שתף קטע נבחר

פירמידות מוארות והפגנות: יורש העצר הסעודי במסע לשיקום תדמיתו

לראשונה מאז רצח העיתונאי חשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, יצא מוחמד בן סלמאן למסע מדיני שבשיאו ישתתף בפסגת ה-G-20 בארגנטינה. הוא ייפגש עם טראמפ ועל פי הדיווחים ביקש לפגוש גם את ארדואן - שהגיב: "נראה". בינתיים הוא התקבל בכבוד רב במצרים, אך בתחנה הבאה - תוניסיה - כבר מפגינים נגד ביקורו

 

 

יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, מנסה לשקם את תדמיתו הבינלאומית - בזמן שרצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול עדיין מטיל עליה צל כבד. בסוף השבוע שעבר יצא בן סלמאן למסע מדיני ראשון מאז הרצח שעורר זעם עולמי על סעודיה, גם בקרב בעלות בריתה. תחילתו של המסע במזרח התיכון - והוא יגיע לשיאו בסוף השבוע הקרוב בפורום 20 הכלכלות הגדולות בעולם (ה-G-20) בארגנטינה. שם, הוא אף צפוי להיפגש עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

 

הערב (ג') נחת בן סלמאן בתוניסיה, לאחר שאתמול הגיע למצרים בתום שני ביקורים אוהדים באיחוד האמירויות הערביות ובבחריין. גם בקהיר התקבל יורש העצר בכבוד: נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי קיבל את פניו בנמל התעופה בקהיר, והפירמידות בגיזה הוארו בצבעי דגל סעודיה. סוכנות הידיעות המצרית ממלכתית MENA דיווחה כי שני המנהיגים "ידונו על חיזוק והרחבת היחסים הבילטראליים בין שתי המדינות בכמה תחומים".

מצרים פירמידות מוארות דגל סעודיה לכבוד ביקור מוחמד בן סלמאן ()
התקבל בכבוד במצרים. הפירמידות בגיזה מוארות בצבעי דגל סעודיה
מצרים סעודיה מוחמד בן סלמאן עבד אל-פתאח א-סיסי סיסי (צילום: רויטרס)
"ידונו בחיזוק והרחבת היחסים". א-סיסי מקבל את בן סלמאן בנמל התעופה(צילום: רויטרס)

מצרים סעודיה מוחמד בן סלמאן עבד אל-פתאח א-סיסי סיסי (צילום: רויטרס)
פגישת א-סיסי ובן סלמאן(צילום: רויטרס)

העיתון "אל-קודס אל-ערבי" היוצא לאור בלונדון דיווח כי במצרים התקיימו הפגנות נגד ביקורו של בן סלמאן, אולם לא היה להן כל אזכור בתקשורת המצרית וגם לא ברשתות החברתיות.

 

את יורש העצר מלווים כמה בכירים בממשל הסעודי, בהם גם שרי החוץ, המסחר והפנים, וכן ראש המודיעין הסעודי. הערב צפוי בן סלמאן להמשיך לביקור בתוניסיה, ומשם לאלג'יריה ומאוריטניה - לפני שיטוס לארגנטינה.

 

בפסגת ה-G-20 בבואנוס איירס ישתתף גם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושאולו אמר הבוקר כי בן סלמאן ביקש להיפגש עם ארדואן, וכי "לפי שעה אין סיבה שלא ניפגש איתו". עם זאת, לפי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, התגובה של ארדואן לבקשה הייתה: "נראה".

 

בסוף השבוע, תקף שר החוץ צ'בושולו בחריפות את טראמפ על הצהרותיו המפויסות כלפי יורש העצר הסעודי בדבר אחריותו לחיסול העיתונאי חשוקג'י. "התנהגותו של הנשיא משדרת שלא משנה מה יקרה - הוא יעלים עין", אמר בריאיון לרשת CNN בשפה הטורקית. "הגישה שלו שגויה. כסף זה לא הכל, ואסור לנו להתעלם מערכים אנושיים בסיסיים", אמר. הוא הוסיף כי "תגובתו של טראמפ לחקירת ה-CIA על אודות הרצח, שבה אמר 'אולי הוא כן עשה את זה, ואולי לא' היא מעניינת. אין לנו מושג על מה הוא מתבסס".

נשיא טורקיה ארדואן חונך את המסגד הגדול ב גרמניה קלן (צילום: AP)
"אין סיבה לא להיפגש, נראה". ארדואן(צילום: AP)

סעודיה מוחמד בן סלמאן קריקטורה המסור עיתון אל-ערבי אל-ג'דיד ()
בן סלמאן - "המסור". הקריקטורה הבוקר ב"אל-ערבי אל-ג'דיד"

ארדואן עצמו פרסם בתחילת החודש טור ב"וושינגטון פוסט" והאשים את השלטונות בסעודיה באחריות לחיסולו של חשוקג'י. ארדואן הבהיר כי הוא יודע שההוראה לחסל את העיתונאי הגיעה מהדרגים הגבוהים ביותר בממלכה הסעודית - ודאג להעביר את כל המידע שברשותו לבעלות הברית של טורקיה, בהן גם ארה"ב.

 

"אני רוצה להבהיר שטורקיה וסעודיה מנהלות מערכת יחסים חברית, וכי איני מאמין ולו לרגע אחד שהמלך סלמאן הורה על הרצח", רמז ארדואן לזהותו של אותו דרג גבוה ביותר בממלכה. "אין לי כל סיבה להאמין שהרצח משקף את המדיניות הרשמית של סעודיה, וזה לא יהיה נכון לראות ברצח כגורם למתיחות בין המדינות. עם זאת, החברות ארוכת השנים שלנו עם ריאד לא תגרום לנו להעלים עין מהרצח הנפשע הזה".

 

 

בתוך כך, הבוקר, פורסמה בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" קריקטורה ביקורתית נגד מסעו המדיני של בן סלמאן, ובה הוא כונה "המסור" על רקע הדיווחים על ביתור גופתו של חשוקג'י. אתמול, עשרות הפגינו בבירת תוניסיה נגד ביקורו המתוכנן של בן סלמאן - וההפגנה, למרות גודלה המצומצם, זכתה לסיקור תקשורתי נרחב.

 

המפגינים נופפו בשלטים וקראו "בן סלמאן, אתה הרוצח מספר 1". כחלק מההפגנה, הועלה מיצג סאטירי שבו הוצג יורש העצר הסעודי כליצן נלעג שמנופף בחלקי גופות. עוד נתלו שלטי ענק שבהם נכתב, בין היתר, "לא אהלן ולא סהלן לבן סלמאן בתוניסיה" ו"לא לטמא את אדמת תוניסיה".

תוניסיה מחאה נגד ביקור מוחמד בן סלמאן סעודיה (צילום: רויטרס)
מנופף בחלקי גופות. המיצג נגד בן סלמאן בתוניסיה(צילום: רויטרס)

תוניסיה מחאה נגד ביקור מוחמד בן סלמאן סעודיה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

תוניסיה מחאה נגד ביקור מוחמד בן סלמאן סעודיה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

תוניסיה מחאה נגד ביקור מוחמד בן סלמאן סעודיה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

תוניסיה מחאה נגד ביקור מוחמד בן סלמאן סעודיה (צילום: AFP)
ההפגנה נגד בן סלמאן בתוניסיה(צילום: AFP)

תוניסיה מחאה נגד ביקור מוחמד בן סלמאן סעודיה (צילום: AP)
(צילום: AP)

תוניסיה מחאה נגד ביקור מוחמד בן סלמאן סעודיה (צילום: AFP)
כרטיס אדום לבן סלמאן(צילום: AFP)

תוניסיה מחאה נגד ביקור מוחמד בן סלמאן סעודיה (צילום: AFP)
לא אהלן ולא סהלן לבן סלמאן בתוניסיה(צילום: AFP)

תוניסיה מחאה נגד ביקור מוחמד בן סלמאן סעודיה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

המפגינים לא מחו רק על פרשת חשוקג'י, אלא גם על הפגיעה בזכויות נשים סעודיה, על הפגיעה בחופש המידע והעיתונות, על "פשעי המלחמה של סעודיה" בתימן, וגם נגד העמדה של בן סלמאן בנוגע לסוגיה הפלסטינית ועמדתו, שנתפסת כחיובית, כלפי ישראל. המפגינים מחו גם נגד ממשלתם וטענו כי היא "נותנת לסעודיה לקנות את המדינה בכסף" - זאת על רקע דיווחים ולפיהם סעודיה מתכוונת להעביר לתוניסיה סכומי כסף גדולים.

 

גם לשכת העיתונאים בתוניסיה הביעה את התנגדותה לביקור בן סלמאן, ומסרה בהודעה מטעמה כי "לא ניתן שתוניסיה תהיה מקום להלבנת פשעי מלחמה. משפחת אל-סעוד מעורבת בפשעי מלחמה באדמות תימן".

 

באלג'יריה לא דווח על הפגנות, אולם כמה פוליטיקאים הביעו בריאיונות לתקשורת התנגדות לביקור. כך למשל עבד אל-רזאק, יו"ר תנועת האופוזיציה "מוג'תמעה" המזוהה עם "האחים המוסלמים", אמר כי "בן סלמאן לא רצוי באלג'יריה. לארח אותו בעת הזו יפגע בתדמית של אלג'יריה בקרב מדינות העולם הערבי והעולם כולו". 

 

ארגון זכויות האדם הבינלאומי "Human Rights Watch" פנה אתמול לממשלת ארגנטינה וביקש ממנה לחקור את בן סלמאן על מעורבותו ברצח חשוקג'י עם הגעתו לבואנוס איירס. זאת, בהסתמך על סעיף בחוקה הארגנטינאית הנוגע לחקירת פשעי מלחמה. ממשלת ארגנטינה טרם הגיבה לפנייה.

ג'מאל חשוקג'י סעודיה טורקיה ארה

בשבוע שעבר דווח כי סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב מחזיקה בהקלטה של בן סלמאן שדרש מהכפופים לו "להשתיק את חשוקג'י בהקדם האפשרי". ב"הורייט" הטורקי נכתב כי ראש ה-CIA, ג'ינה האספל, נחשפה לתמליל ההקלטה בביקורה באיסטנבול. יום לאחר מכן הדגיש טראמפ כי הברית עם בן סלמאן חשובה לו במיוחד: "ללא סעודיה ישראל תהיה בצרה", הוא אמר לכתבים מחוץ לאחוזתו בפלורידה. "בעלת הברית שלנו מתעקשת שהמלך סלמאן, בנו מוחמד ובכירי הממלכה לא ביצעו את הזוועה הזאת", הוסיף.

 

עם זאת, טראמפ הציע להפנות את האצבע המאשימה לכיוון אחר: "אולי העולם צריך לשאת באחריות, בגלל שהעולם הוא מקום אכזר". יום קודם לכן, טראמפ שיבח את סעודיה על רקע ירידת מחירי הנפט בעולם וכתב בטוויטר: "ההוזלה בנפט נהדרת! כמו קיצוץ במסים לארה"ב ולשאר העולם. תודה לך סעודיה, אבל בואי נוזיל עוד".

 

הרצח, כאמור, עורר זעם עולמי על סעודיה והוליד קריאות לסנקציות על ריאד. גם הפסגה הכלכלית היוקרתית בריאד נפגעה קשות - גופי התקשורת הגדולים פרשו משיתוף הפעולה עם הוועידה, וההרצאות נותרו חצי ריקות. הטלטלה שאליה נגררה סעודיה בעקבות הרצח החלישה את מעמדו של בן סלמאן בבית המלוכה ויש נסיכים שמנסים לקדם מהלך להחלפתו, כך שלא ימונה למלך בעתיד.


פורסם לראשונה 27/11/2018 12:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפירמידות מוארות בדגל סעודיה
מומלצים