שתף קטע נבחר

ארדן יילחם בפסילת אדרי. שקד: הממשלה ממנה, לא הוועדה

השר לביטחון פנים אמר כי נימוקי הוועדה לא הראו כי "נפל דופי ערכי או ליקוי בטוהר המידות" - והוא לא מתכוון לוותר. שרת המשפטים רמזה כי ארדן יכול להתעלם מהחלטת הוועדה ולהמליץ בכל זאת על אדרי למפכ"ל: "אף אדם אינו מושלם. צריך למנות את המועמד המתאים ביותר"

 

 

המועמד שלו נפסל, אבל הוא לא מוותר: השר לביטחון פנים גלעד ארדן החליט להילחם בהחלטת הוועדה למינוי בכירים לא לאשר את מינויו של ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד המפכ"ל. בהודעה שמסר, דקות לאחר ההחלטה הדרמטית של הוועדה, הבהיר ארדן כי אינו מקבל את עמדתה וציין כי אין בנימוקי הוועדה כדי לבסס "דופי ערכי נורמטיבי" או ליקוי בטוהר המידות בהתנהגותו של אדרי, ואין בנימוקים להבנתו כדי למנוע את מינויו למפכ"ל.

 

החלטת הוועדה התקבלה אף ששניים מארבעת חבריה - משה טרי ונציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ - תמכו באישור המינוי. פרופ' טליה איינהורן ויו"ר הוועדה אליעזר גולדברג התנגדו לאישורו של אדרי, עקב פגישתו שלושה ימים לפני הופעתו בוועדה עם עו"ד פיני פישלר, המייצג את רפי רותם, שהתלונן נגדו למשטרה - ועל רקע דו"ח מבקר מדינה נגדו מלפני שנתיים. קולו של היו"ר גולדברג הוא שהכריע, והמינוי נפסל.

גלעד ארדן  (צילום: מוטי קמחי)
השר ארדן. לא מוותר(צילום: מוטי קמחי)

משה צ'יקו אדרי (צילום: מוטי קמחי)
אדרי. המינוי נפסל עקב הפגישה והדו"ח(צילום: מוטי קמחי)

בהודעת ארדן נאמר כי פגישת אדרי-פישלר לא עסקה ברותם, אלא בטענותיו של פישלר כלפי המשטרה. גם פישלר עצמו ציין כי לא הייתה כל כוונה בפגישה להשפיע על הפנייה לוועדה. לגבי דו"ח המבקר, הרי שלכל היותר כפי שקבע המבקר לגבי ניצב בדימוס אדרי, מדובר בכללי מנהל תקין כפי שקיים בדו"חות מבקר רבים, ולא בפגם בטוהר המידות.

 

שרת המשפטים איילת שקד רמזה כי באופן עקרוני ארדן יכול להתעלם מהחלטת הוועדה ולהמליץ בכל זאת לממשלה על מינוי אדרי: "מי שממנה מפכ"ל זו הממשלה בהמלצת השר לביטחון פנים, ולא שני חברי ועדת גולדברג. דעת שני האחרים, הנציב הרשקוביץ ומשה טרי, הגיונית. אי אפשר למנות מפכ"ל כאילוץ ולא לבצע את הבחירה הטובה ביותר בגלל מראית עין מאיזו פגישה. אדרי הוא קצין מצטיין ואף אדם אינו מושלם. הממשלה צריכה למנות את המועמד המתאים ביותר".

 

עד כה ארדן טרם בחר ללכת בדרך שעליה רמזה שקד, אף שבטקס הפרידה מהמפכ"ל היוצא רנ"צ רוני אלשיך אמר כי מתנהל "מסע הכפשות" נגד אדרי. לאחר הודעת הוועדה, ועל אף כוונתו להילחם בה, מסר כי יביא לאישור הממשלה מינוי של ממלא מקום מפכ"ל. המועמדים הם הניצבים מוטי כהן, זוהר דביר ודוד ביתן. 

איילת שקד (צילום: ליהיא קרופניק)
שקד. ממליצה להתעלם מהוועדה(צילום: ליהיא קרופניק)

רוני אלשיך וגדי איזנקוט (צילום: מוטי קמחי)
אלשיך מחבק את איזנקוט. מחליף עדיין אין(צילום: מוטי קמחי)

בהודעת הוועדה נאמר כי "במהלך הדיונים התברר שאדרי נפגש עם עו"ד פישלר שמייצג את רותם, שהתלונן בעבר על אדרי, שלושה ימים לפני הופעתו הראשונה של אדרי בפני הוועדה. המחלוקת בין עו"ד פישלר לאדרי הייתה על סיבת קיומה של הפגישה ועל הנאמר בה".

 

יו"ר הוועדה גולדברג וחברת הוועדה איינהורן ציינו כי גם אם יעדיפו את גרסת המועמד כי בפגישתם לא דיברו כלל עם רותם, רואים הם את עצם הפגישה עם עו"ד המייצג מתלונן נגדו, שעה שהוועדה מקיימת דיוניה, ובכלל זה גם באותה תלונה, ככשל בהתנהגות ובשיקול הדעת שמגיע לכדי התנהגות בלתי ראויה, ולא רק בגדר "טעות" כהגדרת המועמד. כמו כן ציינו גולדברג ואיינהורן את הנאמר בדו"ח מבקר המדינה מלפני שנתיים. "ממצאי הדו"ח מעלים תמונה עגומה של התעלמות מדיווחים לא נכונים של קצין בכיר", כתבו.

 

בניגוד להם, סברו שני החברים האחרים בוועדה - משה טרי ופרופ' דניאל הרשקוביץ - שאין הם רואים בפגישתו של אדרי עם עו"ד פישלר כדי לשנות מההתרשמות הקודמת שהייתה לוועדה כולה שיש להמליץ על מינויו. בנוסף, לדעתם ממצאי דו"ח המבקר לא קבעו שנפל פגם בטוהר מידותיו של אדרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים