שתף קטע נבחר

ארדן בטקס הפרידה מאלשיך: "צר לי שקצין מצוין כאדרי עובר מסע הכפשות"

בטקס הפרידה מהמפכ"ל אלשיך הודה השר לביטחון פנים כי השניים לא ראו לעתים עין בעין - ותקף על רקע המשך הדיונים בוועדה למינוי בכירים בנוגע לאישורו של משה (צ'יקו) אדרי. אלשיך בנאומו: "היעד - צמצום השחיתות. מי שערכים אלה מאיימים עליו - לא רוצה משטרה חזקה"

 

 
 

המפכ"ל היוצא מכחיש שעדותו היא שמובילה לעיכוב באישור מחליפו: לפני פתיחת טקס הפרידה ממנו הערב (יום ה'), התייחס רנ"צ רוני אלשיך להודעת הוועדה למינוי בכירים, לפיה ההתייעצויות בעניין מינוי המפכ"ל משה (צ'יקו) אדרי יימשכו אל תוך הלילה. בתשובה לשאלה אם הדברים שאמר הובילו לדחייה, ענה: "לא נראה לי. אני מתפלל שזה יסתיים מהר. אעזור לכל מי שייבחר בעשר אצבעותיי". גם אדרי הגיע לטקס. בנאומו אמר אלשיך, בין היתר: "קבענו כי היעד הוא צמצום השחיתות. מי שערכים מאיימים עליהם - ויש כאלה - לא רוצים משטרה חזקה, איך אין כמוני מאושר לראות כמה ערכים אלה לא מאיימים על המשטרה ומפקדיה". 

 

עוד אמר אלשיך, בהתייחס לסקר אמון הציבור שנעשה בנוגע למשטרה: "האזרח מרגיש שהשוטר נמצא שם בשבילו. גם לציבור יש אינטואיציה בריאה. האזרח מרגיש שהוא מקבל שירות טוב יותר - ולכן הוא פונה למשטרה".

 

רוני אלשיך וגדי איזנקוט (צילום: מוטי קמחי)
רוני אלשיך וגדי איזנקוט(צילום: מוטי קמחי)
 

טקס הפרידה מתקיים במכללה לשוטרים בבית שמש. שעה קלה לפני פתיחתו, הודיעה כאמור הוועדה המייעצת למינוי בכירים, בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג, כי תמשיך את ההתייעצויות בעניין מינוי המפכ"ל משה (צ'יקו) אדרי אל תוך הלילה. הדיונים עשויים להמשיך גם לאחר מכן.    

 

אביחי מנדלבליט  (צילום: מוטי קמחי)
אביחי מנדלבליט (צילום: מוטי קמחי)

גלעד ארדן  (צילום: מוטי קמחי)
גלעד ארדן (צילום: מוטי קמחי)

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס בדבריו לניצב אדרי - ורמז בדבריו לניסיונות הסיכול של אלשיך את מינויו: "צר לי שקצין מצוין צריך לעבור מסע הכפשות ושקרים. בעיניי אדרי הוא האדם הראוי להוביל".

 

"לא תמיד ראינו את הדברים עין בעין", אמר עוד ארדן. "היו בינינו גם מחלוקות; אבל במעמד הזה אני רוצה להדגיש את המשותף והמחבר, את העשייה הרבה למען ביטחון המדינה ועל כך שגם בנושאים שבהם היו בינינו הבדלי גישות – בלטו העוצמות והמחויבות שלך למשימות". עוד הוסיף ארדן, כי "רוני, שהתגייסת, קיבלת משטרה לאחר משבר. בשלוש השנים שחלפו, המשטרה התמודדה עם משימות לאומיות כמו טרור היחידים המוסתים, אך כיום אנחנו יכולים להגיד בגאווה שהתמודדנו עם הגל הזה בהצלחה".

 

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט שיבח את אלשיך: "לפני שבועיים נפרדנו מהמפכ"ל בקריה. מבחינתי זו היתה פרידה על 38 שנות שירות. ההיכרות שלי עם רוני הולכת 34 שנים לאחור, כשנפגשנו לראשונה בבה"ד 1. אני רוצה להודות לך להצדיע לך בשם צה"ל על כל שנות העשייה". גם פרקליט המדינה שי ניצן החמיא לו: "אנחנו נפרדים ממפכ"ל מיוחד וחכם".

 

רוני אלשיך (צילום: מוטי קמחי)
שי ניצן(צילום: מוטי קמחי)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הצטרף גם הוא לדברים: "התביעה הכללית נפרדת לאחר 38 של שירות בשירותי הביטחון השונים מרוני אלשיך. זכיתי להכיר את רוני מקרוב - משהו כמו עשר שנים - והיו לנו עשרות שעות של שיחות אישיות ומתוך אלה למדתי להכיר אותו. רוני התמודד עם האתגרים בצורה מעוררת השתאות. הוא בנה שכבה חדשה ואיכותית של סגל בכיר והצמיח שורה חדשה של מפקדים. בנוגע לאכיפת דין - מאמצי חוקרי המשטרה, ברוח המפקד של רוני, נשאו פירות טובים".  

 
רוני אלשיך גלעד ארדן ומשה אדרי (צילום: מוטי קמחי)
אדרי, ארדן ואלשיך, יחד בטקס(צילום: מוטי קמחי)
רוני אלשיך וגדי איזנקוט (צילום: מוטי קמחי)
המפכ"ל והרמטכ"ל מתחבקים(צילום: מוטי קמחי)
רוני אלשיך וגדי איזנקוט (צילום: מוטי קמחי)
איזנקוט ואלשיך(צילום: מוטי קמחי)

ככל הנראה הוועדה מתמקדת בדו"ח מבקר המדינה מלפני שנתיים, אז נמצא כי אדרי החליט לבטל שישה דו"חות תנועה נגד קצינים במשטרה - שניים שהוגשו בגינם כתבי אישום וארבעה שהופקו בגינם קנסות. המבקר מצא אז "תרבות שקר", כדבריו, בכל הרמות והדרגות במשטרה.

 

בשבוע שעבר הודיעה הוועדה כי אדרי ייאלץ לעבור בדיקת פוליגרף: "אנו סבורים שכדי להגיע למסקנה שאכן מטרת הבדיקה הושגה במלואה, על אדרי לעבור בדיקת פוליגרף תעסוקתי, כנהוג במשטרת ישראל. בדיקה כזאת מחייבת הן על פי עקרון השוויון בין המועמדים, כששני מועמדים אחרים עברו בדיקה כזאת, והן כדי למנוע לזות שפתיים נגד המועמד, אם יתמנה לתפקיד, כאילו היה לו מה להסתיר. עננה כזאת ראוי לה שלא תהיה מעל ראשו של המפכ"ל. הוועדה תיתן את חוות דעתה לגבי המינוי שבנדון לאחר בדיקת הפוליגרף".

מפכ
אלשיך עם משפחתו בטקס הפרידה(צילום: מוטי קמחי)

אביחי מנדלבליט רוני אלשיך  (צילום: מוטי קמחי)
מנדלבליט ואלשיך (צילום: מוטי קמחי)

רוני אלשיך ()
תזמורת המשטרה בפרידה מאלשיך

הוועדה קיימה כמה דיונים בנושא מינוי המפכ"ל, וראיינה את אדרי, את השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ואת המפכ"ל רוני אלשיך. עוד לפני שאדרי נבחן בפוליגרף, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט העביר את חוות דעתו לשר ארדן וקבע כי אין מניעה משפטית להעביר את מועמדותו של אדרי לוועדה.

 

בוועדה למינוי בכירים המפכ"ל המכהן אלשיך ניסה להסביר לחבריה את הסיבות מדוע אדרי לא ראוי לרשת אותו בתפקיד. הוא הרבה להסתמך על שמועות כשביקש לעדכן את חברי הוועדה במידע שהגיע אליו בנוגע לאדרי. אלשיך כבר הביע בעבר את הסתייגותו מהמינוי.

 

השר ארדן אמר לאולפן ynet לאחר שנודע על התנגדות אלשיך למינוי של אדרי, כי הוא "מקווה שהוועדה תתעלם מהשמועות והרכילות. לצערי, יש איזשהו נוהג ארוך שנים במשטרה לשלוח מכתבים אנונימיים, לנסות לסכל וליירט מינויים. אני לא יודע אם זה קורה כרגע, אני כן רואה שיש פרסומים מהעבר הרחוק שקשורים לניצב אדרי שאני לא חושב שיש בהם ממש. היועץ המשפטי לממשלה אישר את המועמדות וקבע כי אין מניעה להתקדם עם הליך המינוי".


פורסם לראשונה 29/11/2018 19:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אדרי, ארדן ואלשיך
צילום: מוטי קמחי
מומלצים