שתף קטע נבחר

"חוקרים פרטיים": כשהתאים רוצים לדבר

בשנים האחרונות, נחשף ערוץ נוסף ומעניין דרכו יכולים תאים סרטניים "לדבר" עם שאר תאי הרקמה ואחד עם השני. מדובר בבועות קטנות שנקראות "אקסוזומים" ומשוחררות מתא אחד בכדי להיקלט על ידי התא השכן

 

בועות. המחשה ()
בועות. המחשה

 

ידוע כי מחלת הסרטן היא דבר נורא. זה נכון, אבל לא רק בשל היותה משהו איום וקטלני, אלא גם במובן הנוסף של המילה "נורא". התפתחות התהליך הסרטני כל כך מתוחכמת ויעילה לעיתים, עד כי היא מטילה מורא ואין אלא לחוש כלפיה יראה וכבוד, לפחות מההיבט המדעי. על שום כך, היא מעמידה אתגרים כה עצומים למדענים ורופאים במאות השנים האחרונות.

 

חוקרים פרטיים - לכתבות הקודמות

 

עוד בימי הראשונים כמדען, רותקתי לטנגו הסוער והסבוך שגוף האדם מנהל עם היישות הסרטנית שמתפתחת בתוכו, משתמשת במשאביו ובמקרים רבים אף מובילה למותו. סרטן אינה מחלה אחת, אלא אסופה של למעלה ממאה מחלות בעלות מאפיינים משותפים, אך עם שוני משמעותי שמצריך התמודדות ייחודית לכל סוג וסוג.

 

בשל העובדה שתאי הסרטן זקוקים להמון תמיכה בכדי לשרוד ולשגשג בסביבה רקמתית עוינת, הם מנהלים דיאלוג תמידי עם תאי הגוף הנורמליים ו"מנסים לשכנע" אותם לבגוד בגוף שלנו ולפעול למען האג'נדה הסרטנית. לשם כך, הם משתמשים בדרכי תקשורת שונות ומגוונות.

 

בשנים האחרונות, נחשף ערוץ נוסף ומעניין דרכו יכולים תאים סרטניים "לדבר" עם שאר תאי הרקמה ואחד עם השני. מדובר בבועות קטנות שנקראות "אקסוזומים" ומשוחררות מתא אחד בכדי להיקלט על ידי התא השכן.

 

ד
ד"ר תומר קוקס

 

הבועות הקטנטנות האלו מכילות מידע ומולקולות כגון חלבונים וחומצות גרעין. כשהן נקלטות בתא המקבל, ביכולתן להשפיע על תהליכים תאיים רבים ולשנות את אופי התא המקבל ותפקודו. במחקר שפרסמנו מוקדם יותר השנה, הוכחנו כי תא סרטני במעי הגס פולט אקסוזומים המכילים מולקולות רנ"א קטנות, שנקלטות בתאי מערכת החיסון השכנים וגורמות להם להפוך את עורם ולהתגייס למען השגשוג הסרטני. זו דוגמה מאלפת לתחכום של תאים סרטניים מצד אחד, אך מאידך, מותר להסתכל על חצי הכוס המלאה ולקוות שעם חשיפת מנגנונים אלה, נוכל לרתום את הבועות הקטנות והמתוחכמות לשירות הרפואה.

 

במעבדה שפתחתי באוניברסיטת בן-גוריון וגם במקומות נוספים ברחבי העולם מתחיל מאמץ כביר לבידוד אקסוזומים מחולים, להטעין אותם בתרופות או מולקולות מעכבות סרטן, ולהכניס אותם בחזרה לגוף המטופלים בדרכים שונות ומגוונות. אין לי ספק שבעתיד הנראה לעין יפותחו טיפולים אנטי סרטניים תלויי אקסוזומים רבים ויעילים ואני שמח על שנפלה בחיקי ההזדמנות להיות חלק ממאמץ חשוב ומרגש כל כך.

 

ד"ר תומר קוקס, המעבדה לחקר אקסוזומים בסרטן, המחלקה לאימונולוגיה ומיקרוביולוגיה הפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן-גוריון שבנגב

 

לקריאה מעמיקה יותר:

https://www.linkedin.com/in/tomer-cooks-8baa4165/

https://www.nature.com/articles/s41467-018-03224-w

 

חוקרים פרטיים הוא מדור שבועי בערוץ הלימודים של ynet, שבו מסבירים חוקרים מדוע החליטו לעסוק בתחום המחקר שלהם. המדור נעשה בסיוע "האקדמיה הצעירה הישראלית".  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים