שתף קטע נבחר

אנטישמיות בהונגריה: ראש הקהילה היהודית הוצג כשסביבו שטרות כסף

הארגון היהודי הגדול במדינה גינה את התמונה שפורסמה במגזין התומך בממשלתו של ויקטור אורבן, המקורב לנתניהו. שגריר ישראל התקשר לראש הקהילה ואמר כי מדובר בדבר מביש. סקר: 42% מההונגרים חושבים שליהודים יותר מדי השפעה על הכלכלה

 

הסתה אנטישמית נגד מנהיג קהילה יהודית הונגריה אנדרס הייסלר ()
"שער מזעזע". תמונתו של הייסלר במגזין הפרו-ממשלתי

הארגון היהודי הגדול ביותר בהונגריה מגנה את מה שכינה "הסתה" נגד מנהיג הקהילה, אנדרש הייסלר, שפניו הוצגו בעמוד השער של המגזין הפרו-ממשלתי "פיגיילו" (בהונגרית: אזהרה) מוקפים בשטרות כסף. לדעת הקהילה היהודית, התמונה מנציחה סטריאוטיפים אנטישמיים ישנים שלפיהם היהודים שולטים על הכלכלה.

 

עוד אומרים בקהילה היהודית שמדובר בכתבה מסיתה, חסרת בסיס וחסרת תקדים מאז הפיכתה של הונגריה למדינה דמוקרטית בשנת 1990. כתבת המגזין האשימה את הייסלר, ראש הפדרציה של הארגונים היהודיים בהונגריה, ואת הארגון שבראשו הוא עומד באי-סדרים בכל הנוגע לתקציבים ממשלתיים לפרויקט שיפוץ בתי כנסת בבודפשט - טענות שהארגון מכחיש בתוקף.

 

היועץ המדיני של ראש הממשלה, ראובן עזר, שוחח עם שגריר הונגריה בישראל וגינה את אופן פרסום תמונתו של נשיא קהילת יהודי הונגריה. היועץ מסר כי ישראל מבקשת שממשלת הונגריה תוקיע כל גוון אנטישמי במחלוקות הפנימיות בהונגריה.

 

שגריר ישראל בהונגריה יוסי עמרני התקשר להייסלר, שהוא גם סגן נשיא הקונגרס היהודי העולמי, כדי להביא זעזוע ודאגה מהפרסום האנטישמי. השגריר עמרני פרסם הודעה רשמית שבה אמר כי התמונה לא החמיצה כל רמיזה מטרידה וכי מדובר בדבר מביש. "השגריר משוכנע שכולם ירחיקו את עצמם מהפרסום הזה", נכתב בהודעת שגרירות ישראל בהונגריה. שגרירת קנדה בהונגריה איזבלה פופארט התקשרה גם היא להייסלר וביקשה לחזק את ידיו מול "השער המזעזע".

 

ראש האופוזיציה ציפי לבני גינתה בחריפות את הפרסום האנטישמי: "על ממשלת ישראל לגנות מיד את ההשתלחות האנטישמית הזאת ולשוב ולהתייצב בחזית המאבק באנטישמיות בכל מקום וכל הזמן. אין אינטרס ישראלי שמצדיק גמגום, קריצה או עצימת עיניים. מי שפוגע באחינו, פוגע בנו. זה הצו המוסרי של מדינת העם היהודי, הצו ההיסטורי וצו השעה".

 

הדברים באים גם על רקע טענות נגד ראש הממשלה ההונגרי ויקטור אורבן, המיודד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, על כך שממשלתו השתמשה בסיסמאות ובדמויות אנטישמיות בקמפיין שניהלה נגד המיליארדר היהודי-אמריקני ממוצא הונגרי ג'ורג' סורוס - טענות שממשלת הונגריה מכחישה.

 

הסערה סביב הפרסום מגיעה לאחר שממשלת הונגריה הודיעה שתקצה 1.5 מיליון אירו כל שנה לפרויקטים שונים של מלחמה באנטישמיות במדינה ובמקומות נוספים באירופה. על פי סקר רשת CNN האמריקנית, 42% מתושבי הונגריה חושבים שליהודים יש יותר מדי השפעה על הכלכלה ועל העסקים במדינה, ו-19% מודים שיש להם דעות שליליות על יהודים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונתו של אנדרש הייסלר במגזין "פיגיילו"
מומלצים