שתף קטע נבחר

נפאל: ישראלי חולץ במסוק לאחר שנתקע על סלע בלב נהר

דניאל יצא לטרק לבדו בדרך למחנות הבסיס של הר האוורסט. לאחר שתעה בדרך וניסה למצוא מקום להקים אוהל, הוא הידרדר כשהאדמה תחתיו קרסה ומצא את עצמו על סלע בנהר שוצף. "תוך כדי שאני מחליק ואני על הסלע, הבנתי שאין לי במה לאחוז", סיפר

 

 

 

דניאל לוי, תרמילאי ישראלי בן 22, חולץ במבצע מורכב לאחר שנקלע למצוקה קשה ונתקע על סלע בלב נהר שוצף. הצעיר שלח אות מצוקה בטלפון הלווייני שהיה ברשותו ושליח חב"ד בקטמנדו, הרב חזקי ליפשיץ, עזר לחלץ אותו במסוק.

 

התרמילאי יצא לטרק לבד ליד הכפר ג'ירי שבצפון נפאל, בגובה 1,860 מטר, מזרחית לבירה קטמנדו, בדרכו למחנות הבסיס של הר האוורסט. לוי סיפר כי "הדרך לשם לא מסומנת ודי תעיתי בדרך. כשקלטתי שטעיתי היה די מאוחר והיו לי שעתיים לפני הלילה למצוא מקום להקים אוהל ולישון, ולמחרת בבוקר לחזור לדרך. כשהתחלתי לחפש מקום האדמה קרסה מתחתיי. זה היה מטורף. הכול קרה תוך שניות, האדמה קורסת ואני מתחיל להידרדר משהו כמו 100 מטר".

חילוץ דניאל לוי נהר אוורסט בנפאל ()
דניאל לוי שחולץ בנפאל

 

חילוץ דניאל לויף נהר אוורסט בנפאל ()
"אמרתי לעצמי: 'אני לא רוצה למות'". הנהר שבו נתקע דניאל

"בדרך עברתי דרך הבמבוקים ושיחים. אחד הבמבוקים נכנס לי בשריר ברגל שמאל. המשכתי להחליק מתחת להמון שיחים והחלקתי במהירות מטורפת, זה היה מלחיץ . המשכתי להחליק תוך כדי שאני מנסה להרים את הגוף מהרצפה ותוך כדי מנסה להאט את ההידרדרות שלי".

 

הוא אמר עוד: "כשהתקרבתי לאור, קלטתי שזה צוק ושאני מתקרב לקצה של ההר ושומע את הנחל שזורם. לפתע קלטתי שבקצה יש סלע ענק שעומד חצי באוויר והבנתי שיש לי כמה שניות מאוד קטנות להצליח לעצור את עצמי כי אחרת אעוף מהסלע לכיוון האבנים ואתרסק שם. תוך כדי שאני מחליק ואני על הסלע, הבנתי שאין לי במה לאחוז. הסתובבתי והתהפכתי על הבטן וניסיתי לאחוז בסדקים בסלע. למזלי, חצי מהגוף היה באוויר ונתפסתי בחור בתוך הסלע. זה היה מאוד מפחיד".

חילוץ דניאל לוי נהר אוורסט בנפאל ()
צילום של דניאל מהמסוק שבעזרתו חולץ

חילוץ דניאל לוי נהר אוורסט בנפאל ()

 

חילוץ דניאל לויף נהר אוורסט בנפאל ()
הרב חזקי ליפשיץ

דניאל שחזר: "הרגשתי שכל החיים עברו לנגד עיניי. תוך כדי ההחלקה אמרתי לעצמי: 'אני לא רוצה למות'. פעלתי הכי מהר שיכלתי לנסות להריץ את כל האופציות ולחשוב איך לעצור את עצמי. אין לי מושג איך להסביר את זה, אבל הצלחתי לעצור את עצמי בשניות האחרונות. העפתי את עצמי מהקצה של המצוק והתקרבתי להר. הבנתי שאי אפשר לטפס כי זה תלול והייתי גמור מהליכה של יום ושינה מועטה בלילה".

 

לוי הבין שהוא לא יכול להישאר לישון על הצוק וירד למטה כשהוא נעזר בבול עץ. "הכול היה בוצי ורטוב. ירדתי לאט וחיפשתי את מה שנפל לי מהתיק. עד עכשיו אני בשוק מכל מה שקרה". למרבה המזל, הוא החזיק טלפון לווייני ושלח אות מצוקה. ארבע שעות לפני כניסת שבת, הרב חזקי, בשיתוף חברת החילוץ של כלל, סיטל, יצא עם מסוק לכיוונו.

 

אחרי שעתיים הצליח להגיע לאזור. "ראינו שהוא בסדר ועומד על הרגליים אבל לא יכולנו להעלות אותו. אי אפשר היה להגיע אליו מהאוויר ואי אפשר היה לנחות במקום שהיה. טסנו משם לכפר קטן ונחתנו, שם מצאנו נפאלי שהסכים לסייע לנו בחילוץ". הרב חזקי סיפר כי הלכו לכיוונו של דניאל, אך חזרו כשהחושך ירד. תושב הכפר הנפאלי המשיך ועזר לדניאל לעבור לאזור מוגן יותר, ולמחרת הוא חולץ במסוק לקטמנדו.

 

בקטמנדו לקח הרב ליפשיץ את דניאל לבית חולים, שם חבשו את פצעיו. "בלי טלפון לווייני זה היה יכול להיגמר באסון", סיכם הרב ליפשיץ. דניאל מתאושש ועוד יומיים מתכוון לחזור לטרק. אשת הרב, חני ליפשיץ, אמרה: "עשרות אנשים חיכו לו בשולחן השבת אבל אני לא דאגתי. ידעתי שהוא לא יחזור הביתה לפני שהוא יצליח לחלץ ולהחזיר את הבחור אלינו".


פורסם לראשונה 01/12/2018 21:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים