שתף קטע נבחר

התוכנית: לחלץ נאשמת בעבירות מין דרך השחרת השרה שקד

חשיפה: מקורבי מלכה לייפר, מנהלת בית ספר חרדי באוסטרליה שהואשמה בעבירות מין וברחה לארץ, שכרו את יועץ התקשורת רונן צור כדי שיכין קמפיין למניעת הסגרתה. הוא גיבש את קמפיין "השקד הרקוב" נגד שרת המשפטים שאמורה לחתום על ההליך. מטעמו של צור: "לא נוהגים לדבר על לקוחותינו"

הקמפיין נגד שקד ()
הקמפיין נגד שקד

המטרה: למנוע את הסגרתה לאוסטרליה של מלכה לייפר, מנהלת בית ספר חרדי לבנות במלבורן שנאשמת בביצוע עבירות מין בעשרות מתלמידותיה. השיטה: לצאת בקמפיין השחרה נגד שרת המשפטים איילת שקד, שאמורה לחתום על הליך ההסגרה.

 

לייפר נמלטה לישראל באוגוסט 2014 ומצאה מקלט בקהילה החרדית בעמנואל. אחרי שהתיישבה בארץ, הפרקליטות ביקשה מבית המשפט כי יכריז עליה כבת הסגרה. ביוני 2016 הופסק הליך ההסגרה, לאחר שבחוות דעת פסיכיאטרית נקבע שהיא אינה כשירה לעמוד לדין. בהמשך התכנסה הוועדה הפסיכיאטרית שלוש פעמים וקבעה כי היא עדיין לא כשירה, עד שבמרץ השנה הוגשה לבית המשפט חוות דעת פסיכיאטרית שקבעה שלייפר כשירה לעמוד לדין. מאז היא נמצאת במעצר.

 


הקמפיין נגד שקד ()
קמפיין ההשמצות המתוכנן. שקפים מתוך המצגת שהכין היועץ צור

כעת מתברר שמתחת לפני השטח, במקביל להליך המשפטי, התארגנו גורמים שונים, ובהם בעלי ממון, לפעול לסיכול הליך ההסגרה שמנוהל על ידי משרד המשפטים, הפועל מול מקבילו האוסטרלי. הם שכרו את שירותיו של איש יחסי הציבור רונן צור, שאמור היה לקדם את הקמפיין שמנהלת משפחת לייפר נגד מה שהם מכנים "הסגרת הסבתא בת ה־51 לרשויות האוסטרליות". 

 

במשך תקופה ארוכה קיימו מארגני הקמפיין דיונים, עד שבישיבה שהתקיימה ממש לאחרונה הוצגו דרכי הפעולה המתוכננות. התוכנית כללה הצעה לגייס פסיכיאטר שיסכם את כשלי הטיפול בלייפר ויסביר שהיא אינה כשירה להסגרה. כמו כן הוצע לגייס עורכי דין שיבקשו להגיש תלונה נגד הרופאים הפסיכיאטרים שטיפלו בלייפר בשל רשלנות רפואית.

 

חלק אחר בתוכנית כוון נגד שרת המשפטים שקד. במצגת שבה פורטה התוכנית, שנקראה "השקד הרקוב", נכתב בין היתר: "מאז כניסתה לתפקיד, לשרת המשפטים יש אג'נדה ברורה - לכל חשוד בביצוע עבירה עומדת חזקת החפות... בתנאי שאתה מקורב אליה". כן פורטו במצגת "הוראות פעילות" נגד שקד: "נחשוף את התנהלותה הבזויה של השרה שקד בתיק לייפר, את הקשר התמוה בין השרה לבין אנשי הון ושלטון באוסטרליה ואת המחדלים המטלטלים של מערכת המשפט".

הקמפיין נגד שקד ()
הקמפיין

לייפר בבית המשפט (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
לייפר בבית המשפט(צילום: שאול גולן)

בנוסף לסרטונים המציגים את "מחדלי מערכת המשפט" ואת סיפורה האישי של "הסבתא מלכה לייפר" התכוונו יוצרי הקמפיין לטעון, תחת הכותרת "גודעים את ענף השקד", כי השרה מקורבת לשופטים שדנים בתיק לייפר. אחת הפעולות המתוכננות הייתה להגיש עתירה לבג"ץ באמצעות עורך דין פלילי בכיר (אייל בסרגליק או ששי גז) ולטעון ששקד מתערבת בצורה בוטה בהליך המשפטי. בשקף אחר במצגת נטען כי השופטים שדנו בעניינה של לייפר ראו ציוץ של שקד בנושא - ולכן הושפעו מעמדתה.

 

בינתיים הקמפיין לא יצא לפועל, ולא ברור אם הוחלט לדחות אותו למועד מאוחר יותר או לבטלו. 

 

במקביל, אותם גורמים פנו בשלב מסוים לפרקליט בועז בן צור כדי שיטפל בהליך המשפטי. עו"ד בן צור החליט שלא לייצג אותם, ואינו מייצג את משפחת לייפר בכל הליך שהוא. 

 

מחברת הבת של יועץ התקשורת רונן צור, רוזנבאום תקשורת, נמסר בתגובה: "במסגרת עבודתנו עולים רעיונות שונים ומגוונים לטיפול בלקוח, כשבאופן טבעי לא כולם צולחים את שלב סיעור המוחות. מעבר לכך אין אנו נוהגים לדבר על לקוחותינו, וכך נפעל גם במקרה זה".

 

מלשכת השרה שקד נמסר אמש: "שרת המשפטים לא תירתע מכל קמפיין מגמתי ושקרי נגדה. השרה שקד תפעיל את סמכותה במידת הצורך, ואין בכוונתה להיכנע לאיומים. ככל שבית המשפט יחליט שמלכה לייפר בת הסגרה לאוסטרליה, שקד לא תהסס לפעול להסגרתה כדי למצות עימה את מלוא חומרת הדין".

 

ואילו ממשפחת לייפר נמסר בתגובה: "ככל שאנו מתעמקים בפרשה, כך ישנם יותר ויותר סימני שאלה סביב גורמים אלו ואחרים שצריכים להטריד את כלל הציבור בישראל. כמשפחתה של מלכה אנו מחויבים לשאול את השאלות הקשות, ומבקשים להבין איך יכול להיות שסבתא יושבת כבר תשעה חודשים במעצר כשבריאותה מידרדרת מיום ליום, וזאת מבלי שנחקרה אפילו פעם אחת. זה סיפור בלתי נתפס שקורה לא בטורקיה ולא באיראן אלא בישראל בשנת 2018".

 

ח"כ מיכל בירן מהמחנה הציוני הגיבה באומרה: "ניסיון ההשחרה של השרה שקד מצד מקורבי לייפר הוא עוד אחד מהמהלכים המניפולטיביים שאפיינו את התנהלותם לאורך כל הדרך. אני מלווה את נפגעות התקיפות המיניות של לייפר זה שנתיים, ויודעת מקרוב כי מדובר באישה שלא בוחלת באמצעים. הגשתי שאילתה לשרה שקד בדרישה להבין כיצד יכול להיות שישראל מספקת אכסניה למי שנחשדה במעשים חמורים באוסטרליה, תוך שהיא מהווה סיכון לתלמידות ישראליות. שקד בתגובה הניעה את משרד המשפטים, וכיום לייפר נמצאת בעיצומו של תהליך ההסגרה תוך כדי שהיא נתונה במעצר, כראוי. מדובר בניסיון שקוף לערער את מערכת המשפט כדי למנוע מאישה שפגעה בעשרות נערות לתת את הדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים