שתף קטע נבחר

מנדלבליט על תיק 4000: "החקירה על סף סיום"

היועץ המשפטי לממשלה התייחס בכנס באוניברסיטת בר אילן לחקירות ראש הממשלה: "אני עושה הכול לטפל בתיקים הללו בהקדם האפשרי ובמהירות האפשרית. החקירה בתיק 4000 על סף סיום, נערכים לקבל החלטות"

 

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס הערב (יום ב') לטענות שלפיהן חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו מתעכבות. בכנס שנערך באוניברסיטת בר אילן עם סטודנטים מהפקולטה למשפטים אמר מנדלבליט כי "אני עושה הכול לטפל בתיקים הללו בהקדם האפשרי ובמהירות האפשרית". ynet העביר את האירוע בשידור ישיר.

 

בנוגע לתיק 4000 (בזק-וואלה) אמר היועץ המשפטי לממשלה כי "החקירה ממש על סף סיום, וצריך להעביר את ההמלצה. אנחנו נערכים לקבל החלטות כמה שיותר מהר, זה מאוד חשוב".

אביחי מנדלבליט באוניברסיטת בר אילן (צילום: מוטי קמחי)
היועמ"ש מנדלבליט בכנס בבר אילן(צילום: מוטי קמחי)

פרשת 4000 נחשפה לפני כתשעה חודשים עם מעצרם של בכירים בבזק, בהם בעל השליטה לשעבר בחברה שאול אלוביץ', שלפי החשד העניק לראש הממשלה נתניהו סיקור אוהד תמורת קידום אינטרסים כלכליים.

 

עו"ד ליאת בן ארי, שמלווה את התיק מטעם פרקליטות מיסוי וכלכלה, אמרה באחרונה בהתייחסה לחקירות נתניהו כי "קיבלנו החלטה שנגיש ליועץ המשפטי המלצה אחודה לגבי שלושת התיקים. קל לומר שצריכים להכריע ב-1000 ו-2000 לחוד, אבל יש גם את תיק 4000 ויש לו השפעה גדולה. יש לסמוך עלינו שאנו עובדים שעות ארוכות ועושים כמיטב יכולתינו. לא אהיה מוכנה בגלל לחץ של זמן להמליץ משהו שלא אהיה בטוחה בו".

 

בנימין נתניהו  (צילום: אלכס קולומויסקי)
ראש הממשלה נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי)

ברקע חקירות ראש הממשלה נתניהו, נשאל היועץ המשפטי על העמדה אפשרית לדין של אנשים שעבד איתם בעבר. בהקשר זה יוזכר כי מנדלבליט שימש בעבר מזכיר הממשלה תחת נתניהו. "גידלו אותי לזה, אני חושב שהתפקיד הוא מאוד מקצועי ואני רואה עצמי כאיש מקצוע", השיב היועץ המשפטי לממשלה. "עברתי את הכובע הכפול בתור פרקליט צבאי ראשי, ויצאתי לי לטפל בתיקים שעבדתי איתם במקביל. זה המודל בישראל, אני חושב שהוא נכון".

 

הוא הוסיף כי "אני יודע להבדיל בין הדברים היטב, וגם אותם גורמים צריכים לדעת להבדיל היטב. מנתקים את הדברים, ככל שיש ראיות לחשד סביר לביצוע עבירה - נפתח בחקירה פלילית ולא משנה של מי. ככל שיהיה כתב אישום, ההליך יתקיים בצורה סדורה ומקצועית. זה המקצוע. לא נעשה את זה לבד, יש פרקליטות מלווה ופרקליט המדינה והמשנים שלו ועוד".

 

"אמרנו שיש קשיים חוקתיים ניכרים" 

במהלך הכנס נשאל מנדלבליט על חוק "נאמנות בתרבות", שאותו נאלצה שרת התרבות והספורט מירי רגב להסיר הבוקר מסדר היום לאחר שנודע כי לקואליציה אין רוב לאישורו בכנסת בקריאה שנייה ושלישית. לדברי היועץ המשפטי, "אמרנו את מה שאמרנו, כולל זה שיש קשיים חוקתיים ניכרים שלא מגיעים למניעה משפטית. יש דעות שונות, בסוף אני מחליט ומשקף את עמדת הדרג המקצועי של הרשות המבצעת. בשלב זה החוק לא עובר לכן זה לא נמצא בבחינה משפטית".

 

בנוגע לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ציין מנדלבליט: "חשוב לי להדגיש את הבדיקה המקדמית בבית הדין הפלילי הבינלאומי, שמתנהלת כמה שנים. בית הדין נדרש לשאלה אם יש לו סמכות שיפוט ביהודה, שומרון ועזה. ישראל החליטה לא להצטרף לבית הדין מהחשש שינוצל לפגיעה בה. המדינה סבורה שאין לבית הדין סמכות פלילית. באחרונה בית הדין נקט מספר צעדים שהיו מלווים בהתבטאויות בקשר לישראל. לנוכח אלו אני שוקל להציג עמדה מנומקת מטעמי לעניין היעדר סמכות השיפוט של בית הדין הפלילי הבינלאומי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מנדלבליט בכנס בבר אילן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים