שתף קטע נבחר

המחבל מברקן עדיין חופשי. אביו הואשם: ידע שתכנן פיגוע

כמעט חודשיים חלפו מרצח קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי במפעל "אלון": המחבל אשרף נעאלווה טרם נתפס והמצוד נמשך. אביו הואשם באי מניעת פשע, אף שניסה למנוע מבנו לבצע פיגוע: ידע שהוא התאמן בנשק וניסה לאחר הפיגוע למכור את רכבו

 

 

המחבל מברקן עדיין לא אותר, והיום הוגש כתב אישום נגד אביו: לבית המשפט הצבאי בשומרון הוגש כתב אישום נגד אביו של המחבל שרצח את קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי באזור התעשייה ברקן. כתב האישום מייחס לאב עבירות של אי מניעת עבירה ושיבוש הליכי משפט.

 

מכתב האישום עולה כי האב ידע שבנו אשרף נעלאווה מתאמן בנשק המצוי ברשותו ושברצונו לבצע פיגוע. בנוסף, האב פעל למכירת רכבו של המחבל במטרה להעלימו, ומשלא הצליח החביא את הרכב. כתב אישום זה מצטרף לכתבי אישום נוספים בפרשה נגד מעורבים אחרים שלא מנעו את הפיגוע. עם הגשת כתב האישום ביקשה התביעה הצבאית את הארכת מעצרו של האב עד תום ההליכים.

 

עוד עולה מהאישום כי אביו של המחבל שמע מאשתו בחודש ספטמבר כי בנם מתאמן בירי בנשק סמוך לביתם, וכי בכוונתו למכור את הרובה. האב, לפי כתב האישום, פנה לבנו ואף הפציר בו שימכור את הנשק - "לבל יחרב ביתם".

 

חלוקת צו הריסה לבית המחבל אשרף נעאלווה הרוצח בברקן (צילום: דובר צה
כוחות צה"ל במצוד אחר אשרף נעלוואה(צילום: דובר צה"ל)

מצוד אחר אשרף נעאלווה (צילום: דובר צה
כוחות צה"ל במצוד אחר אשרף נעלוואה(צילום: דובר צה"ל)

 

 

שבועיים לפני הפיגוע, כך לפי האישום, פנה המחבל לאמו ואמר לה כי "נמאס לו מהחיים" ולכן הוא מתכוון לבצע פיגוע שבמהלכו "ימות כשאהיד". המחבל אף הזהיר את אמו כי הצבא עלול להגיע לביתם על מנת לבצע בו חיפושים. האם עדכנה בנושא את בעלה והוא, כך נכתב, ניסה להניא את בנו מלעשות כן.

 

למרות ניסיונותיו של האב למנוע את הפיגוע ישירות, הוחלט להגיש נגדו כתב אישום: "האב לא מסר על כך הודעה לגורם כלשהו ולא פעל באופן סביר על מנת למנוע את עשיית העבירה שביצע המחבל".

 

האב הואשם גם בעבירה של שיבוש הליכי משפט בשל העובדה שימים ספורים לאחר הפיגוע הוא ביקש מפלסטיני אחר למכור את המכונית של בנו כחלק מניסיון אפשרי לסייע לו בהימלטות מכוחות הביטחון. הפלסטיני ניסה למכור את המכונית לחברה בשכם - אך המחיר שהוצע על ידה לא היה מקובל על האב ולכן הפלסטיני שניסה לסייע לו בכך החביא את הרכב סמוך לבית הקברות בכפר שווייכה, מחשש שיאותר , ולאחר מכן עדכן בכך את האב. 

 

לאחר הפיגוע ב-7 באוקטובר החל מצוד במטרה לללכוד את המחבל, תושב הכפר שוויכה בנפת טולכרם שעבד במפעל "אלון" כחשמלאי. הוא הגיע למפעל בשעת בוקר, כפי שעשה בשבעת החודשים שקדמו לאותו יום, והחביא את כלי הנשק מתחת לבגדיו. הוא הציג אישור עבודה באחת מהכניסות שסובבות את אזור התעשייה.

 

קים יחד עם בנה קיא (צילום: באדיבות המשפחה)
קים לבנגרונד-יחזקאל ז"ל(צילום: באדיבות המשפחה)

זיו חג'בי ()
זיו חג'בי ז"ל

מיד לאחר מכן הגיע המחבל לכניסה הראשית של המפעל. הוא עלה לקומה השנייה, הבחין בכמה עובדים והחליט לשוב על עקבותיו במורד המדרגות כשנשקו שלוף. לאחר מכן הוא לקח אזיקונים ושב לקומה השנייה כדי להוציא אל הפועל את הפיגוע.

 

עם כניסתו המחודשת, פנה המחבל שמאלה בקומה הראשונה ועלה במדרגות לקומה השנייה - קומת המשרדים. בשלב זה פתח המחבל בריצה לעבר קים שישבה מאחורי שולחן בקצה המסדרון. הוא כפת אותה באזיקון ואז ירה בה למוות. לאחר שרצח גם את חג'בי, נמלט נעאלווה. עד היום הוא לא אותר.

 

החיפושים אחר המחבל נמשכים, כשהדגש הוא על התחקות אחר סייענים שייתכן שהפכו למרכיב משמעותי בנתיב בריחתו. כחלק מהפעלת הלחץ על נעאלווה, ממשיכים בצה"ל את ההליכים המשפטיים נגד משפחתו בתקווה שישמע על כך ויעשה טעות שתביא לאיתורו. מפעם לפעם מתקבלת אינדיקציה לגבי הימצאותו של המחבל במקום מסוים ומיד פושטים על המקום כוחות צה"ל ומג"ב. כך היה, למשל, השבוע, כשכוח מיוחד פשט על מבנה באזור שכם - אך המחבל לא נמצא שם.

 

במקביל, ככל שחולפים הימים, הופך המרדף אחר המחבל למשימה לאומית של ממש בצד הפלסטיני. נעלוואה הפך בימי מנוסתו לגיבור מקומי. נערכו עבורו תהלוכות והופצו מספר כרוזים המאדירים את שמו וטוענים שהוא "עושה צחוק מהאויב הציוני" - דבר שמגביר את המוטיבציה אצל הפלסטינים שנתקלים בו לסייע לו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים