שתף קטע נבחר

נשיא צ'כיה בכנסת: "בגידה בישראל – בגידה בעצמנו"

מילוש זמאן, המבקר בארץ, השתתף בטקס בכנסת שנערך לכבוד הגעתו: "אני החבר הכי טוב של מדינת ישראל"

 

 

 

נשיא צ'כיה מילוש זמאן המבקר בישראל, השתתף הערב (ב') בטקס שנערך לכבודו במשכן הכנסת. "ראש הממשלה נתניהו אמר שצ'כיה היא הידידה הכי טובה של ישראל באירופה. אני תוהה מדוע רק באירופה", אמר זמאן. "במדינה שלי", הוסיף, "אני החבר הכי טוב של מדינת ישראל. הנאום שלי הוא מסר של סולידריות".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא צ'כיה מילוש זמאן במליאת הכנסת (צילום: AFP)
נשיא צ'כיה זמאן וראש הממשלה נתניהו במליאת הכנסת(צילום: AFP)

"לכן אני נמצא כאן", המשיך זמאן. "לא רק על מנת לומר שאני יהודי". עוד אמר הנשיא הצ'כי, כי "לפני כמה חודשים התחלנו במהלך של פתיחת קונסוליית הכבוד בירושלים. מחר אפתח את בית צ'כיה - דבר שיחזק את קשרי המסחר, הכלכלה והתיירות עם ישראל. אני לא דיקטטור, למרבה הצער, אבל אני מבטיח שאני אעשה הכל כדי שיהיו צעדים נוספים אחרי זה. אתם יכולים רק לנחש מה יהיה הצעד השלישי שלי".

 

קודם לכן דיבר ראש הממשלה בנימין נתניהו על בימת המליאה: "חברי היקר מילוש, ברוך הבא לישראל, לירושלים בירתנו הנצחית. היית אחד המנהיגים שהכירו בירושלים כבירת ישראל".

 

נתניהו המשיך: "צ'כיה וישראל הן דמוקרטיות קטנות אך גאות. גם אתם ביקשתם חירות. לצערי יש עדיין מי שנוהגים למתוח ביקורת אוטומטית על ישראל - צביעות שאין כדוגמתה. האיסלאם הרדיקלי מניס אלפי פליטי מהמזרח התיכון ומועצת זכויות האדם של האו"ם בוחרת לגנות את ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. ידידים קרובים כמוך לא שותקים, הם מפיצים את האמת".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא צ'כיה מילוש זמאן במליאת הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
הנשיא ריבלין, יו"ר הכנסת אדלשטיין, נשיא צ'כיה זמאן, ראש הממשלה נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי)

הנשיא זמאן, שנמצא בביקור ממלכתי בישראל, נפגש מוקדם יותר היום עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. במהלך הפגישה אמר זמאן כי הוא לא מאמין בפתרון שתי המדינות. "אני לא רואה כיצד תוכל להתקיים בעזה מדינה עצמאית מפני שחמאס מקדם מדינה של טרור", אמר. זמאן ביקש מהנשיא לשמוע על ה"רעיון שלך למדינה אחת עם שני לאומים. אני יודע שזה רעיון פרובוקטיבי אבל אשמח לשמוע את הטיעונים שלך בזכות הרעיון הזה".

 

פגישה של נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין ורעייתו עם נשיא צ'כיה מילוש זמאן ורעייתו איוונה זמאנובה (צילום: מארק ניימן, לע
הנשיא ריבלין ונשיא צ'כיה זמאן(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

פגישה של נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין ורעייתו עם נשיא צ'כיה מילוש זמאן ורעייתו איוונה זמאנובה (צילום: מארק ניימן, לע
נשיא המדינה ריבלין ורעייתו עם נשיא צ'כיה זמאן(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

הבית הצ'כי ()
הבית הצ'כי, ירושלים

ריבלין השיב: "להיות מדינה יהודית מבלי להפסיק להיות דמוקרטית ולא דמוקרטית מבלי שתהיה יהודית. כשנולדתי היו 250 אלף יהודים בארץ ישראל. היום, אחרי 70

שנות עצמאות אנחנו תשעה מיליון אזרחים ומתוכם שבעה מיליון יהודים וברור לנו כי עלינו למצוא את הדרך לחיות יחד, כי לא נגזר עלינו לחיות יחד, נועדנו לכך ונוכל לקיים עתיד מצוין יחדיו". הנשיא הוסיף: "העם היהודי חזר לארצו והערבים שגרו בין הירדן לים התיכון כאן איתנו, ואנחנו צריכים למצוא דרך לחיות יחד. אם נבנה אמון נוכל להגיע להסכמה. אנחנו חולקים אדמה, חולקים ים אחד, רכבות, קשרים עם מדינות ערביות. אנחנו יכולים להיות גשר לעולם הערבי במזרח התיכון. אבל לפני הכל חייבים שכנינו לזכור שישראל היא עובדה קיימת תמיד".

 

מחר צפוי לחנוך הנשיא זמאן יחד עם ראש הממשלה נתניהו את בית צ'כיה שיהיה מרכז התרבות והכלכלה של צ'כיה בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מילוש זמאן בכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים