שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הנחתת InSight נחתה במאדים: תקדח בקרקע
  הנחתת של סוכנות החלל האמריקנית, ששוגרה מכדור הארץ בחודש מאי, נחתה בהצלחה באזור קו המשווה של כוכב הלכת השכן. הנחתת צפויה לקדוח בין היתר באדמת מאדים ואולי לספק את התשובה מדוע כדור הארץ ומאדים כה שונים

   

   

   

  עוד משימת מחקר לכוכב הלכת השכן: אחרי מסע למרחק של 484,773,006 ק"מ, שנמשך יותר מחצי שנה, נחתה הערב (יום ב') הנחתת InSight של סוכנות החלל האמריקנית באזור קו המשווה של מאדים. בחדר הבקרה של נאס"א פרצו בשמחה כשהתקבל האות כי הנחתת עברה בשלום את שלב הנחיתה. מדובר במשימה הראשונה של נאס"א שמיועדת לנחות על מאדים מאז הנחיתה המוצלחת של קיוריוסיטי באוגוסט 2012.

   

  בחדר הבקרה של נאס"א, עקבו בדאגה אחר השלבים המסובכים מההתנתקות מהחללית שהביאה את הנחתת למאדים ועד לנחיתה בכוכב הלכת השכן. בנאס"א הדגישו כי הם עדיין לא יודעים מה מצב הנחתת אחרי הנחיתה. בסוכנות החלל האמריקנית אמרו כי הם מקווים שהנחתת לא נחתה באזור שבו סלעים רבים. כמה דקות לאחר הנחיתה שלחה הנחתת תמונה.

   

  התמונה הראשונה שצילמה הנחתת במאדים (צילום: נאס
  התמונה הראשונה שצילמה הנחתת במאדים(צילום: נאס"א)

   

  אחד הראשונים לברך על ההישג היה סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס. הוא אמר כי עקב אחר הדקות הדרמטיות, שהסתיימו בנחיתה המוצלחת על מאדים.

  התמונה הראשונה שצילמה הנחתת במאדים (צילום: נאס
  התמונה הראשונה שצילמה הנחתת במאדים(צילום: נאס"א)

   
  ב-5 במאי שיגרה נאס"א חללית ועליה הנחתת InSight, שאמורה לקדוח בין היתר באדמת מאדים ואולי לספק את התשובה מדוע כדור הארץ ומאדים כה שונים.

   

  לנחתת שני כלים מדעיים עיקריים: האחד, מבחן חום שיקדח כ-5 מטרים אל תוך הקרקע, והשני, מכשיר למדידת רעידות באדמה. התצפיות יכולות לספק לא מעט מידע על המבנה וההרכב של מאדים, ובכך גם להביא להבנה טובה יותר של האופן שבו כוכבי לכת סלעיים נוצרים ומתפתחים, כך לפי המדענים המעורבים בפרויקט.

   

   

   

  הדמיה של מעבדת המחקר (הדמיה: נאס
  הדמיה של מעבדת המחקר(הדמיה: נאס"א)

   

  "למדנו על מאדים מבחוץ ומפני השטח שלו מאז 1965. למדנו על מזג האוויר, האטמוספירה, הגיאולוגיה והכימיה של פני השטח", אמרה לורי גלייז, מנהלת בפועל של המחלקה למדעים פלנטריים בנאס"א. "עכשיו אנחנו סוף סוף יכולים לחקור בתוך מאדים ולהעמיק את ההבנה על כוכב הלכת השכן שלנו".

   

  המשימה קיבלה את השם Insight, שמשמעותו "התבוננות פנימה", וגם ראשי תיבות של INterior exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport - כלומר "חקר פנימי באמצעות בחינה סייסמית, גיאודזיה והסעת חום". בנאס"א מגדירים את המשימה המדעית כמו בדיקת סימנים חיוניים של חולה: הדופק (הסייסמי) הטמפרטורה (הסעת החום) והרפקלסים - כלומר תנודות של כוכב הלכת. כל זה ייעשה בעזרת מערך המכשירים בנחתת הקטנה, שקוטרה כמטר וחצי (בלי הלוחות הסולאריים) ומשקלה כ-360 קילוגרמים.

   

  מערכת הנחיתה שלה היא שיחזור של המערכת שהנחיתה בהצלחה את הנחתת פניקס (Phoenix) בשנת 2008, והיא כוללת מצנח גדול המאט את נפילת החללית דרך האטמוספרה הדלילה של מאדים, ולאחר מכן שימוש ברקטות בלימה שיציבו את הנחתת בבטחה על שלוש רגליה.


  פורסם לראשונה 26/11/2018 19:06

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים