שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הורי אסון נחל צפית נגד משרד החינוך: "תנו את הדין ושאחרים יבדקו"

  הורי תשע הנערות והנער שנספו באסון נחל צפית הגיעו לדיון מיוחד בנושא בכנסת. ההורים ביקשו להקים ועדת חקירה ממלכתית ותקפו את משרד החינוך: "התפרקתם לגמרי, קרסתם ולא עמדתם בציפיות". אחד האבות: "מאז האירוע לא קרה באמת כלום"

   

   

  אמה של רומי כהן ז"ל, בכנסת    (באדיבות ערוץ הכנסת)

  אמה של רומי כהן ז"ל, בכנסת    (באדיבות ערוץ הכנסת)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אסון נחל צפית, שבו נהרגו תשע נערות ונער, הגיע היום (ב') לדיון סוער בוועדת החינוך של הכנסת. הורי הנספים באסון העלו טענות קשות על תפקוד ועדת הבדיקה של האסון וחזרו על בקשתם להקים ועדת חקירה ממלכתית. ההורים הפנו אצבע מאשימה למשרד החינוך: "תנו לאחרים לבדוק ותתנו את הדין".

   

  "אנחנו פה כדי למנוע את האסון הבא", אמר אריק שמיר, אביה של שני ז"ל. "לנו זה כבר לא יעזור, אבל חייבים לעשות משהו כדי שהאסון הבא לא יקרה. האסון הזה לא קרה בגלל איתני הטבע – אנשים הרגו את הילדים שלנו".

   

  הוא הוסיף: "מאז האירוע הזה לא קרה באמת כלום. אומרים לנו שהייתה ועדת בדיקה, מי שאומר את זה משקר. זו הייתה ועדת הסדרה לטיולי המכינות. איך אפשר להסיק מסקנות ולתקן את מפעל המכינות החשוב הזה אם לא בודקים מה קרה שם?".

   

  יעל כהן אמא של רומי ז
  יעל כהן, אמה של רומי ז"ל בדיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט (צילום: ערוץ הכנסת)


  אילן בר שלום ז
  הרוגי אסון נחל צפית

  נערים שחולצו מנחל צופית (צילום: חיים הורנשטיין)
  חילוץ בנחל צפית ביום האסון(צילום: חיים הורנשטיין)

   

  אוריאל בר שלום, אבא של אילן ז"ל: "אני מתחנן בפניכם שתקימו ועדת חקירה פרלמנטרית. זו לא ועדת בדיקה אלא ועדת טיוח שהוקמה בחטא. משרד החינוך – התפרקתם לגמרי, קרסתם ולא עמדתם בשום ציפייה. תנו לאחרים לבדוק מה קרה ותתנו את הדין".

   

  הורי הנספים טוענים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח להורים איגרת לאחר האסון, אך לא קיבלו כל תגובה מלשכתו בעקבות הפניות שלהם אליו.

   

  "אנחנו מאז האסון מקבלים הרבה מאוד פניות מאנשים שעובדים והיו חניכים במכינות שמספרים סיפורים מסמרי שיער", סיפרה יעל כהן, אמה של רומי ז"ל. "זו תוצאה של 20 שנים של הזנחה. ראש הממשלה אפילו לא טרח לענות לפניות שלנו עד עכשיו".

   

  עו"ד אפרת רייטן, שמייצגת את ההורים, ציינה בדיון כי מחדלים נוספים מתרחשים שאינם רק בתחום הטיולים. "האסון הבא עלול להתרחש בתוך המבנים או במקומות אחרים. יש צורך לבצע הסדרה מקיפה".

   

  בתום הדיון, שנערך ביוזמת ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, התייחס יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), לוועדת הבדיקה של משרד החינוך ואמר: "זו לא ועדת בדיקה. מדינת ישראל, שבעה חודשים לאחר האסון, לא החליטה לבדוק מה קורה. אף אחד לא בדק". הוא הוסיף כי "אם לא תקום ועדת חקירה – שיסגרו את כל המכינות", והתחייב להביא בעצמו להקמת ועדת חקירה פלרמנטרית.

   

  אחיה ואביה של אלה אור ז"ל בראיון לאולפן    (צילום: אורי דויידוביץ')

  אחיה ואביה של אלה אור ז"ל בראיון לאולפן    (צילום: אורי דויידוביץ')

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בתוך כך, שבעה חודשים לאחר שאחותו אלה ז"ל נספתה באסון בנחל צפית, התייצב הבוקר עוז אור יחד עם בני משפחתו בלשכת הגיוס בירושלים. "אני מתגייס היום לשריון אחרי שנה וחודש במכינה ואני מתרגש מאוד. מרגישים היום את החוסר במשפחה", אמר בראיון לאולפן ynet.

   

  "למרות שזה יום מיוחד והבן הקטן שלנו מתגייס לצה"ל, ואנחנו גאים על כך, אנחנו נופיע היום בוועדת החינוך של הכנסת ונשמיע את קולנו", אמר איציק אור, אביה של אלה ז"ל. "המטרה העיקרית שלנו היא למנוע את האסון הבא. משרד החינוך הוא אולי האשם העיקרי באסון הזה כי חוק המכינות מטיל את רוב האחריות עליו".

  איציק אור שבעה אלה אור שיטפון אסון הערבה ערבה ב דרום מכינה מכינת בני ציון נחל צפית (צילום: אלישע בן קימון)
  איציק אור. "משרד החינוך הוא האשם העיקרי באסון"(צילום: אלישע בן קימון)

   

  אלה אור ז
  אלה אור ז"ל

  "לא יכול להיות שהמשרד יקים ועדת בדיקה מטעמו כשהוא האשם העיקרי והוא יסיק מסקנות. צריך להיות משהו הרבה יותר רציני. בדיעבד הסתבר שלא היה על מי לסמוך וכדי שבעתיד הילדים שלנו וכל הילדים בעם ישראל יוכלו להמשיך ללכת למכינות - צריך לעשות שינוי יסודי. אי אפשר לסמוך על כך שהאשם הראשי באסון הזה יחקור את עצמו", הוא הוסיף.

   

  ב-26 באפריל ניספו עשרה בני נוער במהלך טיול שיטפונות של מכינת "בני ציון" בנחל צפית. לאחר האסון הודיע משרד החינוך על הקמת ועדת בדיקה מטעמו שבינתיים כבר הגישה את מסקנותיה. מנגד, ההורים טוענים שהמסקנות הללו הן בגדר טיוטה.

   

  כעת טיולי המכינה אמנם מוכפפים למשרד החינוך, אולם אין זה בגדר חובה אלא בגדר הסכמה שכאמור, אינה מעוגנת בחוק.

   

  לפני כמה שבועות נחשפו לראשונה ב-ynet גם מסקנותיה של ועדת הבדיקה הפנימית של המכינה, שבה צוין, בין היתר, כי הצוות במכינה לא היה מספיק מנוסה ופעל תחת עומס, ובנוסף המכינה סבלה גם מליווי חסר של החניכים, לו"ז עמוס מידי והיעדר היעזרות בגורמי חוץ.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים