שתף קטע נבחר

תיתכן דחייה בהצבעה: הקואליציה מתקשה לגייס רוב לחוק הנאמנות בתרבות

עם הודעת סיעת "כולנו" של משה כחלון על מעבר לחופש הצבעה, מאבדת הקואליציה את הרוב לחוק. לכן, לא היה מנוס מדחיית ההצבעה

אחרי ניצנים ראשונים של מרד סביב חוק הנאמנות בתרבות שהופיעו אתמול (יום א') בבוקר, מתחזקת ההערכה שהקואליציה תתקשה לגייס רוב עד ההצבעה. בסיעת "כולנו" בראשות השר משה כחלון הוחלט על חופש הצבעה. ייתכן שמלבד ח"כ רחל עזריה, יתנגדו לחוק ח"כים נוספים מ"כולנו".

שרת התרבות והספורט מירי רגב בדיון על חוק הנאמנות במליאת הכנסת (צילום: יואב דודקביץ')
רגב. הקואליציה מתקשה לגייס רוב לחוק הנאמנות בתרבות(צילום: יואב דודקביץ')

 

 

אמש הודיעו בסיעת כולנו כי למרות תמיכתו של יו"ר המפלגה, משה כחלון, בחוק שיזמה השרה מירי רגב, יש קשיים להתיישר עם המשמעת הקואליציונית. בכך איבדה הקואליציה באופן ודאי את הרוב הדחוק ממילא ובמצב שכזה לא תיוותר ברירה אלא לדחות את ההצבעה. לאורך כל אתמול הופעלו לחצים כבדים על סיעת ישראל ביתנו לתמוך בחוק למרות המעבר לאופוזיציה.

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב אף אמרה בימים האחרונים כי יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הבטיח לה תחילה לתמוך בחוק אולם לאחר מכן חזר בו. עם הודעתם של חברי הכנסת רחל עזריה (כולנו) ובני בגין (הליכוד) כי לא יתמכו בחוק, הוא נותר עם רוב דחוק של ח"כ אחד. העובדה שבכולנו לא מתיישרים עם המשמעת הקואליציונית פותחת פער לטובת האופוזיציה. מלבד חבר הכנסת חיליק בר (המחנה הציוני) שסירב לוותר על נסיעה לסין לטובת ההצבעה, האופוזיציה מגויסת כולה להפילו.

 

 

ב"ישראל ביתנו" שבו וחזרו על עמדתם בנושא. הם דרשו מהקואליציה לעמוד בהבטחתם לקדם בקריאה ראשונה את חוק עונש מוות למחבלים וביטול קיצור מאסר וניכוי שליש למחבלים.

 

בהודעת המפלגה נכתב: "חוק עונש מוות למחבלים עלה לדיון זמן רב לפני חוק 'נאמנות בתרבות', אך בשל שיקולים פוליטיים שונים - נתקע בדרך. משום שכך, סיעת ישראל ביתנו מתנה את תמיכתה בחוק 'נאמנות בתרבות', תמורת העברה בקריאה ראשונה של חוק עונש מוות למחבלים וביטול קיצור מאסר וניכוי שליש למחבלים".

  

במפלגה סיכמו: "אנחנו נתנהג לפי אמירתו הידועה של ראש הממשלה: 'ייתנו - יקבלו, לא ייתנו - לא יקבלו'".

 

השרה רגב חזרה אתמול כי מדובר במבחן לערכי הליכוד. באופוזיציה הגיבו בסיפוק להחלטה של כולנו. חברי הכנסת עפר שלח ומאיר כהן שהובילו את המאבק מטעם יש עתיד אמרו: "אנו מברכים את סיעת כולנו על החלטתה להעניק חופש הצבעה לחבריה בחוק הנאמנות בתרבות. החלטה זו מוכיחה את מה שטענו לאורך המאבק שהובלנו נגד החוק הגרוע והמיותר הזה - זהו חוק ששרת התרבות מנסה לכפות על הקואליציה, וחברי כנסת בעלי מצפון מהקואליציה והאופוזיציה כאחד יתנגדו לו".


פורסם לראשונה 25/11/2018 22:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
השרה מירי רגב
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים