שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו יעביר את משרד החוץ לשר חדש עם מחסור תקציבי ענק
  מינוס של 330 מיליון שקל ושיתוק של הפעילות. זו תמונת המצב במשרד החוץ שאותו צפוי להעביר ראש הממשלה לשר אחר. גורם במשרד החוץ אמר: "נתניהו ריסק את משרד החוץ, ועכשיו מעביר אותו למישהו אחר"

   

  בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)
  ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)

   

  עדיין לא ברור את מי מתכוון ראש הממשלה בנימין נתניהו למנות לשר החוץ הבא, אך מה שכבר בטוח הוא ששר החוץ הבא בבעיה קשה: הוא יקבל אדמה חרוכה ומשרד חוץ משותק עם מחסור תקציבי של 330 מיליון שקל.

   

  נתניהו צפוי להחליט בימים הקרובים את מי למנות לתפקיד שר החוץ הבא אחרי שהחזיק בתפקיד מאז הקמת הממשלה הנוכחית במאי 2015. לא ברור מי יקבל את התפקיד - ישראל כץ, יובל שטייניץ, צחי הנגבי או יריב לוין - והאם מינויו יהיה רק כממלא מקום למשך שלושה חודשים או מינוי קבע.

   

  בקיצוץ הרוחבי האחרון התכווץ תקציב משרד החוץ ב-12 מיליון שקלים. בשנתיים האחרונות קיצצו מתקציב המשרד חמש פעמים. בשל הקיצוץ הקריטי, הפגיעה במשרד החוץ היא לא רק בתקציבי הפעילות אלא גם בהוצאות הקשיחות: שכירות, התקשרויות עם ספקים, רכב וכדומה. הפגיעה בתקציבי הפעילות אנושה: בשנה הבאה לא יהיו משלחות עיתונאים וקובעי מדיניות בארץ, לא יהיו כנסים, לא יהיה כסף לחגוג את ימי העצמאות, לממן ביקורים רשמיים של אח"מים בישראל, לא יהיה כסף לממן שליחויות מקצועיות של אנשי משרד החוץ בחו"ל, לא יהיה כסף לפעילות הסברה, לא יהיה תקציב למימון ניתוחי לב לילדים או למימון חלוקת מזון לאזורים נפגעי אסון.

   

  זאת ועוד: לא יהיה תקציב לשיפוץ בתי שגרירים. לא יהיה כסף להעסיק יועצים חיצוניים שמועסקים כבר שנים במשרד במגוון תחומים. בחודש ינואר יושבתו כל הפעילויות במשרד החוץ. בשנה הקרובה לא ייפתח קורס צוערים חדש, לא יהיו כמעט קורסים של מש"ב (המרכז לשיתוף פעולה בינלאומי) בישראל ובחו"ל ומספר המומחים שישראל שולחת לחו"ל יצומצם לקומץ בלבד.

   

  ואם לא די בכך: בעקבות הקיצוץ האנוש בתקציב, משרד החוץ הודיע על הפסקת מתן השירותים לכל משרדי הממשלה בחו"ל ומתנה כל מתן שירות ב"עמלה" של 12 אחוזים מההוצאה. בשל כך מבקש משרד האוצר לקנוס את משרד החוץ בנימוק שסידר לעצמו מקור הכנסה. גורם במשרד החוץ אמר: "נתניהו ריסק את משרד החוץ, ועכשיו מעביר אותו למישהו אחר. כל מי שייקח את התפקיד צריך להתנות את המינוי בהתחייבויות לכסף כי הוא יתקשה לתפקיד".

   

  ועד עובדי משרד החוץ מנסה לסכל כוונה של האוצר למסות את דמי הייצוג של הדיפלומטים בחו"ל מה שיוריד משכרם מאות דולרים בממוצע. שני מפגשי משא ומתן שהתקיימו עם האוצר הסתיימו ללא תוצאות והאוצר הודיע שכבר במשכורות השליחים הקרובות לא ישולבו דמי הייצוג לסוגיהם. בשל כך עתר ועד העובדים לבית הדין האזורי לעבודה וביקש להוציא צו מניעה.

   

  בהופעתו בוועדת החוץ והביטחון בשבוע שעבר נשאל נתניהו על ידי חברי כנסת על המשבר במשרד החוץ וחוסר יכולתו לתפקיד בשל היעדר תקציב. נתניהו הגיב בתמיהה ושאל את מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם שישב לצדו האם זה נכון. רותם הנהן לאישור ונתניהו נראה מופתע. לפני שנה התייצב שגריר ישראל בקמרון רן גידור בכנס השגרירים ושאל את נתניהו כיצד הוא חושב שהוא יכול לתפקיד עם תקציב פעילות של 15 אלף דולר. נתניהו השיב לו: "אתה גאון - אתה תצליח לעשות את זה בלי כסף". ואז הסתובב נתניהו למנכ"ל ואמר לו: "יובל, תטפל בו". גידור קיבל תוספת של 500 דולר.

   

  את המגעים החשאיים עם המדינות המוסלמיות שאינן מקיימות קשרים עם ישראל מנהל נתניהו באמצעות המוסד או המועצה לביטחון לאומי. כך למשל ביקורו בעומאן הוכן על ידי המוסד. הזמנתו של נשיא צ'אד אורגנה בלעדית על ידי ראש המל"ל מאיר בן שבת - ובמקביל נשלח לרב דרוקמן כדי למנוע את הפלת הממשלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  ראש הממשלה בנימין נתניהו
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים