו בתקרית. התקיפה מגיעה לאחר יום של מתיחות בין שתי המדינות בזירה הימית.

 

עוד סיפורים מעניינים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו אמר כי הוא יציע לחברי הפרלמנט להכריז על כינון משטר צבאי במדינה בעקבות העימות, ובכך יאפשר הגבלת זכויות לאזרחים בשל מצב החירום. זאת לאחר שרוסיה אישרה כי ספינותיה אכן השתלטו, תוך שימוש בנשק, על ספינות חיל הים האוקראיני שנכנסו למים הטריטוריאליים שלה והתעלמו מאזהרותיה.

 

נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו (צילום: getty images) (צילום: getty images)
נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו(צילום: getty images)

 

בתיעוד שפרסם השר לביטחון פנים האוקראיני, ארסן אבאקוב, נראית ספינה רוסית שניגחה ספינה אוקראינית. באיחוד האירופי קראו לרוסיה "להשיב על כנו את חופש המעבר" במצר קרץ' אחרי התקריות עם אוקראינה. בתגובה ראשונה לאירוע, בשירות הביטחון הפדרלי ברוסיה (FSB) מסרו כי אין סכנה לחייהם של המלחים האוקראינים שנפצעו בתקיפה וכי הם זוכים לטיפול רפואי. עוד נמסר כי רוסיה פתחה בחקירה פלילית לאחר שכלי השיט האוקראיניים חצו שלא כחוק את הגבול בין המדינות.

 

המתיחות החלה לאחר שרוסיה חסמה שלושה כלי שיט אוקראיניים ולא אפשרה להם כניסה לים אזוב, הגובל בחצי האי קרים – שאותו סיפחה לשטחה בשנת 2014. רוסיה חסמה את כלי השיט האוקראיניים על ידי הצבת אוניית משא ענקית תחת גשר הנמצא בשליטתה במצר קרץ' - המפריד בין הים השחור לים אזוב.

 

תיעוד ניגוח ספינה אוקראינית ע
תיעוד ניגוח ספינה האוקראינית ע"י חיל הים הרוסי, היום

 

הספינה הרוסית שחסמה את הגשר בים אזוב (צילום: רויטרס)
העימות החל בצהריים והתדרדר בערב. הגשר שנחסם ע"י רוסיה (צילום: רויטרס)

הספינה הרוסית שחסמה את הגשר בים אזוב (צילום: רויטרס)
מטוסי קרב רוסיים באזור הגשר שנחסם(צילום: רויטרס)

הספינה הרוסית שחסמה את הגשר בים אזוב (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

הצדדים החליפו האשמות בכל הקשור ליצירת המתיחות באזור. זאת לאחר שמשמר החופים הרוסי האשים את אוקראינה בכך ששלושת כלי השיט שלה ביצעו כניסה לא מאושרת למים הטריטוריאליים של רוסיה. מנגד, האוקראינים טענו כי אחד מכלי השיט נוגח על ידי כלי של משמר החופים.

 

מצר קרץ', שבו החלו האירועים שהובילו למתיחות הוא גוף מים צר הנמצא בין שטחה של רוסיה לבין חצי האי קרים. התקרית החלה לאחר שהאוקראינים טענו כי כלי שיט של משמר החופים הרוסי ניגח גוררת אוקראינית ששטה יחד עם שתי אוניות ארטילריה מאודסה שבים השחור למריופול שבים אזוב.

 

"כלי השיט של משמר החופים הרוסי פעלו באגרסיביות נגד כלי שיט של חיל הים האוקראיני", מסרו בחיל האוקראיני לאחר התקרית, וטענו כי הפגיעה בגוררת האוקראינית גרמה לנזק למנוע, לגוף הספינה ולסירת ההצלה שעליה. בהודעת חיל הים האוקראיני נכתב כי הרוסים עודכנו מראש על מסעה המתוכנן של הספינה שנפגעה.


פורסם לראשונה 25/11/2018 21:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים