שתף קטע נבחר

בגלל אנטנה: שביתה בבתי הספר העל-יסודיים בחולון

על רקע מאבקם של הורי תלמידים באורט חולון להסיר אנטנה צמודה, החליט ארגון המורים העל-יסודיים להשבית את הלימודים בעיר. בעירייה ובמשרד החינוך אומרים כי רמת הקרינה שנמדדה נמוכה בהרבה מהתקן

היום (ג') יושבתו הלימודים בכל בתי הספר העל-יסודיים בחולון על רקע מאבק הורי התלמידים בבית הספר אורט חולון ודרישתם להסיר את האנטנה המוצבת בסמוך למוסד החינוכי. כך הודיע אתמול ארגון המורים העל-יסודיים.

 

המאבק נגד הצבת האנטנה החל בתחילת שנת הלימודים ועד היום השביתו חלק מההורים בבית הספר את הלימודים. שלשום הודיעה עיריית חולון כי תסיר את הפאנלים באנטנה המשדרים לכיוון בית הספר, ואולם ארגון המורים, שהכריז לראשונה על השביתה כמה שעות לפני הודעת העירייה, סירב להודיע על ביטולה עד שלא תתחייב על כך בכתב. אתמול החליט בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב שלא להיעתר לבקשת עיריית חולון ובכך יצאה השביתה לדרך. "בחודש האחרון ארגון המורים הצטרף למאבק כדי לשמור על ביטחונם התעסוקתי של המורים ובריאותם של התלמידים והעובדים בבית הספר", נמסר אתמול מהארגון.

תלמידים במחאה על הקמת אנטנה סלולרית בחולון ()
מחאת התלמידים נגד האנטנה הסמוכה
 

"אנחנו רוצים שיורידו את כל האנטנה, ולמרות ההודעה של העירייה - היא לא הסכימה להתחייב על כך", אמר הבוקר ל-ynet אורן אללוף, ממנהיגי מחאת הורי התלמידים. "אנחנו חוששים שהם יתקינו את הפאנלים מחדש בלי שנשים לב. האנטנה הזו לא צריכה להיות שם ואנחנו דורשים הסרה מלאה. השופט בדיון אתמול אמר שעם אנטנה כזו ליד בית הספר - גם הוא לא היה שולח את ילדיו לבית הספר. הקרבה לבית הספר של האנטנה ורמות הקרינה שנמדדו גבוהות לעומת בתי ספר אחרים בארץ וזו מפצת ענקית שעומדת קרוב לבית הספר כי ילדים סובלים שם. אנחנו רוצים שיורידו את האנטנה לאלתר, וזו הדרישה היחידה שלנו".

 

הדר אללוף, שבנה נאור לומד בבית הספר, סיפרה הבוקר (שלישי) לאולפן ynet כי בסקר שנערך ע"י ההורים עלה כי תלמידים רבים סובלים מסחרחורות, בחילות וכאבי ראש. "היו, שלא נדע, מקרים של תלמידים ומורים שחלו בסרטן. אנחנו פשוט מפחדים לשלוח את הילדים לבית הספר, אנחנו לא מוכנים".

 

- גם משרד החינוך וגם המשרד להגנת הסביבה שלא נמצאו רמות קרינה חריגות

"הבאתי בודק קרינה באופן פרטי שבחן את הרמות בבית הספר ובכיתות, ורמות הקרינה גבוהות בהרבה לעומת בתי ספר אחרים בארץ. לפי חוק הקרינה המייננת הרמות הללו אסורות. בשנת 2004 נאסר על פי חוק להתקין אנטנות סלולריות ליד אזורי מגורים. לא מקשיבים לנו ולא עושים שום דבר. הילדים לא הולכים לבית הספר כבר חודשיים וחצי".

 

- אתם לא מאמינים לאף אחת מהרשויות, לאף נתון שהם מסרו?

"זה לא עניין של חוסר אמונה, הבדיקות העלו רמות גבוהות יותר ממה שדווח בהתחלה".

 

- אז מה עושים במשרדי הממשלה? הם מנסים לטייח את האמת?

"העירייה, בצעד ראשוני, הורתה על הסרת שלושה פנאלים שפונים לכיוון בית הספר. מבחינתנו זה צעד מבורך אבל לא מספק. אף אחד לא מבטיח לי שמחר או מחרתיים לא יוסיפו פאנלים נוספים. כל עוד האנטנה שם - הילדים ישארו בבית".

 

"שוכנענו ולו לכאורה כי ארגון המורים מנסה תקופה ארוכה להסדיר את נושא הסרת האנטנה הנמצאת בסמוך לבית הספר", נכתב בהחלטת בית הדין מאתמול. מאחר שעד היו לא נמצא פתרון ראוי לנושא, נראה כי הצעד הארגוני של השבתה חד-פעמית של יום הלימודים בחולון ננקט במוצא של אין ברירה". עו"ד סיגל פעיל, שייצגה את ארגון המורים נגד עיריית חולון, אמרה: "אני גאה בבית הדין לעבודה שהראה שוב למעסיק שיש לנהל משא ומתן ולא לרוץ להוציא צווי מניעה וגאה במורי ארגון המורים על הסולידריות והנחישות לפעול ביחד כדי לא לאפשר פגיעה בבטיחות העבודה בבית הספר ובתנאי ההעסקה של המורים".

 

מנגד, בעיריית חולון טענו עוד לפני החלטת בית הדין כי מדובר על "שביתה מיותרת". בשבוע שעבר אמרו כי "העירייה עושה כל מאמץ על מנת שכל התלמידים יחזרו ללימודים סדירים. נכון להיום, רוב ההורים כבר שולחים את ילדיהם לבית הספר. אנו קוראים לשאר ההורים לעשות זאת גם כדי למנוע פגיעה לימודית. למרות שכל המדידות בבית הספר הראו כי רמת הקרינה נמוכה בהרבה מהתקן, העירייה ממשיכה בהתנהלותה מול חברות הסלולר, על מנת להפיג את חששות ההורים".

 

גם במשרד החינוך טוענים כי רמות הקרינה שנמצאו אינן חריגות: "בדיקות שערכו בבית הספר על ידי גורמים מוסמכים מטעם המשרד להגנת הסביבה, לא העלו ממצאים של קרינה שמסכנת את התלמידים. עם זאת, בשל חששות ההורים, ננקטו שורה של צעדים כדי ליצור תחושה של מוגנות. בין הפעולות: מיסוך של כל כיתות הלימוד באמצעות מעבדת הקרינה של עמותת מלר"ז ושינוי כיוון האנטנה, כך שאין היא פונה עוד לבית הספר. לצד אלה, התקיימה הרצאה של מומחה בתחום הקרינה לקהילת הורי בית הספר במטרה להנגיש להם מידע מסודר בנושא. לנוכח האמור וחוות הדעת של הגורמים המומחים לנושא, במשרד קוראים להורים להשיב את התלמידים אל ספסל הלימודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות ההורים
מחאת ההורים והתלמידים
צילום: באדיבות ההורים
מומלצים