שתף קטע נבחר

פרויקט לקידום השלום: "להשאיר את האגו מחוץ לחדר המו"מ"

תנועת "נשים עושות שלום" ארגנה כנס המחבר בין גורמים בארץ ובעולם במטרה להציע פתרונות לקידום שלום במזרח התיכון. "לנשים יש יכולת להבין טוב יותר את הצד השני" אמרה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, שהשתתפה באירוע

  

 

קונגרס אינטראקטיבי ראשון מסוגו של תנועת "נשים עושות שלום" התקיים היום (ג') באוניברסיטת תל אביב ובמהלכו הקהל, יחד עם מומחים ומומחיות מהארץ ומהעולם, חשבו על אפשרויות להסרת החסמים בדרך לשלום במזרח התיכון. בימים הקרובים יוגש לממשלה נייר עמדה עם המלצות ופתרונות שעלו בכנס.

ציפי ליבני בקונגרס נשים עושות שלום (צילום: מוטי קמחי)
לנשים יש יכולת טובה להקשיב לצד השני". לבני(צילום: מוטי קמחי)
 

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, שלקחה חלק בפרויקט אמרה: "החסם העיקרי בהשגת שלום הוא מנהיגים, והבשורה הטובה היא שאפשר להחליף אותם. אני ראיתי את ההבדל בין גברים לנשים כשניהלתי את תהליכי השלום. כשאנחנו נכנסות לחדרי המשא ומתן אנחנו משאירות את האגו בחוץ. יש לנו יכולת להבין ולהקשיב לצד השני. דבר נוסף שאנחנו משאירות מחוץ לחדר זה את הרצון לרוץ לספר לחברה. אין לכם מושג לכמה הישגים הגענו שאף אחד לא ידע עליהם."

 

לבני הוסיפה: "התפיסה שיש שתי אופציות, או כניעה לחמאס או מלחמה - היא שקר. זה נועד לתת הסבר לאירוע שבו ראש ממשלת ישראל לצערי נכנס לפאניקה מהחמאס ואישר להעביר לארגון הטרור את הכסף. אני יודעת שיש שאומרים 'נולד מנהיג, נתניהו. הוא לא עשה מלחמה. הוא מנע מלחמה', נכון, אבל הוא גם מונע מאיתנו שלום ואנחנו לא צריכים להסתפק רק במי שברגע נתון לא יצא למבצע צבאי. אנחנו צריכים לדרוש יותר. מגיע לנו יותר".

צחי הנגביבקונגרס נשים עושות שלום (צילום: מוטי קמחי)
"החזון ינצח". הנגבי (צילום: מוטי קמחי)
  

"ממשלה אחראית הייתה צריכה לצאת עכשיו למהלך מדיני ולא לחכות לנשיא ארה"ב שיניח את האופציה על השולחן. ביום שנגיע לשלום עם הפלסטינים כל מדינות ערב יעשו איתנו שלום, דיברתי איתם יותר מפעם אחת. אנחנו יכולים לקבל כאן ברית אסטרטגית ביטחונית. אבל בשביל זה צריך הנהגה שרוצה את זה". 

 

השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי שלקח גם הוא חלק באירוע אמר: "כשישבתי במקלט בגיל 10 לא חשבתי שאחרי כמה עשרות שנים אנהל משא ומתן עם המדינה שתקפה אותנו על פרויקט תעלת הימים שנוגע למיליוני בני אדם ונותן להן לטעום את טעם השלום. האמונה מנצחת, הכוח והחזון שלכן ינצחו, אני מצדיע לכן ועוזר במה שצריך".

 

הנגבי ציין כי ינסה להעביר את חוק חלופות מדיניות תחילה של נשים עושות שלום, שמטרתו לחייב את מקבלי ההחלטות לבחון חלופות לפתרון

הסכסוך, בשגרה ובחירום.

 

ניקולאי מלאדנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון בירך על היוזמה: "אף אדם לא צריך לחיות תחת האיום הטילים, זו אחריותנו לוודא שיהיה שלום בדרום. עזה על סף מלחמה נוספת. אני גאה לומר שהמאמצים שלנו נשאו פרי בשלושת החודשים האחרונים ומנענו מלחמה". הוא הוסיף: "בעזרתכן אנחנו מראים לעולם את הסיפור של מי שמוכן לעשות שלום. אנו חייבים ליצור את התנאים שיאפשרו לפוליטיקאים לקדם זאת". 

 

נשים עושות שלום היא תנועת שטח בלתי מפלגתית, המונה מעל ל-40 אלף פעילות מכל הקשת הפוליטית. התנועה אינה תומכת ביוזמה ספציפית, אלא פועלת לקידום תמיכה ציבורית רחבה לטובת הסכם מדיני, מתוך אמונה שנשים צריכות לקחת אחריות על עתיד ילדיהן ומתוך התפיסה ששילובן בהליכי פיוס מגבירים את הסיכוי לשלום.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יו"ר האופוזיציה ציפי לבני
צילום: מוטי קמחי
מומלצים