שתף קטע נבחר

שכן של הנערה שנרצחה: "החשוד התעלל בה והכה אותה באופן קבוע"

מבקש מקלט מאריתריאה, שהתגורר סמוך לסילבנה צגאיי, סיפר ל-ynet כי היה עד לאלימות מצד החשוד ברציחתה: "כשטספברהן גילה שהילדה לקחה כסף, הוא הרביץ לה". מנהל ביה"ס שבו למדה המנוחה: "לא היה שום סימן". עמותה שמסייעת לאריתריאיות בקריאת זעקה לממשלה: "דמנו הופקר"

 

הנרצחת אמש בתל אביב, סילבנה צאגיי ()
הנרצחת סילבנה צגאיי
 

דג'ן מנגשה, מבקש מקלט מאריתריאה, גר בעבר בשכנות לנערה סילבנה צגאיי (13) שנרצחה בשכונת התקווה בתל אביב. במהלך השנה שבה היה שכן של הנערה ואמה, כשגרו בדירתן הקודמת בשכונת פלורנטין בדרום העיר, נחשף מנגשה לטענתו לאלימות קשה מצד בן זוגה לשעבר של האם, החשוד ברצח סילבנה. "הוא התעלל בילדה והכה אותה באופן קבוע", סיפר הבוקר (יום ג') מנגשה ל-ynet.

 

על אחד המקרים שלהם היה עד סיפר השכן לשעבר: "הגרוש של האם היה מעביר לה דרך הילדה כסף בכל חודש, פעם אחת הוא נתן לה 2,000 שקל והיא לקחה מתוכם 100 שקלים כדי לקנות משהו עבור עצמה. כשבן הזוג של האם גילה את זה, הוא הרביץ לילדה והיא ברחה אלינו וסיפרה לנו. אחר כך היא חזרה הביתה. הייתה התעללות קבועה בבית הזה. סילבנה הייתה ילדה מהממת".

 

אלי נחמה, מנהל בית הספר "ביאליק רוגוזין" שבו למדה סילבנה בכיתה ח', סיפר כי הצוות לא הבחין במשהו חריג. לדבריו, "אנחנו מכירים אותה שנתיים. היא השתלבה, הייתה חייכנית, צוחקת ומדברת. ביום ראשון היא הייתה כאן, והם יצאו לסיור לימודי. גם אתמול היא הייתה, המחנכת שלה הייתה ביום חופשי. בדקנו וביררנו - לא היה שום סימן שמעיד על משהו, לא ידענו על החוויות שהיא עוברת, זו הפתעה גמורה לנו כבית ספר".

 

מנהל בית הספר, שמשרת רבים מילדי העובדים הזרים בתל אביב והסביבה, סיפר כי חבריה של סילבנה זוכים לתמיכה צמודה מאז היוודע האסון. הוא ציין עוד כי "זו שעה עצובה. להיות איש חינוך זה מקצוע מאוד קשה, אי אפשר להסביר כמעט דבר כזה. מותר לבכות, מותר לשתוק, מותר להיבהל. אמרתי לתלמידים שאני מצפה שכל אחד יהיה פה בשביל עצמו ובשביל השני. הגדולים הפגינו בגרות מדהימה ועזרו עם הקטנים. צריך לתמוך גם בהורים ובמורים".

 

נחמה הוסיף כי בית הספר מסייע גם לאמה של הנערה: "פגשנו את האם, דבר ראשון שעשינו זה להתייצב ולהגיד, נעזור לכם במה שאנחנו יכולים. לפעמים זה גם בלי מילים. יד שמנסה להרגיע אותה, היא הייתה במצב מאוד קשה וזה טבעי. אני חושב שהנוכחות שלנו מאוד עזרה כשאמרנו לה כמה היא אהובה, כמה לא נשכח את הבת שלה. האימא שבר כלי".

דג'ן נגשה, מבקש מקלט מאריתראיה, שנתן עדות בנוגע לרצח סילבנה צאגיי אמש ()
השכן לשעבר מנגשה

החשוד ברצח הילדה בת ה-12 בתל אביב ()
החשוד ברצח טספסיון

במקביל, המרכז הקהילתי לנשים אריתריאיות שנמצא בשכונת פלורנטין פרסם הודעה תקיפה בעקבות רצח הנערה: "ממשלת ישראל, דמנו הופקר ואנחנו מצויות בקו האש. אנא הקשיבו לזעקתנו, אנא הפסיקי את הלחץ שאותו את מפעילה עלינו והפעילי במקום מדיניות מסודרת כדי שנוכל למצות את זכויותינו כנשים בעולם הזה, כדי שנוכל לפנות לרשויות הרווחה ולרשויות המבצעות, ולקבל מענה הולם ובכך להימנע מעוד סיפורים כאלה".

 

המרכז פועל באמצעות עמותה שהוקמה על ידי מבקשות מקלט אריתריאיות בסיוע של פעילות ישראליות. בזעקת הנשים נאמר עוד כי "החיים בישראל לא פשוטים עבורנו, סבלנו רבות במהלך מסע הפליטות, וכאן בישראל מאחר שלא קיבלו אותנו כפליטות - הופקרנו להתמודד לבדנו. הרבה מהגברים שהגיעו לישראל חוו טראומות רבות וכמותנו לא עברו שום תהליך שיקומי, ואם זה לא מספיק - ממשלת ישראל הפעילה עלינו לחץ כבד מהרגע שהגענו ועשתה כל שביכולתה כדי לגרום לנו להרגיש לא רצויים.

 

"לצערנו, לא מעט גברים פונים לאלכוהול, מה שמוביל בהרבה מהמקרים לאלימות כשהנפגעות הראשונות הן אנחנו, הנשים שצריכות להתמודד מול כל זה בבתיהן. כשאנחנו פונות למשטרת ישראל לעזרה, פעמים רבות אנו נותרות ללא מענה ונאלצות להתמודד שוב לבדנו".

דלת ביתה של סילבנה צאגיי שנרצחה אמש בתל אביב (צילום: רועי רובינשטיין)
מחוץ לביתה של הנרצחת בשכונת התקווה, הבוקר(צילום: רועי רובינשטיין)

 

מיכל פינצ'וק, מנכ"לית א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל, אמרה: "אנו אבלים ומבכים את מותה של סילבנה. הכרנו אותה במועדון הנוער של א.ס.ף, שאליו הגיעה, כמו נערות ונערים רבים נוספים, בניסיון למצוא מקום בטוח לגדול בו, במציאות של חיים בשולי החברה הישראלית, ללא יציבות וללא ביטחון.

 

"יש להעניש את הרוצח בכל חומרת החוק, אך הרצח של סילבנה יכול היה להימנע אם דלתות לשכות הרווחה היו נפתחות בפני מבקשי מקלט. נשים וילדים מבקשי מקלט לא מקבלים את הסיוע שמגיע להם במרכזי אלימות במשפחה, ומשרד הרווחה לא מעביר תקציבים לטיפול ראוי לילדים בסיכון. אתמול, סילבנה שילמה את המחיר על ההפקרות הפושעת הזו".

 

אביו של החשוד ברצח: "הוא פושע וטיפש"

במקביל נמשך המצוד אחר החשוד ברצח, טספברהן טספסיון, אף הוא אזרח אריתריאה. טקלאב, אביו של החשוד, אמר הבוקר כי "בני הוא פושע, טיפש ומשוגע. לא האמנתי שהוא ירצח את הילדה, היה עדיף שהוא היה רוצח אותי".

 

האב סיפר כי בנו נפרד מאמה של הילדה לפני שלושה חודשים. "הוא כעס על אימא של הילדה, והם נפרדו. אין לי מושג למה. אמרתי לו שהם צריכים לעבוד על מערכת היחסים שלהם. האימא של הילדה היא אישה ממש טובה, הבעיה היא איתו, הוא מאוד טיפש".

אביו של החשוד ברצח הנערה בת ה-12 בתל אביב (צילום: רועי רובינשטיין)
טקלאב, אביו של החשוד ברצח(צילום: רועי רובינשטיין)

 

טקלאב שהה בעבודתו בבית מלון כשקיבל אמש את ההודעה המרה. "בשעה 23:00 בלילה קראו לי ואמרו לי שהבן הרג את הילדה. הגעתי לבית המשפחה מיד, התקשרתי גם לאימא כדי לשאול מה קרה ושוטר אמר לי להגיע לתחנת המשטרה ביפו כדי לספר את כל מה שאני יודע".

 

האב, שהיה מאוד נסער ולא הפסיק למרר בבכי, הוסיף כי בנו הועסק בבית קפה ברמת גן. "אנחנו בנתק כבר כמה שנים, הוא לא מקשיב לי, הרבה אנשים אמרו לו להשלים איתי. אני מאוד עצוב, היה עדיף שהוא היה רוצח אותי".

 

בית משפט השלום בתל אביב נעתר הבוקר לבקשת המשטרה להתיר את פרסום פרטיו של החשוד ברצח. הציבור התבקש לגלות ערנות ולסייע באיתורו של החשוד. במשטרה הדגישו כי בעת איתור החשוד יש להתקשר מיידית למוקד 100.

 

דוברת מחוז תל אביב במשטרה, סגן-ניצב מירית בן מיור, התייחסה בריאיון לאולפן ynet לעיכוב בפרסום פרטיו של החשוד ברצח: "בשלב הראשוני של החקירה הוצאנו צו איסור פרסום. ברגע שהחקירה אפשרה - ביקשנו מבית המשפט לאשר את פרסום תמונתו של החשוד".

 

חקירת האירוע העלתה כי אמה של סילבנה ניסתה להשיגה בטלפון בשעות הערב, ולאחר שהבת לא ענתה - מיהרה האם לבית ברחוב הונא, ושם גילתה את גופת הבת שהוכתה למוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים